szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nagyjából hárommillió napi marihuána-fogyasztó mellett egyre nő az ezzel kapcsolatos orvosi beavatkozások száma az Európai Unióban - szögezi le az a jelentés, amelyet Brüsszelben tett közzé az európai kábítószerellenes hivatal, az OEDT. A magyarok általában füveznek és partydrogokat szednek.

Egyértelműen a marihuána a legelterjedtebb kábítószer: a 15-64 év közötti európaiak 20 százaléka már kipróbálta, s a fiatal felnőttkorúak 0,9-3,7 százaléka rendszeresen, naponta vagy majdnem ilyen gyakorisággal él vele. Franciaországban a 17-19 éves fiúk 9,2 százaléka mondja azt, hogy minden nap szív marihuánát. 16 éves korukra a csehek, a spanyolok, a franciák és a britek 30 százaléka már kipróbálta a marihuánát, míg a legalacsonyabb arányt, 10 százalék alattit Görögországban, Máltán, Finnországban és Svédországban tapasztalták a szakértők. Egy 2003-as, a budapesti 14-16 évesek körében végzett felmérés szerint a megkérdezett fiatalok 24,7 százaléka használt már valamilyen tiltott szert, elsősorban marihuánát, illetve amfetamint és extasyt - közölte Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter sajtótájékoztatón annak kapcsán, hogy csütörtökön hozták nyilvánosságra az Európai Parlamentben az unió éves kábítószer-jelentését. Mint mondta, az említett fiatalok általában 14-15 éves korukban próbálták ki először a drogot. Hozzátette: a magyar felnőtt népesség 11,4 százaléka próbált már ki életében valamilyen drogot, döntő többségében 25 éves kora előtt, átlagosan 19,5 évesen.

Európában az orvosi jelentésekben mára a heroin után a marihuána lett a második leggyakrabban megemlített kábítószer, azaz egyre gyakrabban kell orvosi kezelésben részesíteni a marihuána élvezőit: az összes páciens 12 százaléka és az összes új eset 30 százaléka ide tartozik. Gondot jelent az is, hogy megjelentek az európai piacon, igaz, egyelőre csak Hollandiában az új, erősebb hatóanyagú marihuána-fajták. Ha ez a típus elterjed, várhatóan még jobban megnő majd az orvosi beavatkozások igénye - miközben az OEDT szerint Európában egyelőre nem nagyon léteznek hatékony, erre a kábítószerre "szabott" kezelési módok.

Göncz Kinga elmondta azt is, hogy a kezelésben részesülők hazai drogfogyasztók száma nőtt 2003 óta, ami azt jelzi, hogy megnőtt a fogyasztók bizalma a szolgáltatást nyújtók irányában. A kiosztott statisztika szerint 2002-höz képest 12 ezer 777-ről 14 ezer 993-ra nőtt a kezelésben részesülők száma, míg 2001-ben 12 ezer 49 volt. Eddig több mint kétezren vettek részt az úgynevezett elterelésben, amely 2003 óta az alkalmi fogyasztók számára is lehetővé teszi a büntetés helyett a kezelést Magyarországon - mondta a miniszter, aki rámutatott: a statisztika igazolja, hogy a nagyon szigorú törvényi szabályozás "láthatatlanná teszi a használatot és elzárja a segítségnyújtás útját". Az ismertté vált kábítószerrel való visszaélések száma is csökkent Magyarországon, aminek pontos okát eddig nem sikerült megállapítani. Göncz Kinga utalt arra, hogy a különböző prevenciós szolgáltatások és pályázati lehetőségek ma már széles körben elterjedtek. Az utóbbi években Magyarországon nem regisztráltak közös tű használatából adódó HIV-fertőzést, és fertőző májgyulladást is csak néhány esetben - közölte. Kapócs Gábor, az egészségügyi tárca helyettes államtitkára elmondta: a heroin-fogyasztás mértéke csökkent az unióban, ezen belül Magyarországon is. Ezzel összefüggésben a kábítószerrel kapcsolatos halálozások száma is csökkent a korábbi évekhez képest az Európai Unióban - tette hozzá.

Ami a többi kábítószert illeti, a jelentés szerint az Európai Unió 25 tagországában és Norvégiában 850 ezer és 1,3 millió között van azok száma, akik intravénásan adnak be maguknak drogot - alapvetően heroint. Csak az EU 15 régebbi tagállamában 410 ezer kábítószeres vesz részt valamilyen leszoktató programban. A kokain a marihuánához hasonlóan terjedőben van: a 15-34 év közöttieknek 1-10 százaléka mondta (országonként eltérő arányban), hogy már fogyasztott ilyen kábítószert. Miközben a teljes népességre vetítve ez az adat átlagban 1 százalék alatt van, Spanyolországban és Nagy-Britanniában meghaladja a 2 százalékot, azaz eléri az egyesült államokbeli szintet. Az ecstasy-tabletták népszerűsége is meredeken nő, a felnőttek 0,5-7 százaléka próbálta ki ezeket, a rekordot pedig Nagy-Britannia jelenti, ahol ez az arány 12 százalék.

Gábor Edina, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi minisztérium helyettes államtitkára Budapesten elmondta: a heroin-használat visszaszorulása az unióban, a felvilágosító programoknak és a heroinfüggőket segítő intézkedéseknek, például a szer alkalmazását kiváltó metadon-programnak, és a közös használatból eredő fertőzések megelőzését szolgáló tűcsere-programoknak is köszönhető. A résztvevők leszögezték: Magyarország a kábítószer-fogyasztás által kevésbé érintett területek közé tartozik. Szitka Péter, a parlamenti MSZP-frakció drogpolitikai szakértője a tájékoztatón közölte: várhatóan december elején tárgyal az országgyűlés egy eseti bizottság létrehozásáról, amely áttekintené a magyar drogstratégia megvalósulását és összevetné azt az unió új, készülő stratégiájával.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Marihuána és hasis: továbbra sem szabad a gazda

A hétvégén tartott Kendermagbál drogfórumán, majd az SZDSZ vasárnapi sajtótájékoztatóján ismét sokan sürgették a marihuána- és hasisfogyasztás dekriminalizálását, sőt, a könnyű drogok szabad forgalmazását. A kormány ezt változatlanul visszautasítja.