szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eddig ezerötszáz nő vett részt abban a kísérletben, melynek során az úgynevezett abortusztablettát tesztelték Szegeden - mondta a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium elnöke csütörtökön. A gyógyszert csak szigorú orvosi felügyelet mellett lehet alkalmazni.

A Franciaországban tíz-tizenöt évvel ezelőtt kifejlesztett, a korai terhesség gyógyszeres, nem műtéti megszakításának lehetőségét Magyarországon a Szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán tesztelték és tesztelik ma is, az Egészségügyi Világszervezet által indított nemzetközi klinikai kutatás keretében - mondta Szabó István, a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium elnöke, aki hozzátette: a tablettát először Franciaországban, Nagy-Britanniában, Svédországban és Kínában vezették be.

Az Egyesült Államokban is folyt a tabletta vizsgálata jó pár évvel ezelőtt, a regisztrálása is folyamatban volt, a professzor azt azonban nem tudta megmondani, hogy jelenleg alkalmazzák-e. A szakember a tabletta hatásáról elmondta, hogy a hormonkészítmény a terhesség első nyolc hetében 90-95 százalékban hatásos. A tabletta mellé negyvennyolc óra múlva még egy, a méhösszehúzódást serkentő gyógyszert is kell adni.

A terhesség-megszakítás műtéti módszere és a tablettás, hormonális megszakítás között az a különbség, hogy a műtéti beavatkozás során szövődmények alakulhatnak ki - mondta a professzor. A tabletta használatakor spontán vetélés jön létre, ezért ennél a módszernél csak az esetek öt-tíz százalékában lehet szükség műszeres beavatkozásra, amivel a szövődmények kockázata is jelentősen csökkenne.

Szabó István figyelmeztetett arra, hogy a gyógyszer hatására pár órán belül bekövetkező vetélés alhasi görcsöket és heveny vérzést okoz. Ezért a készítményt csak szigorú orvosi felügyelet mellett lehet alkalmazni, azaz a "kórházi felügyelet kötelező". A tabletta használatának nincs korhatára, azonban súlyos szívbetegek, magas vérnyomásban szenvedők, a tesztek eredményei alapján nem szedhetik - tette hozzá.

A professzor kitért arra, hogy száz születésre Magyarországon ötvenöt-hatvan abortusz jut, míg Nyugat-Európában ez a szám öt-tizenegy. Bár az utóbbi években egy-kétezerrel csökkent a terhesség-megszakítások száma Magyarországon is, de az egyre mérséklődő születések számával összehasonlítva kiderül, hogy nem javul a helyzet az abortusz kérdésében. "Magyarországon a nem kívánt terhességeknél sajnos még mindig az ősi módszert, az abortuszt alkalmazzák, pedig a megelőzésnek számtalan formája van" - mondta a professzor, aki a gyermekek felvilágosításával kapcsolatban a család felelősségét hangsúlyozta.

Elmondta, hogy a tavaszi szakmai kollégiumi ülésen felveti a gyógyszeres terhesség-megszakítás kérdését. Azt a reményét fogalmazta meg, hogy a szakmai kollégium úgy dönt: javasolni fogja bevezetését. "Az lenne a jó, ha Magyarországon több intézet, több klinika alkalmazná ezt a készítményt megfelelő kontroll mellett; majd az összegyűlt tapasztalatok alapján kellene állást foglalni és javasolni, hogy ez a gyógyszer kerüljön be az országba". Az MTI kérdésére a gyógyszer lehetséges árát a professzor nem tudta megmondani, de azt kiemelte: annak az anyának ingyenes lenne a hormonális terhesség-megszakítás, akinek az egészségét a kihordás veszélyezteti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

TASZ: stigmatizáló az abortuszellenes kezdeményezés

A Társaság a Szabadságjogokért tiltakozik az Alfa Szövetség által meghirdetett és országszerte 13 állami kórház által is támogatott abortuszmentes napok” kezdeményezés ellen - áll a szervezet lapunkhoz eljuttatott közleményében.

Gazdaság

Percenként 190 nem kívánt terhesség

Percenként legalább egy nő veszti életét az állapotosság, vagy a szülés kapcsán jelentkező komplikációk következtében - a számokat Londonban tették közzé.

MTI Itthon

Elfogatóparancs a tiltott abortuszt végző nőgyógyász ellen

A Csongrád Megyei Bíróság elfogatóparancsot bocsátott ki egy tiltott módon végzett magzatelhajtás és más bűncselekmények miatt elítélt szegedi szülész-nőgyógyász ellen, mert az orvos a megadott határidőig nem vonult be a börtönbe.