szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mostanában válik világossá, hogy mennyire szerteágazó volt az állambiztonság rendszere: titkos hálózatok, a hálózaton kívüli kapcsolatok vagy a III. Főcsoportfőnökség operatív és titkos állománya. Ám - miközben a mezei halandónak évtizedeket kellett várni a telefonra - a III/III. Csoportfőnökség közvetlen vonalakkal rendelkezett a hivatalokhoz, határátkelőkhöz és pártszervezetekhez is. És mindig volt, aki a telefont felvette.

A BM III/III. Csoportfőnökség
belső telefonkönyvének egyik lapja (1989)
A hvg.hu birtokába került kézzel írott szolgálati telefonregisztert a III/III. központi állománya használta 1989-ben. Megtalálható benne a saját, úgynevezett K-vonalak listája. A lajstrom arról tanúskodik, az állambiztonság nem csak a szerven belül építette ki forró vonalait, de az államigazgatás, a rendőrség, a pártszervek, sőt az igazságszolgáltatás felé is.

A legtöbb szám természetesen belső belügyes. A csoportfőnökségek, tikárságok, az Országos Rendőr-főkapitányság, a kerületi kapitányságok, a határőrség, illetve a határátkelők, BM-es objektumok (garázsok, kiképzők, üdülők) és a Rendőrtiszti Főiskola számainak felbukkanása a belső telefonkönyvben semmiképpen sem meglepő. Az állambiztonság vezetőinek lakásába is bekötötték a belső belügyes vonalakat, többen nyugdíjazások után is megtarthatták a külön hatjegyű számukat. És persze közvetlen számon lehetett kommunikálni a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottságával (MSZMP KB-val) és a Munkásőrség Országos Parancsnokságával is.

A III/III. csoportfőnökség gondoskodott az állampárti vezetők személyi védelméről, így közvetlen kapcsolatban álltak a ferihegyi kormányváróval vagy a Vigadó téri hajóállomással is.

De közvetlen belügyes vonalak vezettek a Honvédelmi Minisztériumba, az Igazságügyi Minisztériumba, a Külügyminisztériumba, a Pénzügyminisztériumba, illetve a Vám- és Pénzügyérség Országos Parancsnokságához. Az igazságszolgáltatáshoz is közvetlen volt a kapcsolat: a III/III-as telefonkönyvből a Legfőbb Ügyészség, a Katonai Főügyészség és a Legfelsőbb Bíróság sem hiányozhatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az egyházak nem kommentálják a hvg.hu listáját

Nem kommentálták érdemben az MTI által megkérdezett egyházi vezetők, tisztségviselők azt a hvg.hu-n megjelent listát, amely a Belügyminisztérium III/III-as főcsoportfőnöksége 1989-es tiszti állományának névsorát és rangfokozatait közli.

hvg.hu Itthon

A III/III. központi állománya: nevek, beosztások, rendfokozatok

Kik szervezték be a hálózati személyeket? Kik működtették az állambiztonság rendszerét? A hvg.hu most azoknak az állambiztonsági tiszteknek és főtiszteknek a nevét sorolja fel, akik 1989-ben a BM III/III. Csoportfőnökség központi állományának tagjai voltak és a megyei osztályokat vezették.

MTI Itthon

Az NBH is vizsgálni fogja a hvg.hu listáját

A kormány szándékaival ellentétes, hogy a múltbeli titkosszolgálattal kapcsolatban újabb és újabb listák kerülnek elő - mondta a kormányszóvivő pénteken a hvg.hu-n megjelent listával kapcsolatban.

MTI Itthon

A titkosszolgálat befejezte a kalóz ügynöklista vizsgálatát

Befejeződött a Nemzetbiztonsági Hivatal vizsgálata az internetre feltett, 219 nevet tartalmazó "ügynöklista" ügyében, annak eredményeit átadták a rendőrségnek - erősítette meg egy napilap információját a nemzetbiztonsági szolgálatok magát megnevezni nem kívánó munkatársa.

MTI Itthon

Az átvilágítóbírák szerint az ügynöklisták számos adata hiteltelen

A közelmúltban "érthetetlenül váratlan és hirtelen" felbukkant ügynöklisták jó néhány adata hiteltelen, ráadásul az azokon szereplő személyek egy részének nevét a törvény értelmében nem is lett volna szabad nyilvánosságra hozni - áll az átvilágítóbírák közleményében. A bírák nem részletezik, pontosan miben találtak kifogást.

MTI Itthon

Egyházi ügynöklista a Magyar Narancsban

Majsai Tamás református teológus, egyháztörténész 57 fedőnévből álló egyházi „ügynöklistát” tett közzé a hetilapban. A lajstromban szereplők többsége lelkész, protestánsokat éppúgy találunk köztük, mint katolikusokat.

Dezső András (hvg.hu) Itthon

Felkutattuk a kémkedésért elítélteket (dokumentumok)

A hvg.hu-nak sikerült felkutatnia a pártállam idején kémkedésért elítélt személyeket. Sorsukban közös, hogy koncepciós perek áldozatai lettek és egyelőre esélytelennek látják rehabilitációjukat. Néhányuk már többször szerepelt a sajtóban, de összeállításunkban vannak olyan személyek is, akiknek neve és néhány, ügyével kapcsolatos adata most kerül először nyilvánosságra.

MTI Itthon

A nemzetbiztonságiak válasza a hvg.hu cikkére

Nem a titkosszolgálatok nyomására nem mernek a döntéshozók az ex-kémek ügyéhez hozzányúlni - reagált a hvg.hu portálon szerdán megjelent cikkre a polgári nemzetbiztonsági szolgálat az MTI-nek.

hvg.hu Itthon

A történészek hitelesnek tartják a hvg.hu listáját

Varga László történész a Magyar Televízió Este című műsorában elmondta: szerinte Péterfalvi Attila jogszabályt sértett akkor, amikor bedarálta az ezer nevet tartalmazó Political Capital listát. Varga úgy véli: az adatvédelmi biztosnak le kellene mondania.

hvg.hu Itthon

Állambiztonsági iratjegyzék az interneten

A napokban került fel az internetre a Belügyminisztériumi Iratfeltáró Bizottságának 1995-ös jelentése. A Nyilvánosság Klub honlapján megtalálható dokumentumból kiderül, hogy milyen iratokat őriztek a minisztériumi irattárban a BM III. Főcsoportfőnökség és a III/III. Csoportfőnökség tevékenységéről.

MTI Itthon

Politikusi vélemények a hvg.hu listájáról

Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint rendkívül bonyolult mozaikképről van szó, amelynek egy darabjára világít rá a hvg.hu közlése. Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese sajnálja, hogy a múlt tisztázása "listák versenyévé vált".

Dezső András (hvg.hu) Itthon

A CIA előtt már ismertek az egykori magyar kémek

Kenedi János történész szerint a hazai titkosszolgálatok múltja pusztán belpolitikai érdekek miatt titkos, a CIA előtt ugyanis már minden magyar kém ismert, függetlenül attól, lebuktak-e vagy sem. Egy volt katonai hírszerző tiszt szerint a magyar titkosszolgálat egy lépést sem tett, amikor lebuktak az emberei. Az állambiztonsági iratokat felügyelő bizottság egyik tagja ugyanakkor azt hangoztatja: a hírszerzők és kémelhárítók a népköztársaság idején is hasznot hoztak az országnak.