A Mobilitás Ifjúságkutatási Iroda által koordinált tavalyi felmérés során négyezer 15-29 év közötti fiatalt kérdeztek meg a kábítószerekről. A gyorsjelentés szerint a megkérdezett fiatalok mintegy ötöde jelezte, hogy kipróbált vagy használ/használt valamilyen drogot. Ezen belül a drogkipróbálók aránya 11, míg a droghasználóké 12 százalék volt.
Az adatok rámutatták, hogy a drogkipróbálók körében több a férfi, mint a nő. A kábítószereket életükben valaha kipróbálók és a droghasználók között az átlaghoz képest nagyobb arányban vannak a budapesti fiatalok - állapítják meg a kutatók. A válaszok alapján a technikumba, a főiskolára és az egyetemre járók körében az átlagnál többen próbáltak ki valamilyen drogot, és több a droghasználó is. Mindezek azt jelzik, hogy a cigarettával és az alkohollal szemben, a kábítószer kipróbálása és fogyasztása inkább a magasabb társadalmi státushoz kötődik - áll a felmérésben.
Az adatok alapján a droghasználók vagy -kipróbálók inkább a 20-24 éves korosztályon belül találhatók. E határvonal alatt és felett csökken a drogokat kipróbálók aránya. A drogfogyasztók, illetve a drogot kipróbálók körében a marihuána, a receptre kapható altatók és nyugtatók a legnépszerűbbek. A kutatók kiemelték, hogy a szerkipróbálás és ezzel összefüggésben a droghasználat minden harmadik drogfogyasztó fiatalnál több kábítószerfajtára is kiterjed. Ezt jelzi, hogy a "népszerűségi rangsor" harmadik helyén a marihuána és az altatók kombinációja, míg a negyediken a diszkó-drogok és a már említett drogtípusok állnak.