szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz nem támogatja a választási törvény módosítását, amelyet Gyurcsány Ferenc vetett fel, s amely szerint ha egyéni választókerületben egy pártnak legalább három egyéni jelöltje bejut a parlamentbe, akkor a párt a listájára leadott szavazatok alapján számított mandátumot megkapja, és így frakciót alakíthasson.

"Én nem támogatom, és azt gondolom, hogy a velem egy pártban lévők többsége egyetért velem" - mondta Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Gyurcsány Ferenc egy vasárnapi tagtoborzón jelentette be, hogy az MSZP frakció módosítást nyújt be a választójogi törvényhez ezen a héten annak érdekében, hogy a 2006-os választások után ne csak a két nagy párt alkossa a parlamentet.

A miniszterelnök közölte: az a szándékuk, hogy ha egyéni választókerületben egy pártnak legalább három egyéni jelöltje bejut a parlamentbe, akkor a párt a listájára leadott szavazatok alapján számított mandátumot - függetlenül az öt százalékos küszöbtől - megkapja, és így frakciót alakíthasson. Pokorni Zoltán szerint "nem elegáns dolog" 160 nappal a választások előtt a szabályokat megváltoztatni, bár - mint mondta - az MSZP-ben van erre hajlandóság. 

Emlékeztetett arra, hogy 1994-ben Horn Gyula, akkori miniszterelnök az önkormányzati választások előtt egy-két hónappal módosította a szabályokat, Medgyessy Péter pedig az európai parlamenti választások előtt tett javaslatot arra, hogy mindenki egy listán induljon. Pokorni Zoltán véleménye szerint ennek az elképzelésnek ugyanaz lesz a sorsa, mint Medgyessy Péter javaslatának, vagy mint a "legtöbb ilyen meggondolatlan, kampányízű, figyelemelterelő javaslatnak".

Az MDF támogatná a választási törvény módosítását, az SZDSZ elnöke nem a konkrét javaslatot, hanem a miniszterelnök többpártrendszer melletti kiállását tartja fontosnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Folk György (hvg.hu) Itthon

Blogok és bérbloggerek a választási kampányban

Körbekérdeztük a magyar politikai pártokat és ifjúsági tagozataikat, mennyire bevett eszköz nézeteik terjesztésére a blog. Lesújtó eredményeket kaptunk: a legtöbb helyen – elvileg az adott párt informatikai szakértői – a blogok, a fórumok és a weboldalak közti különbségeket sem látják tisztán. A téma szakértői szerint a választásokban a blogok szerepe felértékelődhet.

MTI Gazdaság

Veres: nem választási költségvetés a 2006-os

A jövő évi büdzsé nem választási költségvetés, nem irreális célokat, hanem az ország folyamatos, kiegyensúlyozott fejlődését szolgálja - mondta Veres János pénzügyminiszter szerdán, a 2006. évi költségvetés expozéjában.

MTI Itthon

SZDSZ: nincs megegyezés a választási fordulók számáról

Nem sikerült megegyezni arról, hogy a választójogi rendszer egy-, vagy kétfordulós legyen - közölte Fodor Gábor szabad demokrata ügyvivő, a kisebb parlamentről szóló négypárti tárgyalássorozat újabb fordulója után, szerdán.

MTI Itthon

Új választási pártot alakít a MIÉP és a Jobbik

"MIÉP-Jobbik Harmadik Út" néven együtt indul a 2006-os országgyűlési és a jövő őszi önkormányzati választásokon a Csurka István vezette Magyar Igazság és Élet Pártja, valamint a Kovács Dávid elnökölte Jobbik Magyarországért Mozgalom.