szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy százan demonstráltak a Nagy-Tubesre tervezett NATO-lokátorállomás megépítése ellen a csúcson lévő János-kilátónál.

© AP
Nem kell lokátor, sem a Zengőre, sem a Tubesre – jelentette ki Borhidi Attila, a Fidesz pécsi országgyűlésiképviselő-jelöltje, a tüntetés szervezője a kilátónál mondott beszédében. Mint megfogalmazott: a Tubes semmivel sem értéktelenebb, mint a Mecsek legmagasabb pontja, az új helyszín is a fontos élőhelyeket védő Natura 2000 program alá tartozik, ahol mintegy negyven védett növényfajt tartanak számon.

Az építkezés ráadásul új utak építésével, a régiek szélesítésével jár, mindez szinte elkerülhetetlenül károsítja a környezetet – magyarázta Borhidi. A beruházás biztonsági kockázatot is rejt magában, hiszen a hegy közel van Pécshez, a lokátor pedig katonai célpont, amelyet háborús konfliktusokban az elsők között semmisítenek meg – véli a politikus.

Borhidi Attila véleménye szerint a beruházásra alkalmasabb, természeti szempontból értéktelenebb helyszínt is lehetne találni a Kelet-Mecsekben. A képviselőjelölt által szervezett demonstrációtól távol maradt a Zengő védelméért küzdő Civilek a Zengőért Mozgalom, a Védegylet és a Greenpeace is.

Gyurcsány Ferenc november végén jelentette be: a kormány a Pécs melletti Nagy-Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett radart.

A miniszterelnök ezt megelőzően a honvédelmi és a környezetvédelmi miniszter társaságában egyeztetett az államfővel az új lokátorról. Sólyom László támogatta a kormány szándékát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Katonai blöff

Rájátszva a lakosság fokozott veszélyérzetére, a kormány egy szimulált, de inkább kitalált légtérsértéssel próbált nagyobb nyomatékot adni a Zengőre tervezett radar ügyének.

Társadalom

Zengések és suttogások

Meghátrált-e a kabinet, vagy helyrehozta az Orbán-kormány hibás döntését, amikor a Zengő helyett a szintén mecseki Tubest jelölte ki a NATO által finanszírozott radar helyszínéül? A két csúcs közötti távolság 16 kilométer - és több tíz milliárd forint.

MTI Itthon

Elhalaszthatják a NATO-radar legyártását

Az előzetes visszajelzések szerint a NATO beruházási ügynöksége (NC3A) nem zárkózik el attól, hogy elhalasszák a Zengőre tervezett radarberendezés legyártását, amíg megtalálják a lokátor végleges helyszínét.

Itthon

Felfüggesztik a munkákat a Zengőn

A honvédelmi miniszter felfüggesztette a Zengőnél folyó, NATO által finanszírozott beruházást mindaddig, amíg egy szakértői bizottság lefolytatja vizsgálatát.

MTI Itthon

Betonacélokat vertek a Zengő fáiba

Ismeretlenek betonacélokat vertek a Zengő több fájába, ezért a Mecseki Erdészeti Rt. természetkárosítás miatt bejelentést tesz az illetékes természetvédelmi hatóságnál.

Vélemények

Kell-e radarállomás?

Mármint NATO-radarállomás a Zengőn. A kérdés mögött a Zengőt foggal-körömmel védő "zöldek" és a "haza szent érdekeit" szem előtt tartó katonák vívnak ádáz csatát.

Vélemények

Belezöldülnek

Eszmei értékben 95 milliónyi forint védett növény megóvása 22-36 milliárdos ráfordítással. Pénzre számítva ezért küzd a Civilek a Zengőért Mozgalom, amely nemrég túrán emlékezett meg az egy évvel ezelőtti tiltakozásról a hatóságok által amúgy jóváhagyott katonai radar telepítése ellen, amikor is néhány tucat aktivista a Zengő csúcs fáihoz láncolta magát. A kormány első ijedségében felfüggesztette a honvédelmi tárca korábbi döntését.

Itthon

Zengő: független szakértőket kér fel a kormány

Kormánytól független szakértői testület létrehozásáról állapodott meg a zengői radarállomás építésében érintett honvédelmi, igazságügyi, külügyi és környezetvédelmi tárca vezetője. Közben a Védegylet levélben fordult a miniszterelnökhöz, telepítsék máshová a lokátorállomást.

MTI Itthon

Simicskó NATO-lokátort építtetne

Simicskó István szerint a NATO-ban az a kép alakul ki a magyar kormányról, hogy döntésképtelen, mert a kabinet három éve nem tud határozottan állást foglalni az eredetileg a Zengőre tervezett lokátorállomásról.

MTI Itthon

Kész a Zengő-bizottság kiegészítő jelentése

A síkvidéki lokátorok alkalmazását sem találta a többinél megfelelőbb megoldásnak a Magyarországra tervezett NATO-radar felépítésének helyszíneként az úgynevezett Zengő-bizottság.

MTI Itthon

Máshogy épül meg a Zengőn a radarállomás

A magyar kormány úgy döntött, hogy a Zengőre tervezett radarállomás az 1999-ben jóváhagyott, majd azt követően engedélyezett módon nem épülhet meg - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.