szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Árvízvédelmi veszélyhelyzetet hirdettek ki péntek 13 órától a Tisza Kisköre és országhatár közötti területére, valamint több más érintett folyóra - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Budapesten. Veszélyhelyzet lépett életbe a Tiszán kívül a Maros teljes szakaszán, a Hármas-Körösön Mezőtúrtól a torkolatig terjedő szakaszán, valamint a Zagyva torkolatánál.

Gyurcsány Ferenc hozzátette: ezeken a szakaszokon a harmadik fokozatú árvízvédelmi védekezést meghaladó, úgynevezett rendkívüli készültségbe helyezték az árvízvédelemben szolgálatot teljesítő egységeket. A tetőzés Szolnokon április 17-18-ra, Szegeden 17. és 19. között várható. Szegeden a tetőzés várható vízszintje meghaladhatja a valaha mért legmagasabb mértéket. A miniszterelnök hangsúlyozta: az árvízi védekezésben résztvevő vezető szakemberek szerint gátszakadás valószínűsége "minimális, de nem kizárható". A rendkívüli készültség azt jelenti, hogy ilyenkor már egy esetleges gátszakadás következményeinek csökkentésére szükséges technikai eszközöket is a helyszínre kell szállítani.

Elsősorban Szolnok és Csongrád megyét érinti a veszélyhelyzet kihirdetése, ebben a két megyében hivatásszerűen közel háromezren vesznek részt a készültséghez szükséges feladatok ellátásában közülük ezerötszázötven kifejezetten Szolnok védelmében.

Közvetlen fenyegetettségben az említett folyók vonalán 38-40 település van, a lakosság esetleges kimenekítésére a katasztrófavédelem felkészült. Megkötötték a megállapodást mintegy 180 befogadó településsel, és készenlétben áll több mint ezer civil tulajdonban lévő gépjármű, 200 Volánbusz, és 200 vasúti kocsi is, amely a lakosságot el tudja szállítani.

Az EU-együttműködés keretein belül az elmúlt napokban árvízi védekezéshez szükséges eszközöket kapott Magyarország Svédországtól, Ausztriától, Szlovéniától és Romániától. Magyarország hasonló eszközöket adott a vajdasági védekezéshez. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter hangsúlyozta, nem számolnak töltésszakadással, de fel kell készülni erre is. Mivel rendkívüli vízmennyiségről van szó, ennek a valószínűsége nem nulla. Elmondta, hogy a Kárpát-medencébe érkező további csapadékok súlyosbíthatják a helyzetet a következő napokban. Vasárnap jelentősebb csapadékra számítanak a Kárpátokban, a Tisza déli mellékfolyóinak vízgyűjtő területén. A Tisza felső szakaszai ugyan apadni fognak, de a déli folyókon áradásokat várnak, amely hosszú, elhúzódó tetőzést fog eredményezni.

A miniszter közölte, hogy Szolnoknál 990, Szegednél pedig 970 centiméteres várható árvízszintre számítanak, plusz-mínusz 10 centiméteres eltéréssel. A magyarországi folyókon összesen 2500 kilométeren vannak készültségben, 1400 kilométeren pedig harmadfokú készültség van. Naponta 250-300 millió forintba kerül az árvízi védekezés a vízügyi szolgálatoknál, de ebbe nem számítanak bele a katasztrófavédelem, a honvédség, valamint a helyi önkormányzatoknál megjelenő költségek. A kormányzat a védekezéshez szükséges minden forrást biztosít, amelyet felülről nyitott előirányzatként kezel - hangsúlyozta Persányi Miklós. Mint mondta, az Európai Unió az agrártermelési támogatásokban tudja a károsultak kárait fedezni, ebben az ügyben a kormány már intézkedett. Lamperth Mónika belügyminiszter kiemelte, hogy a Tisza és a mellékfolyók mentén az önkormányzatok kérhetnek a védekezési munkálatokhoz előleget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az árvízi védekezésre eddig 3,9 milliárd forintot fordítottak

Eddig mintegy 3,9 milliárd forintot fordítottak az árvízvédelmi munkálatokra, míg a védművekben, az épületekben és az egyéb infrastruktúrában keletkezett károk felmérése csak a víz levonulása után kezdődhet meg – mondta el Varga Miklós, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára.

Hét nap

ÁRVÍZI MÉRLEG

Közel 4 milliárd forintot költött az állam az utóbbi napokban árvíz elleni védekezésre, további 482 millió forintot...