szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elmúlt évek legnagyobb hallgatói megmozdulására készül csütörtökön a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a tandíj ellen és a felsőoktatásban a valódi reformok elindításáért. A HÖOK a budai Várban tartja demonstrációját, amelyre mintegy tízezer résztvevőt várnak.

Schőberl Márton, a HÖOK elnökségi tagja elmondta: több városból - így például Miskolcról, Pécsről, Szegedről, Kecskemétről, Bajáról - szervezetten érkeznek hallgatók a demonstrációra.

A HÖOK Dísz téri akcióját az eseményt beharangozó honlap szerint támogatja a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, a Liga Szakszervezetek, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete, az Országos Szülői Szervezetek Egyeztető Fóruma, a Szülők Egyesülete a Gyermekekért és a Szülők a Hallássérült Gyermekekért Egyesület.

A HÖOK közgyűlése május 27-én, Mosonmagyaróváron ellenszavazat nélkül fogadott el elvi nyilatkozatot, amely szerint a HÖOK „elutasítja az állami finanszírozású képzések költségei egészének vagy egy részének a képzés ideje alatt vagy azt követően a hallgatókra hárítását”, ugyanakkor a HÖOK „eddig is partner volt a reformban, illetve partner lehet az újító szellemű javaslatok iránt”.

Hiller István június 27-én jelentette be a fejlesztési részhozzájárulás (FER) bevezetését, eszerint 2008 szeptemberétől az alapképzésben 105 ezer, a mesterképzésben 150 ezer forintot kell évente fizetni. Ettől ugyanakkor az intézmények plusz-mínusz ötven százalékkal eltérhetnek: így havonta minimum 4 375 forintot, maximum 13 125 forintot kell fizetni. A legjobban teljesítő diákok 15 százaléka ugyanakkor mentességet élvez majd, illetve tanulmányi ösztöndíjat kap, s a FER-ből befolyó összeg az intézményeknél marad - közölte júniusban Hiller István.

A miniszterrel való tárgyalást követően a HÖOK július 5-én eljuttatta a tárcának saját reformelképzeléseit és javaslatait; a tandíj bevezetése nélkül megvalósuló felsőoktatási (és főként felsőoktatás-gazdálkodási) reformról szóló érdemi tárgyalásokat ezek mentén szerették volna lefolytatni.

A HÖOK választmánya július 11-én úgy döntött, hogy amennyiben az Országgyűlés a felsőoktatási törvényt módosító törvényjavaslatot úgy fogadja el, hogy az az államilag támogatott hallgatókat bármilyen tandíjjellegű hozzájárulás megfizetésére kötelezi, megkezdik egy őszi hallgatói demonstráció előkészítését. Az Országgyűlés július 24-én elfogadta a felsőoktatási törvény tandíjat is tartalmazó módosítását, s ezt követően a HÖOK megkezdte a hallgatói demonstráció megszervezését.

A HÖOK az eredeti elképzelések szerint szeptember 21-én a fővárosban, a Kossuth téren tartotta volna a demonstrációt, ám a kormányfő balatonőszödi beszédének nyilvánosságra kerülését követő zavargások miatt úgy döntöttek, hogy elhalasztják azt.

A HÖOK vezetése legutóbb október 5-én találkozott Hiller István szakminiszterrel, de az álláspontok ekkor sem közeledtek. A szaktárca vezetője akkor közölte: nyitott a tárgyalásokra egy esetleges demonstráció előtt és után is. A HÖOK elnöke a találkozót követően bejelentette, hogy október 19-én megtartják demonstrációjukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Új elnöke lesz a HÖOK-nak

Új elnök vezeti a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját (HÖOK) januártól. A szervezet hétvégén Székesfehérvárott rendezett tisztújításán Miskolczi Norbertet, a Budapesti Műszaki Főiskola és a Nyugat-magyarországi Egyetem hallgatóját választotta vezetőjévé - közölte Ekler Gergely jelenlegi elnök.

Itthon

Alkotmánybírósághoz fordul a HÖOK

Alkotmánybírósághoz fordul jogorvoslatért a most elfogadott új felsőoktatási törvény miatt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a HÖOK két ponton kifogásolja az új jogszabályt - közölte a szervezet elnöke pénteken.

MTI Itthon

Az MRK és a HÖOK nélkül egyeztetnek a felsőoktatási törvényről

Nem lesz jelen a Magyar Rektori Konferencia és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája azon az egyeztetésen, amelyet az oktatási tárca az Alkotmánybíróság által több ponton az alaptörvénnyel ellentétesnek mondott felsőoktatási törvény változásairól tart szombaton.

MTI Itthon

A HÖOK ragaszkodik az „államilag finanszírozott” felsőoktatáshoz

Az utólagos képzési hozzájárulásra vonatkozó szándék visszavonására szólítja fel a kormányt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Szerinte a kormányzat tervezett lépéseivel a felsőoktatás teljes mértékben "tandíjas" lesz – közölte a HÖOK elnöke.

MTI Itthon

Jogtalan tandíj miatti próbaper költségeit is vállalja a HÖOK

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) vállalja, hogy biztosítja és finanszírozza egy hallgató jogi képviseletét egy, a jogtalanul szedett hallgatói díjak visszafizetésére indítandó próbaper során - közölte a HÖOK elnöke.

Itthon

HÖOK egyelőre nem támogatja a fer bevezetését

Az oktatási és kulturális miniszter és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke zárt tárgyalás után elmondták, jól sikerült a megbeszélés, de még további tárgyalásokra van szükség. Hiller István miniszter hozzátette: július 10-ig átadják a HÖOK-nak a színvonalas felsőoktatás megteremtésének következő ötéves programját. Július 10-e után dönt a hallgatói szervezet közgyűlése, de ők is kidolgoznak egy javaslatcsomagot. A minisztérium a Magyar Rektori Konferenciával is tárgyalást kezdeményez.