szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vagy a polgári szövetség jelöli a Heves Megyei Közgyűlés új elnökét, vagy új választásra kerül sor - jelentette ki a fideszes delegáció vezetője szerdán sajtótájékoztatón Egerben.

„Két lehetőség kínálkozik; az egyik lehetőség az, hogy (...) a szocialisták (...) nem vitatják el tőlünk azt a jogot, hogy mi jelölünk közgyűlési elnököt. Második megoldás (...) a törvénysértő állapotot a közigazgatási hivatal kénytelen megszüntetni. (...) A parlament (...) jóváhagyja (...) a közgyűlés feloszlatását. Ezt követően a belügyminiszter kiírja az időpontot" - fogalmazott Hermann István.

A politikus emlékeztetett: ugyan mindkét fél 20-20 mandátumot szerzett a megyegyűlésben, ám a Fidesz és szövetségesei 940-nel több szavazatot kaptak, mint a szocialisták, vagyis a nép változást akar Heves megyében. Ugyanakkor a jelenlegi állapot törvénysértő, mert se elnöke, se alelnöke, se bizottsági elnökei nincsenek a megyegyűlésnek.

Ebben a helyzetben az a megoldás, ha a szocialisták tudomásul veszik a nép akaratát és nem vitatják el a Fidesztől az elnökjelölés jogát - tette hozzá Hermann István.

Ugyanakkor az MSZP másképp számol. Mint a szocialista megyegyűlési frakciónak az MTI-hez ezzel kapcsolatban eljuttatott közleményében olvasható: miközben a szocialisták egyedül szereztek mandátumot, a Fidesz egy ötpárti szövetség keretében, vagyis az MSZP a testület legnagyobb pártja. Hozzáteszik, hogy korábbi baloldali és liberális szövetségeseik, akik most nem jutottak be a testületbe, több mint 10 ezer szavazatot szereztek.

Ennek ellenére, a patthelyzet feloldása érdekében a tisztségek többsége mellett felajánlottak egy, az elnökivel szinte megegyező jogkörű alelnöki pozíciót a Fidesznek, másodsorban pedig a rotációs elnöklés bevezetését. Vagyis azt, hogy két évig az egyik, két évig pedig a másik oldal adja az elnököt és még a sorrendet is a Fidesz és szövetségesei dönthetik el. "Első javaslatunkat az ötpárti frakció elutasította, a második javaslat megvizsgálását sem tartja indokoltnak" - olvasható a szocialista frakció közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Fidesz-referendum: költséges politikai blődli

A Fidesz és a KDNP által ma délelőtt az Országos Választási Bizottsághoz benyújtott hét kérdés mindegyikéről aligha fogunk szavazni, néhány azért közülük még átcsúszhat az alkotmányossági szűrőn. A kérdések leginkább az Orbán Viktor vezette parlamenti ellenzék politikai terveiről és közjogi felfogásáról tanúskodnak.

MTI Itthon

A Fidesz-KDNP keddre politikai vitanapot kezdeményez

A Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) keddre politikai vitanap megtartását kezdeményezi a parlamentben, ahol a hétfői eseményekkel kívánnak foglalkozni - tájékoztatott a KDNP szóvivője.