szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavaszra elkészül a rákoskeresztúri Új köztemető 298-as és 301-es parcelláját vizsgáló történészbizottság jelentése. Ha bebizonyosodik, hogy a márványtáblán Szálasi álneve is szerepel, az is lekerül onnan - mondta Boross Péter egykori miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke.

Várhatóan tavaszra végez munkájával a 298-as és a 301-es parcellát, valamint a "hősi táblán" szereplő neveket vizsgáló történészbizottság. "Olyan hiteles anyagnak szánom ezt, amit ezek a tekintélyes urak aláírnak, és ennek megfelelően módosul a tábla. Ha kell, kicserélődik, ha kell, lekerülnek nevek vagy felkerülnek" - mondta Boross Péter.

Boross Péter közölte: egy nem sokkal korábban a Népszabadságban megjelent újságcikk alapján  tavaly decemberben kért fel öt történészt - Horváth Miklóst, M. Kiss Sándort, Rainer M. Jánost, Szakály Sándort és Zinner Tibort -  arra, hogy vizsgálják meg egyebek mellett azt, hogy a márványtáblán szereplő nevek valójában kiket takarnak.

Boross rámutatott: az emléktáblán keretlegények és nyilasok neve is szerepel. A vizsgálat a történészeknek sem egyszerű, hiszen 1945 után "gazembert és ártatlant is kivégeztek" - húzta alá. Ha kiderül, hogy Szálasi Ferenc álneve is a táblán van, akkor természetesen azt is eltávolítják - mondta Boross.

Kovács Tamás történész csütörtökön a Klubrádióban azt mondta, hogy Lukács Ferenc néven Szálasi Ferenc szerepel a hivatalos nemzeti emlékhelyként számon tartott temető márványtábláján. A történész a Népszabadságnak azt nyilatkozta, hogy a rendőrség politikai osztálya a "nemzetvezető" 1946-os kivégzése után meghamisította Szálasi Ferenc halotti anyakönyvi kivonatát, és Lukács Ferenc néven temették el. Más adatait és kivégzésének dátumát is módosították.

Boross nem tudja, miért éppen most került napvilágra ez az állítás. Kérdés, hogy ha valaki tudott erről, akkor miért nem szólt időben - tette hozzá. Nem kísérte figyelemmel, hogy a szélsőjobboldali csoportok rendszeresen Szálasi Ferenc születésnapján vonultak a 298-as parcellához - válaszolta Boross Péter a távirati iroda kérdésére.

Az egykori miniszterelnök kiemelte: nem szeretné, ha a tábla készítőit azzal gyanúsítanák, hogy szándékosan írták fel Szálasi álnevét. A nemzetiszocialista politikus, több nyilaskeresztes és hungarista párt megalapítója, 1944-1945 között Magyarország "nemzetvezetője" volt. A népbíróság 1946-ban háborús bűnökért ítélte halálra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Szálasi-plakátokat ragasztottak a fővárosban

Az MTI rendőrségi forrásból úgy tudja, hogy a Szálasi Ferencet ábrázoló plakátokat hétfő hajnalban Budapest belvárosában kiragasztó személyek között volt Bácsfi Diána hungarista vezető is.

Kult

Elítéli a kulturális tárca a kőszegi Horthy-Szálasi tárlatot

Görgey Gábor kulturális miniszter és Kocsi László, a tárca politikai államtitkára közleményben ítélték el a kőszegi Vármúzeumban látható, március 19-én, Magyarország német megszállásának évfordulóján nyílt Horthy katonái - Szálasi nyilasai című kiállítást. Az NKÖM levélben hívta fel az intézmény fenntartóját, a Vas Megyei Közgyűlést arra, hogy a kiállításról készült szakértői vélemények fényében fontolja meg az azonnali intézkedés lehetőségét.