szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az I. kerületi jegyző szerint a hegyvidéki turulszobor városképileg és műszakilag elfogadható, ezért hozzájárult a fennmaradásához.

Balázsovics Lívia, az I. kerület sajtóreferense azt mondta, hogy a jegyző lefolytatta a szobor építési hatósági eljárását és mivel "az építmény városképileg és műszakilag elfogadható, a rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas, az elutasításnak okot adó körülmény időközben megváltozott", ezért engedélyezte a fennmaradást és a használatba vételt. A jegyző ugyanakkor építésügyi bírságot szabott ki az engedély nélküli építkezés miatt - tette hozzá.

Mint mondta, a jegyző emellett elvi építési engedélyt adott a XII. kerületben, a világháború polgári áldozatainak emlékére a Csörsz utcában felállítandó szobornak.

A XII. kerületi polgármester kabinetfőnöke, Váczi János közleményében - a jegyző döntésére reagálva - azt írta, folyamatban van az utóbbi szobor elkészítése.

"Bízunk benne, hogy a mostani döntéssel végre elcsendesednek az indulatok és a szükségtelen politikai acsarkodás helyett nyugalom lesz a Hegyvidéken. A vita, a veszekedés és az évek óta tartó jogi huzavona eddig is méltatlan volt a XII. kerületi, második világháborús áldozatok emlékéhez" - írta a kabinetfőnök.

A XII. kerület II. világháborús polgári és katonai áldozatai emlékére 2005 októberében állítottak turulszobrot az Istenhegyi és a Böszörményi út sarkán. Az emlékműre nem volt építési engedély, ezért fennmaradási engedélyt kellett kérni, ezt azonban az elsőfokú közigazgatási hatóságnak, a Budavári Önkormányzatnak meg kellett tagadnia, mivel az emlékművek esetén törvényben előírt fővárosi közgyűlési hozzájárulás hiányzott. Mi több, ezt a közgyűlés négy korábbi határozatában egyértelműen megtagadta.

A XII. kerületi önkormányzat megtámadta a bontási határozatot, a közigazgatási eljárásban másodfokon eljáró Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal azonban helyben hagyta azt. A XII. kerület ekkor fordult a Fővárosi Bírósághoz, a bíróság azonban márciusban hozott, április 9-én jogerőre emelkedett döntésében kimondta: a jogsértő állapotot meg kell szüntetni, a szobrot el kell távolítani a II. világháború helyi áldozatainak emlékművéről. A bíróság indoklásában hangsúlyozta, hogy a turulszobor bontását elrendelő közigazgatási határozat meghozatalakor a szobor fennmaradásához szükséges feltételek nem voltak meg, elsősorban a Fővárosi Közgyűlés hozzájárulása hiányzott.

A Pokorni Zoltán (Fidesz) vezette XII. kerületi önkormányzat ezután abban bízott, hogy megkapják az ügyben eljáró I. kerülettől a fennmaradási engedélyt. A kerület polgármestere azt javasolta, hogy a sok vitát kiváltott turulszobor csak a városrész második világháborús katonai áldozatainak legyen az emlékműve. A XII. kerületi turulszobor fennmaradásához azonban május 29-én nem adott tulajdonosi hozzájárulást a Fővárosi Közgyűlés MSZP-SZDSZ többsége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Baló és Friderikusz is tévéelnök lenne

Baló György műsorvezető, Medveczky Balázs a köztévé alelnöke és Kósa-Somogyi György az m2 műsorigazgatója először száll ringbe Rudi Zoltán márciusban megürült tévéelnöki székéért, legalábbis ők is megvásárolták a pályázati kiírás dokumentációját – tudta meg a Népszava.

MTI Karrier

Veszélyes munkakörök: vita a 36 órás munkahét megszüntetése miatt

A szakszervezetek nem hajlandók elfogadni az Alkotmánybíróság februári döntését, amely szerint a veszélyes munkaköröknél június 30-val megszűnt a kedvezményes, 36 órás munkahét, s azt a munkáltatók 40 órára bővíthetik - mondta az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) ülésének pénteki plenáris ülésén napirend előtti felszólalásában Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek elnöke.