szerző:
HVG/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az utóbbi két hónapban nem történt érdemi változás a pártpreferenciákban: a teljes népesség közel fele, a választani tudó „biztos” szavazók közel háromnegyede továbbra is a Fideszre szavazna. A nészerűségi listát változatlanul Sólyom, Kósa és Szili vezetik, sereghajtók:Veres, Draskovics és Kóka. A Medián felmérése augusztus elején készült.

A szocialisták nyáreleji erősödése csak átmeneti volt, az utóbbi két hónapban annak ellenére sem tudtak javítani a pozíciójukon, hogy a közhangulatban több, számukra kedvező változás is történt.

© HVG
© HVG

© HVG


Május óta 46-ról 40 százakra csökkent az előrehozott választás kiírását támogatók aránya, bár még így is messze ez a legnépszerűbb a kutatásban felsorolt négy lehetséges forgatókönyv közül. Augusztusra nőtt több szocialista politikus népszerűsége is - igaz a hibaszázalékot csak éppen meghaladó mértékben.

© HVG


A vezető politikusok népszerűségének változása nem feltétlenül jár együtt a pártjuk támogatottságának változásával. Fodor Gábor népszerűsége például jelentős mértékben csökkent – elsősorban az MSZP-szavazók körében -, míg az SZDSZ támogatottsága ebben az évben most volt a legmagasabb: a választani tudó „biztos” szavazók 4 százaléka szavazott volna a liberálisokra.

© HVG

A felmérést a Medián-Omnibusz keretében 2008. augusztus 1. és 5. között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet az ország felnőtt népességét reprezentáló 1200 fő személyes megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, és így a minta jól tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára az adott kérdésre válaszolók számától függően ±2-5 százalék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Medián: elégedett hallgatók, elégedetlen oktatók

A hallgatók elégedettek a felsőoktatás színvonalával, az oktatók már jóval kevésbé. Ezért is lehet, hogy a diákok többsége ellenzi, míg az oktatók többsége támogatja a tandíj bevezetését - derül ki a Medián kutatásából, amelyet a cég a Népszabadság megbízásából készített, és a lap a szombati számában közölt.