Tetszett a cikk?

Már be kellett volna vonulnia a börtönbe, s most újabb bűnügyet kapott a nyakába Kovács Sándor, a KISZ-kb egykori intézőbizottsági tagja, a Szövetség az Európai Kecskemétért Egyesület elnöke.

Kovács Sándor. Felszámoló
Ópiumalapú rákgyógyszert előállító, pontosabban a gyártást egyelőre csak hosszú évek óta tervező vállalkozásba fektette Kovács Sándor felszámolóbiztos a rábízott fizetésképtelen cégek vagyonát - emiatt ítélte őt mint sikkasztót nemrégiben jogerősen három év végrehajtandó szabadságvesztésre a Szegedi Ítélőtábla, s három évre a felszámolási tevékenységtől is eltiltották. Miközben a tábla a napokban döntött arról, nem engedélyezi a szabadságvesztés egészségi okokra hivatkozva kért elhalasztását, elkészült a második vádirat is a Bács-Kiskun Megyei Főügyészségen. A felrótt cselekmény hasonló: Kovács ismét egy felszámolandó vállalkozás vagyonából jegyezte le a reménybeli szikszói gyógyszergyár, a CPS Zrt. papírjait.

Kovács - akit egyik cége, a Sansz Kft. miatt városszerte Sanszkovácsnak neveznek - régóta Kecskemét közismert figurája. "Egy órán belül fogad a Viktor és a Fletó is" - emlékeznek ismerősei, mivel kérkedett még nemrégiben is, parlamenti belépőjét mutogatva. Ha túlzott is, az kétségtelen, hogy nem nélkülözte a jó kapcsolatokat. Karrierjét még a Kádár-korszak egyik jól menő agrárszövetkezeténél kezdte főkönyvelőként, s e minőségében került a KISZ kb intézőbizottságába mint a mezőgazdaságból élő ifjak képviselője, ismeretsége a jelenlegi kormányfővel innen ered. A politikai paletta ellenoldalához régi barátja, Bozóky Imre, a Magyar Labdarúgó-szövetség egykori elnöke révén kötődik. Kettejük jó kapcsolata legendás: Bozóky jogi ügyeket is vitt Kovács megbízásából, s jelenleg is felügyelőbizottsági tag a CPS-ben.

Kovács alapvetően azért hűséges maradt a baloldali politizáláshoz. Ezt az is jelzi, hogy az általa létrehozott s elnökölt Szövetség az Európai Kecskemétért (SZEK) képviselői, akik 1998-2006 között, két választási cikluson át voltak a városi közgyűlés tagjai, jobbára a baloldali pártok álláspontját erősítették szavazataikkal. A magát amúgy pártoktól függetlennek valló, 2006 óta egyébként szinte nem is működő szövetség 2002-ben még ajánlatot kapott az MSZP-től: állítsanak közös polgármesterjelöltet. Az egyeztetések megszakadtak, mégpedig állítólag Kovács miatt. Az Élet és Irodalom így írt erről: "A tárgyalás nyögvenyelősségét a SZEK alapító elnöke, Kovács Sándor nagyvállalkozó okozta, aki szúrja a helyi szocialisták (és fideszesek) szemét, mert sohasem jelölteti magát, csak a háttérből irányítja az eseményeket."

A most 53 éves okleveles szakközgazdász elsősorban pénzügyi tanácsadóként működött, privatizációkhoz is nyújtott segítséget, olykor az államnak, a felszámolási bizniszben pedig Ipolyholding Kft. nevű cégével vett részt. Az egyebek mellett illegális feketekávé-pörköléssel foglalkozó Café-Minos Kft. ügyét bízták rá 2002-ben. Kovács a cég amúgy adóhatósági végrehajtási joggal biztosított eszközeit eladta, a vételár azonban nem a kft-hez, hanem az Ipolyholdinghoz folyt be, amely ebből 110,4 millió forintért CPS-részvényeket vett magának - ezért ítélték el a közelmúltban (Kovács 2002-2005-ben a CPS igazgatósági tagja volt). Az új vád szerint hasonlóan járt el a kecskeméti központú élelmiszer-kereskedelmi Zengő Zrt.-vel is: a fizetésképtelen cég Pest megyei ingatlanait meghirdette és eladta, a pénz nagy részét először kincstárjegybe, majd annak lejárta után CPS-részvénybe fektette. A kár 137,7 millió forint, ami - hasonlóan a Café-Minoséhoz - nem térült meg.

Most ez változni fog - ígérte a HVG-nek nyilatkozó Kovács. Szerinte - s ezt az időközben szintén bedőlt Ipolyholding felszámolója is megerősítette - vevő van ugyanis a CPS-papírokra. A vételárból a tervek szerint kifizetik a kárt, Kovács erre hivatkozva egyrészt perújítást remél a már lezárt ügyében, az újban pedig fölmentést. Csakhogy a táblabíróság 110,4 millió forint erejéig elkobozta az Ipolyholding vagyonát - bár ez a jelen állás szerint inkább a felszámolócég hitelezőit aggaszthatja, mint a CPS-részvények vevőit, utóbbi értékpapírok ugyanis Kovács állítása szerint már őnála vannak. A hitelezőinek összesen mintegy 700 millió forinttal adós Ipolyholdingnak egyébként praktikusan semmije sincsen, igaz, követel összesen mintegy 600 millió forintot, de ennek behajtása kétséges. Kétszázmilliót például a pomázi önkormányzattól vár (amúgy történetesen itt van a CPS székhelye is), miután lecsúsztak egy ingatlanüzletről, s az önkormányzatnál maradt a foglaló. Ezt elvileg meg is tarthatná, csakhogy az Ipolyholding felszámolója, Taschner Attila szerint a szerződést eleve úgy fogalmazták meg, hogy nem lehetett teljesíteni.

Az sem érdektelen, kinek érnek most százmilliókat a még nem termelő CPS papírjai. Taschner egy közvetítő ügyvédi irodától kapta az ajánlatot, Kovács pedig annyit árult el a HVG-nek, az "egyik jelenlegi tulajdonostól". A cégnyilvántartás szerint a zrt meghatározó tulajdonosa egy budapesti és egy osztrák hölgy kft-je, Szikszó önkormányzatával azonban nem más, mint Károlyi Vilmos, a zavaros múltú Budai Malomipari Kft. egykori társtulajdonosa tárgyal, s sürgetésükre időről időre azt ígéri: hamarosan befejezik a beruházást. Az abaúji kisváros ennek igen örülne, részben mivel a környékbeli földek alkalmasak a máktermesztésre, de főképp azért, mert 2003-ban 160 millió forint munkahelyteremtésre szánt állami támogatást elnyert a CPS, amely egyébként tartozik az önkormányzatnak. A CPS vesztesége 2006 végén 70 millió forintra rúgott, saját tőkéjét 610 millió forinton tartotta nyilván. Bevételt eddig nem könyvelhetett el, a 2001-ben még "fideszes" ünnepély keretében letett alapkő fölötti két üzemcsarnokban csak őrök tanyáznak.

RÁDI ANTÓNIA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!