szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Informális megbeszélést tartott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke vasárnap, a megbeszélésen nevekről nem tárgyaltak. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője az országgyűlési választásokban látja a megoldást, Herényi Károly (MDF) szerint ez nem volna célravezető.

Fodor Gábor a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában - amelynek vendége volt Navracsics Tibor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője, valamint Herényi Károly, az MDF volt frakcióvezetője, független képviselő is - vasárnap este megerősítette: tárgyalt Gyurcsány Ferenccel, és világossá tette, hogy az SZDSZ nem gondolkodik koalícióban. Ha azonban találnak egy hiteles, bizalmat ébresztő miniszterelnököt, egy programot, ami mellé oda lehet állni - a Reformszövetség javaslatát Fodor Gábor ilyennek nevezte - és ha a kormányban olyan radikális változások lesznek, amelyek a hitelességet erősítik, akkor az SZDSZ azt támogatni fogja. A pártelnök elmondta azt is, hogy várják a szocialista párttól a miniszterelnök-jelölt nevét.

"Azt is szeretném világossá tenni, hogy olyan politikusban gondolkodunk, olyan miniszterelnök-jelöltben, aki nem a belső pártberkekből jön, hanem egy kívülről jövő személy. Én ezt nagyon fontosnak tartom az ország szempontjából. Itt hitelességet és bizalmat kell szerezni" - jelentette ki. Hozzátette: olyan embert tudnának elképzelni miniszterelnöknek, aki "egy válságkezelő szakértői jellegű kormánynak a vezetésére alkalmas".

Kormányváltás - Olvassa el az összes hírt a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos







Navracsics Tibor,  Fidesz frakcióvezetője a műsorban kijelentette: "demokráciáról van szó, itt a választópolgároknak kell kimondani a kezdő és a végszót". "És mi úgy gondoljuk, hogy a 2006-os választásokhoz képest semmi sem úgy van: sem a választási programok, sem a kormányprogram, sem a kormánykoalíció, sőt most még maga a miniszterelnök sem, és egyiket sem tudjuk, hogy kik lesznek a jövőben. Jobb lenne ezt a bizonytalan időszakot rövidre zárni" - jelentette ki. Hozzátette: egy ilyen helyzetben a politikusoknak el kell számolniuk az eddig tevékenységükkel, és a választópolgárokhoz kell fordulniuk. A választás nem probléma egy demokráciában, hanem a választás megoldás a demokráciában - mondta. Navracsics Tibor szerint mivel úgyis választási kampány lesz, - várhatóan június 7-én lesznek az európai parlamenti választások Magyarországon - egyszerűbb lenne és olcsóbb, ha ezzel együtt megtartanák az országgyűlési választásokat is. "Nem kellene az időt, a pénzt költeni, és lenne a nyár közepére egy olyan kormányunk, amely választópolgári legitimációval rendelkezik a válság kezelésére" - mondta. 

Herényi Károly, az MDF volt frakcióvezetője, független képviselő kijelentette: nem akarja lebecsülni a választások jelentőségét, de nem tartja célravezetőnek, hogy ilyen helyzetben megkérdezzék az embereket, hogy ők mit akarnak, amikor a világ legjobb közgazdászai sem találják a választ a válság megoldására. Szerinte nincs olyan ember, aki megszavazná a megszorító csomagokat, legalábbis nagyon kevesen lehetnek. Ha pedig a Fidesz arra számít, hogy többsége lesz, akkor ennek egyetlen útja van, hogy be fogja csapni az embereket - mondta.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Gyurcsány a Reutersnek félreállásáról és a visszaesés mértékéről

"Az elmúlt három évben azért küzdöttem, hogy Magyarország megértse: reformok sokaságára van szükség. Továbbá azért, hogy bebizonyítsam: keresztülvihetjük ezeket anélkül, hogy szociálisan teljesen érzéketlenek legyünk. Félreállásom felajánlása arról a tényről szól, hogy nem lehet elmenekülni e változások elől" - mondta Gyurcsány Ferenc a Reuters tudósítójának

Vélemény

Országgyűlési választásokat, minél előbb

Az idő pénz – ez Magyarország esetében hatványozottan érvényes. Nincs idő a további trükkökre, politikai légtornász-mutatványokra. A „szakértői kormány”, amelynek vezetőjét gyakorlatilag Gyurcsány jelölné ki, ilyen időhúzásnak tűnik. A válságkezelés nem egy poszt-gyurcsányi kormány kinevezését, hanem a választások haladéktalan kiírását, széles társadalmi támogatottságra támaszkodó kormány megalakítását tenné szükségessé.

Itthon

Gyurcsány: "alakítsunk új kormányt új kormányfővel"

Gyurcsánynak sikerült meglepnie hallgatóságát az MSZP tisztújító kongresszusán. Kvázi lemondása, illetve ajánlata, hogy lemond, általános megdöbbenést keltett a küldöttek között. Gyurcsányt végül ujraválasztották elnökként, bár egyes források szerint "ha vasárnap is folytatódott volna a kongresszus, úgy, ahogy eredetileg tervbe volt véve, megválasztása nem lett volna ennyire biztos".

hvg.hu Itthon

Gyurcsány utódlása: régi káderek kíméljenek!

Gyurcsány Ferenc mozgástere annyira beszűkült, hogy szombati lépése némileg várható, s racionális, sőt tervezett folyamat volt. A miniszterelnök olyan nyíltan beszélt az általa elkövetett hibákról, hogy ezt követően kormányfőként igen nehezen folytathatná, ha netán nem sikerül utódjáról megegyezniük a frakcióknak - mondta a hvg.hu-nak Krekó Péter, a Political Capital elemzője, aki szerint kevésbé valószínű, hogy valamely ismert MSZP-s káder személyéről az MSZP és SZDSZ meg tud egyezni.

MTI Itthon

Most már biztos, hogy Gyurcsány menni fog

Gyurcsány Ferenc szerint nincs olyan forgatókönyv, hogy ő maradjon a miniszterelnök; a kormányfő az MTI-nek vasárnap úgy nyilatkozott: biztos benne, hogy találnak megfelelő személyt a posztjára.

MTI Itthon

Fodor: az SZDSZ nem kíván koalíciót kötni

Az SZDSZ nem kíván koalíciót kötni, de egy megfelelő miniszterelnök, egy reformprogram és egy hiteles kormány mellé oda kíván állni - közölte a párt országgyűlési képviselőcsoportjának és ügyvivői testületének ülését követően Fodor Gábor pártelnök újságírókkal vasárnap.

hvg.hu/MTI Itthon

Gyurcsány: tévedtem! Bokros: vállalnám!

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével szombaton az MSZP tisztújító kongresszusán, miután a szombat reggeli elnökségi ülésről ez már kiszivárgott. Állítólag utódként Surányi György, Bajnai Gordon és Bokros Lajos neve is felmerült.

MTI Itthon

Gyurcsány csodálkozna, ha Bokrosból kormányfő válna

Gyurcsány Ferenc elképzelhetőnek tartja, hogy az új kormány tagjai közt jobboldaliak is legyenek, mert szerint minél szélesebb az új kormány támogatottsága, annál szélesebb körben érthetik az emberek, hogy mit akar tenni. A miniszterelnök erről a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában beszélt vasárnap este. A kormányfő a váltófutáshoz hasonlította a következő időszakot.