Tessék, tessék, csak egy ezres az ajánlószelvény!

A Political Capital felszólította a parlamenti pártokat: szavazzák meg a képviselőjelöltséghez szükséges ajánlószelvény-rendszer felváltását kaucióval, azaz letétbe helyezett összeggel, ami a bejutási küszöb átlépése esetén visszajárna. Az apropót A szólás szabadsága műsorban tegnap bemutatott, rejtett kamerás felvétel adta: az MTV szerkesztő-riportere 45 darab ajánlószelvényt (kopogtatócédulát) vásárolt, darabját 1000 forintért.

  • hvg.hu hvg.hu
Tessék, tessék, csak egy ezres az ajánlószelvény!

Nyilvánvaló bűncselekmény került ezzel nyilvánosságra, a rendőrségnek kötelessége hivatalból eljárnia az ajánlószelvényt pénzért átadó ismeretlen tettes vagy tettesek ellen – állapítja meg a Politikcal Capital október 19-én kiadott nyilatkozatában. A cég a Parlament házelnökéhez fordul „a mielőbbi cselekvés” érdekében. Egyben felszólította a pártokat, hogy „haladéktalanul kezdjenek tárgyalásokat a választási törvény módosításáról úgy, hogy már a 2010-es választásokat is az új rendszer szerint lehessen megtartani”.

„A kaució intézménye – a sokat hangoztatott aggállyal szemben – a pártok számára nem drágítaná, hanem éppen hogy olcsóbbá, tervezhetőbbé és átláthatóbbá tenné a jelöltállítást, és ami ennél is fontosabb: semmilyen körülmények között nem veszélyeztetné a választás tisztaságát” – szögezi le a Political Capital.

Október elején számoltunk be arról, hogy támogatja öt közvélemény- és piackutató intézet az Országos Választási Bizottság (OVB) javaslatát, hogy az ajánlószelvény-rendszer helyett vezessék be a kaució intézményét. Az OVB az európai parlamenti választások tapasztalatairól készített, szeptember elején elfogadott beszámolójában megerősítette a 2006-os választások után megfogalmazott álláspontját, amely szerint az ajánlószelvények rendjét el kellene törölni, és kauciós megoldással (letétbe helyezett összeggel, ami a bejutási küszöb átlépése esetén visszajárna) kellene kiváltani, vagy az érvényességet technikailag és jogilag jobban ellenőrizhető ajánlási ívekkel felváltani.

A Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet, a Méltányosság Politikaelemző Központ, a Political Capital Institute, a Progresszív Intézet és a Republikon Intézet szerint a kaució - tehát egy meghatározott összeg letétbe helyezése a választásokon való indulás feltételeként - alkalmas arra, hogy kiszűrje a teljesen komolytalan jelölteket, és a jelenleginél jóval tisztább helyzetet teremtene. A személyes adatok kezelésének hiányában megszűnnének az adatvédelmi aggályok és más visszaélésre sem lenne mód.

Mint írták, a kaució intézménye - a sokat hangoztatott aggállyal szemben - a pártok számára nem drágítaná, hanem éppen hogy olcsóbbá, tervezhetőbbé és átláthatóbbá tenné a jelöltállítást. Olvasson tovább.

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt Richard Donner filmjében? Bryan Singer és Zack Snyder bicskája beletört, most James Gunn a kutyakártyát is kijátssza, hátha neki sikerül a lehetetlen. Mozikban a 2025-ös Superman.