szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hivatalosan is nyilvántartásba vették az első képviselőjelölteket az áprilisi országgyűlési választásra, ez pedig azt jelenti, hogy beülhetnek az első delegáltak az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságokba (oevb).

Az Országos Választási Iroda csütörtök esti adatai szerint eddig majdnem 40 jelöltet vettek hivatalosan nyilvántartásba az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságok (oevb), de a szám óráról órára nő.  A jogszabály szerint az egyéni választókerületben jelöltet állító pártok, illetve független jelöltek egy-egy delegáltat küldhetnek az oevb-be. A közösen jelöltet állító szervezetek közösen bízhatnak meg egy tagot a választási bizottságba. A választási bizottságok megbízott tagjait április 2-án 16 óráig kell bejelenteni a választási bizottság elnökénél.

A pártok, független jelöltek saját érdeke, hogy a 176 oevb-be delegáljanak tagokat, mivel így személyesen ellenőrizhetik, elősegíthetik a választás törvényes lefolyását, illetve aktív részesei lehetnek az esetleges jogviták eldöntésének. Az oevb feladata a választáson, hogy őrködjön a választás törvényessége felett, döntsön az egyéni választókerületi jelöltek illetve jelöltet állítani kívánó pártok nyilvántartásba vételéről, jóváhagyja az egyéni választókerület szavazólapjának adattartalmát, döntsön az egyéni választókerülettel kapcsolatos kifogásokról.

Az oevb-nek joga van megsemmisíteni a szavazás eredményét, ha olyan törvénysértést állapít meg, amely a voksolást érdemben befolyásolta. Emellett az oevb megállapítja és közzéteszi az egyéni választókerületben a választás eredményét és kiadja az országgyűlési egyéni választókerületi képviselőnek a megbízólevelet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Választás 2010: megkezdődtek az előkészületek

Bár Sólyom László köztársasági elnök még nem írta ki az országgyűlési választás időpontját, a szakapparátus már megkezdte a felkészülést a választás lebonyolítására. A jegyzők januárban felülvizsgálják a szavazókörök számát és területi elosztását, vagyis elvégzik a szakszóval körzetesítésnek nevezett feladatot.

hvg.hu Itthon

Választás 2010: továbbra is megoldatlan a kampányfinanszírozás

Továbbra is megoldatlan a kampányfinanszírozás; a jogszabály szerint a pártok jelöltenként egymillió forintot költhetnek a választásra, ám a szakértők szerint ennél lényegesen több pénzt fordítanak rá. Az Állami Számvevőszék pedig évek óta arra figyelmeztet, hogy a hatályos szabályozás korrupciós kockázatot jelent.