szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már a második magyar oktatási program került be az Európai Unió modellprogramjai közé; a szegedi és hódmezővásárhelyi deszegregációs projekt harmadszor kap uniós elismerést, míg az Ácson futó, szakmát adó képzés az idén került be először a modellgyakorlatok katalógusába.

A Roma Oktatási Alap (Roma Education Fund) - amely a Roma Integráció Évtizede Program keretében 2005-ben jött létre - pénteki tájékoztatása szerint az idén harmadik alkalommal választottak be roma oktatási programokat az EU által elfogadott modellgyakorlatok, az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ (CEDEFOP) katalógusába. A Szegeden és Hódmezővásárhelyen futó programban szegregáció miatt bezárt iskolákból kikerült gyerekek vesznek részt, mentoraik pedig a szegedi egyetem önkéntes diákjai.

Ez a projekt már harmadszor kapott nemzetközi elismerést, míg a Győr-Moson-Sopron megyei Ácson futó programot, amelynek keretében 47 halmozottan hátrányos helyzetű, többségében roma fiatal számára biztosítanak szakmát adó képzést, először válogatták be a modellprogramok közé. A résztvevők, akik közül 30-an roma származásúak, a 9-10. és a 11. évfolyamon szerzik meg a szakmák elsajátításához szükséges elméleti ismereteket. Ezzel párhuzamosan helyi vállalatok és vállalkozók által biztosított munkákban a gyakorlatban hasznosítják tudásukat. A programba felvett fiatalok 6 szakma közül választhatnak: a 3 éves képzés befejeztével hideg- és melegburkolóként, könyvkötőként, kőművesként, nyomdai segédgépmesterként, szobafestőként vagy vízvezeték-szerelőként dolgoznak.
    

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!