szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Valószínűnek tűnik a Fidesz kétharmados parlamenti többsége a Political Capital és a Nézőpont Intézet elemzője szerint is. A két politológus abban is egyetértett, hogy ennek esélyét az esetleges visszalépések sem csökkentik érdemben, s az MSZP célja, hogy a felelősséget az LMP-re hárítsa.

Alig van esély a Fidesz kétharmados többségének megakadályozására, mivel azt a párt a még eldöntetlen 57 egyéni választókerületből 9 elvesztésével is biztosan megszerezné - mondta Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese szerdán az MTI-nek, hozzátéve: mindössze 8 olyan választókerület van, ahol az első fordulóban tízszázalékosnál kisebb volt a különbség az első és a második helyezett között, és közülük csak egyben végzett az élen szocialista politikus. 

A politológus szerint az erőviszonyokon a visszalépések sem változtathatnak érdemben. Juhász Attila úgy véli, az MSZP négy budapesti jelöltjének visszaléptetését sem a mandátumszerzés motiválta, hiszen választókerületükben feltehetően nem lehet meggátolni a Fidesz győzelmét. Szerinte a döntéssel a szocialista párt inkább megpróbálta az LMP-re hárítani a felelősséget arra az esetre, ha a Fidesznek meglesz a kétharmados többsége. 

Juhász Attila elmondta: az MSZP célja az, hogy egyedül maradjon a baloldalon, ezért próbálja az LMP-t a jobboldal felé lökni, a Lehet Más a Politika ugyanis idővel a szocialista párt legfőbb riválisává válhat. A Political Capital elemzője megjegyezte: a Fidesz ugyanígy járt el négy évvel ezelőtt, amikor azokat az MDF-es jelölteket okolta a kormánypártok győzelméért, akik nem léptek vissza a második forduló előtt. Noha világosan látszott, hogy azokban a körzetekben, ahol a demokrata fórum jelöltje nem indult el ismét, az MSZP javított korábbi eredményén - fűzte hozzá. 

Hasonlóan vélekedik Szabó Márk, a Nézőpont Intézet vezető elemzője is. A politológus szerint valószínűtlen, hogy az LMP és az MSZP közti együttműködés veszélyeztesse a Fidesz kétharmados többségét, mivel a Nézőpont felmérése alapján az LMP szavazóinak mindössze 8 százaléka választaná a szocialista pártot és 18 százalékuk a Fideszt a második fordulóban. Nagyobb a kockázata annak, hogy a biztos többséget hozó első fordulót követően a Fidesz szavazói már kevésbé lesznek motiváltak - mondta Szabó Márk, megemlítve, hogy a győztes pártnak az erejét most azokra körzetekre kell összpontosítania, ahol szűk az előnye a második kör előtt.

A Nézőpont Intézet elemzője az izgalmasnak ígérkező körzetek közé sorolta a két angyalföldi és szegedi választókerület mellett a kazincbarcikait, az ózdit és az edelényit is. Ezzel együtt hangsúlyozta: a Fidesznek reális esélye van a kétharmados többség megszerzésére. Vele egyetértve Juhász Attila azt mondta, a választások második fordulója a Fideszt és az MSZP-t is nagy kihívás elé állítja. "Miután az erőviszonyok világosak, eldőlt, hogy a Fidesz alakíthat kormányt, csak a választói felhatalmazás mértéke kérdéses, a pártnak meg kell győznie szimpatizánsait, hogy a második fordulós részvételük is számít" - tette hozzá. Ugyanakkor szerinte az MSZP-nek sem maradt más választása, mint hogy Orbán Viktor "túlhatalmának" veszélyét sulykolva próbálja szavazásra bírni támogatóit.

A választás első fordulójában 8 egyéni választókerületben alakult ki tízszázalékosnál kisebb különbség az első és a második helyezett között. Budapesten a XIII. kerületben (20-as választókerület) a szocialista Tóth József 8 százalékkal vezet a fideszes Spaller Endre előtt, a másik hét körzetben a Fidesz jelöltje áll az élen, négyben szocialista, háromban jobbikos politikus a második. 

A másik angyalföldi választókerületben Szanyi Tibor 1,5 százalékkal maradt le Szalay Péter mögött, Újbudán Simicskó István 6 százalékkal vezet a kerület MSZP-s polgármestere, Molnár Gyula előtt. 

Szegeden a fideszes Bohács Zsolt 7 százalékkal előzi meg Botka Lászlót, az MSZP alelnökének, Ujhelyi Istvánnak pedig 9 százalék a hátránya Bodó Imre mögött. Kazincbarcikán Tamás Barnabás 8,5 százalékkal vezet a jobbikos Endrésik Zsolt előtt, aki mindössze 78 szavazattal szerzett többet a szocialista Szitka Péternél, Ózdon pedig 8 százalék a Fidesz jelöltjeként induló Riz Gábor előnye a jobbikos Kisgergely András előtt. Szabolcs-Szatmár-Bereg 3-as választókerületében Császár Józsefet (Jobbik) 9 százalék választja el az élen álló Karakó Lászlótól, a Fidesz jelöltjétől. 

Miután az LMP elutasította, hogy visszaléptesse jelöltjeit a szocialista párt javára, az MSZP-nek azokban a budapesti körzetekben lehet még esélye a győzelemre, ahol a jobbikos jelölt végzett a harmadik helyen. Így például Újpesten (6. választókerület), Kispesten (28. választókerület) és a XVIII. kerületben (27. választókerület). Ezzel szemben Óbudán (3. választókerület) és Zuglóban (22. választókerület) annak ellenére is a Fidesz tűnik a befutónak, hogy az MSZP és az LMP jelöltjei együttesen több szavazatot szereztek, mivel mindkettőjük ott lesz a második fordulóban is. 

Érdekesnek ígérkezik még az edelényi választókerület, ahol a fideszes Daher Pierre mögött a pártból kizárt polgármester, Molnár Oszkár végzett, a harmadik helyre pedig a jobbikos Miklós Árpád került. Utóbbi kettő együttes támogatottsága felülmúlja a Fidesz politikusáét, a második körben pedig a szocialista Gúr Nándor is rajthoz állhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Őry: nem szorul koalícióra a Fidesz

Őry András, a Fidesz európai parlamenti képviselője a hvg.hu-nak elmondta, hogy a Fidesznek most el kell kezdenie a munkát, a tennivalóknak se szeri, se száma. Ez azt jelenti, hogy a két forduló között már el lehet kezdeni a kormányzati munkára való felkészülést.

hvg.hu Itthon

Még negyvennyolc mandátum kell a Fidesz-kétharmadhoz

A 2010-es parlameti választások első fordulójában 119 egyéni mandátum sorsa dőlt el, mindet a Fidesz söpörte be. 57 kerületben lesz második forduló a jelek szerint, kettő kivételével mindenhol a Fidesz-KDNP jelöltje vezet. Ha 48-at megnyer a Fidesz, kétharmados többséget szerez a törvényhozásban.

MTI Itthon

Horn Gyula korrektségéről mesélt Mesterházy

Mesterházy Attila szerint míg a parlamenti választások első fordulója arról szólt, ki kormányozza Magyarországot, addig a második forduló inkább az ellenzékről szól, és arról, hogy milyen erős kontrollt gyakorolhatnak a leendő ellenzéki pártok a kormány és a miniszterelnök felett.

Itthon

MSZP-s visszalépések az LMP javára

Az egyetlen körzet kivételével mindenütt vesztes pozícióból forduló MSZP a visszalépésről való gondolkodásra szólította fel az LMP-t, hogy így vessenek gátat a Fidesz kétharmados győzelmének. Időközben azt is bejelentették, hogy "gesztust" gyakorolnak és több helyen visszaléptetik szocialista jelöltjeiket.

MTI Itthon

LMP: ne számítson az MSZP ellentételezésre!

A Lehet Más a Politika (LMP) senkivel sem tárgyal az országgyűlési választások második fordulójában való együttműködésről és sehol nem lépteti vissza a jelöltjeit – ismertette a párt országos választmányának keddi döntését a testület titkára újságírókkal.

Dezső András (hvg.hu) Itthon

A kétharmad sem ad sérthetetlenséget Orbánnak

Csapdákat és támadási felületeket is rejteget a Fidesz számára a kétharmados többség, egyes törvényeknél saját képviselőivel is konfliktusba kerülhet az Orbán Viktor vezette kormány. A Political Capital kutatási igazgatóját, Krekó Pétert faggattuk arról, milyen előnye és hátránya származhat a Fidesznek a várható kétharmados többségből.

hvg.hu Napi merítés

Elveszti-e hitelességét az LMP?

Ha az LMP-nek van egy kis esze, és nem szeretné két nappal a Parlamentbe jutás után elveszíteni hitelességét, akkor csuklóból utasítja vissza az MSZP közeledési kísérletét - írja a Gulyásdemokrácia blog szerzője.

hvg.hu Itthon

A Fidesz felé billennek a le nem tarolt választókerületek

A Fidesz-KDNP-nek a már megszerzett 206 parlamenti mandátum mellé még 48-at kell besöpörnie ahhoz, hogy kétharmados többsége legyen a törvényhozásban - állítja a Political Capital elemzésében. A fennmaradó 57 egyéni választókerületben tehát éppen ezért tartogat külön izgalmakat a második forduló. Már ha tartogat.