szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hamis papírokkal bujkált Princz volt „üzlettársa”, Károlyi Vilmos, ám egy igazoltatás során lebukott és meg kellett kezdenie három és fél éves börtönbüntetését, amelyet jogtalan gazdasági előny szerzése és hűtlen kezelés miatt szabtak ki rá – tudta meg a hvg.hu.

Károlyi Vilmos, a Budai Hengermalom Kft. tulajdonosa és ügyvezető igazgatója volt. A vállalkozás – akkor még IGM Kft. néven – 1994-ben szerezte meg az ország legnagyobbjának számító Budai Malmot az Állami Vagyonügynökségtől. A vásárló cégben résztulajdonos volt Máté László, volt MSZP-s képviselő. A malom megszerzéséhez a cég a Postabank Rt-től 1 milliárd forint hitelt szerzett, a működtetéshez pedig további 1,6 milliárdot kapott. A szocialista vállalkozó mellett 1996-tól tulajdonos lett Károlyi Vilmos és egy máltai cég.

Rosszul kihelyezett hitel

A Budai Hengermalom Kft-nek a Postabank 1997-ben a vállalkozásnak juttatott 300 millió forintos hitelén 121 milliót bukott. Mindezért Princz Gábor felelősségének kérdését is felvetették, de ártatlanságát az első és a másodfokú bírósági eljárás is megállapította.

A Budai Hengermalomból, amely a volt Szovjetunió és Jugoszlávia államaiba, valamint Romániába exportálta termékeinek 40-50 százalékát, Máté 1997 végén kiszállt, majd egy évvel később Károlyi is megvált a részesedésétől. Mondhatni még időben, mert a kft. 1999-ben felszámolási eljárásba került. Ezzel együtt azonban tucatnyi eljárás indult a céget vezető Károlyi Vilmos és több munkatársa ellen. Az ügyek között volt adócsalás, hűtlen kezelés, sikkasztás, jogosulatlan gazdasági előny szerzése, magánokirat-hamisítás és számviteli fegyelem megsértése. A nyomozó hatóság szerint összességében 300 millió forintos károkozás történt, s a vádemelési javaslatot 2000 év végén nyújtották be a Fővárosi Főügyészségre. A büntetőeljárás azonban csak tavaly zárult le jogerősen. A 61 éves Károlyi Vilmost – tudomásunk szerint – a jogtalan gazdasági előny szerzése és hűtlen kezelés miatt 3 év 6 hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélték.

A férfi azonban nem kezdte meg a büntetés letöltését. Úgy tudjuk, hamis papírokkal bujkált. Próbált üzletelni, így pénzt várt a Nikla Kft-ből is, amely nyugdíjasok számára épített volna lakóparkot a dél-dunántúli településen. A Nikla Kft. ügyvezető igazgatója és egyik igazgatója Bartosek Ewa, Princz Gábor első felesége volt, míg Károlyi Vilmos a vállalkozás felügyelő bizottságában vállalt szerepet. Értesüléseink szerint a cég ügyeiben Princz Gábor járt el, a tárgyalópartnerek vele ültek le, ám maga a volt bankár a hvg.hu-nak azt mondta, ez csak kezdetben volt így.

Mindenesetre a kft. nem volt hosszú életű: 2005 decemberében hozták létre, s 2007 júniusában már végelszámolás alá került, s az építkezéshez is csak az elvi építési engedélyt sikerült beszerezniük, tovább nem jutottak. Károlyi Vilmos tehát nem jutott pénzéhez. Ráadásul két héttel ezelőtt meg kellett kezdenie büntetésének letöltését. Egy rendőri igazoltatás alkalmával – információink szerint – ugyanis kiderült, hogy Károlyi lakcímkártyája hamis, és hogy idén március 30-án a büntetés-végrehajtási bíró elrendelte a körözését, ezért azonnal bevitték a börtönbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Budai Hengermalom: milliárdos tét

Milliárdokat hozhat a volt MSZP-pénztárnok egykori érdekeltsége, a Budai Hengermalom fideszes kötődésű ma gazdáinak – derül a HVG cikkéből.