szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Főtávnak a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt.-vel megkötött szerződés nem okozhatott kárt – közölte a nemzeti energetikai társaság a hvg.hu-val. A reagálás a tegnapi cikkünkre született, amelyben megírtuk, hogy a Főtáv Zrt. jelenleg előzetes letartóztatásban lévő vezérigazgatója Kovács Lajos több feljelentést tett a rendőrségen, s az ügyek közül egy az MVM-mel kapcsolatos.

A Főtáv öt évvel ezelőtt kötött szerződést hosszú távú hőenergia-ellátást biztosítására az MVM-mel, amelynek élén akkor Kocsis István állt. A kontraktus megkötése után – a távhőszolgáltató szerint – egy szerződésmódosítás történt az árképzéssel kapcsolatban, ami csak a villamos művek számára volt kedvező. Ezzel pedig a főváros tulajdonában lévő cégnek jelentős kára keletkezett.

A Magyar Villamos Művek Zrt. kommunikációs igazgatója, Felkai György erről a szerződésről a hvg.hu-nak azt mondta, hogy a 2005. szeptember 28-án létrejött megállapodással egyidejűleg történt a kontraktus kiegészítésének elfogadása. „Ez egy jogszabály (Ptk. 241) alkalmazásának módjára vonatkozott, s kimondta, hogy a gázárak változása esetén módosulhatnak a fizetési feltételek. A kiegészítés révén bekövetkező helyzet valóban az MVM Zrt-nek lehetett volna előnyös” – közölte Felkai György –, „ha valaha is életbe lépett volna és alkalmazhatták volna. Ez azonban nem történt meg, és a gázáremelkedés miatt éppen a villamos műveknek keletkezett kára. Így a szerződés a mai napig a Főtáv eredeti pályázati kiírása és a jóváhagyott szerződése alapján működik.”

Az igazgató tájékoztatása alapján a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztályának munkatársai sem őket, sem az MVM Észak-Budai Fűtőerőmű Kft-t, amelyre a szerződést engedményezték, nem keresték meg. „Amennyiben ez megtörténik, akkor mindenben segítjük a vizsgálatokat” - közölték.

Kovács Lajos 2007-ben került a főváros tulajdonában lévő Főtáv élére. A rendőrség idén júliusban gyanúsította meg a vezérigazgatót, mondván, irányítása alatt a cég egyik projektje miatt a vállalatnak különösen nagy vagyoni hátránya keletkezett azzal, hogy egy lakópark hő-ellátására létrehozott Csepeli Hőszolgáltató Kft. megvette a Főtáv. A BRFK gazdaságvédelmi osztályának munkatársai szerint Kovács Lajos csalást követhetett el azzal, hogy a megvásárolt hőszolgáltatási jogot nem apportálta vagyoni jogként a Csepeli Hőszolgáltató Kft.-be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!