szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A sokéves maximumot megdöntve 126 centiméterre nőtt csütörtökre a Balaton vízszintje, amelyet a reggel megérkezett, viharos erejű északnyugati szél további 20-25 centiméterrel emel, így a víz sok helyen elárasztja a déli partot - közölte Pécseli Péter, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője.

Pécseli Péter elmondta, hogy a rendkívüli helyzetről e-mailben tájékoztatja az érintett polgármestereket. A meteorológiai előrejelzés szerint a viharos erejű szél szombatig három hullámban okoz majd gondokat a térségben, s a jövő héten várható erős lehűlés miatt a belvizek, illetve a kiöntött vizek be fognak fagyni.

A kialakult helyzet főleg Balatonfenyvesen, Balatonmáriafürdőn és Balatonkeresztúron okoz problémát, ahol a belterületi elvezetőrendszerekben már egy ideje mélyebb a víz szintje, mint a Balatoné, így azokból nem tud elfolyni a víz. A Berek felé sem lehet elszivattyúzni a vizeket, hiszen az az M7-es autópálya szerkezetét veszélyeztetné. A "két tűz közé került" térségben nincs igazán műszaki megoldás a kialakult helyzet kezelésére - fogalmazott a szakember.     Hozzátette, hogy a belvizek szivattyúzását nem ajánlja, hiszen a kiszivattyúzott vizek azonnal pótlódnak, és a talajvízben megindított áramlással csak fokozódhatnak a károk. Csak az épületek köré elhelyezett homokzsákokkal érdemes védekezni ott, ahol erre szükség van - tette hozzá a kirendeltség vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Köpönyeg.hu Itthon

Viharos szél várható

A következő napokban erős lehűlés jön, havazni is fog, erős szél várható.

Hírszerző/FH Itthon

Komoly gondokat okozhat a belvíz a Balaton és a Velencei tó körül

Komoly gondot okozhatnak a télen a belvizek a közép-dunántúli vízügyi szakemberek előrejelzése szerint. A csapadék nem tud hova folyni, a megengedettnél jóval magasabb a Balaton és a Velencei-tó vízszintje és vízzel telített a talaj is. Mindkét nagy tavunk apasztása a nyár óta szinte folyamatos, a Velencei-tó víztározói azonban nem bírnak több vizet befogadni.