szerző:
Király Dávid
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Várhatóan "a következő napokban, hetekben" derül ki, mi lesz a sorsa a Budapesti Corvinus Egyetemnek, amely egy a múlt héten kiszivárgott felsőoktatási koncepció szerint elveszítheti önállóságát. Bizonyos átalakításokat az intézmény vezetése és a hallgatók egy része is indokoltnak tart; a corvinusosok ugyanakkor nagyobb transzparenciát követelnek; meg akarják ismerni a kormány érveit, mielőtt végleges döntés születik. A diákokat némileg megosztja az a kérdés, hogy érvek felsorakoztatásával vagy tiltakozó akciókkal védjék meg egyetemüket.

Konkrét eredmények nélkül zárult kedden délután a Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár és Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora közötti - öt más felsőoktatási intézmény vezetőjével együtt folytatott - egyeztetés. (A megbeszélésen a Corvinus vezetőjén kívül az Óbudai Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem, a Kaposvári Egyetem, a Moholy Nagy Művészeti Egyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora vett részt.)

Hoffmann Rózsa az egyeztetést követően az MTI tudósítása szerint elmondta: amíg a parlament nem dönt végérvényesen a felsőoktatásról szóló törvényről, addig az intézmények végső névsora sem alakul ki. Az államtitkár szerint a Corvinus bezárásáról szóló hírek azért röppenhettek fel, mert az egyeztetések első körébe a kutatással foglalkozó egyetemek vezetőit hívták meg, s ebbe a körbe a Corvinus nem tartozik bele. Az államtitkár közölte: a döntés eredményeképpen egy versenyképes, magas színvonalú, de átláthatóan és racionálisan működő rendszert építenek majd ki.

Amint azt az Origo a múlt héten megírta: egy kiszivárgott felsőoktatási reformkoncepció szerint a kormány a következő három évben összesen 88 milliárd forintot vonna ki a felsőoktatásból, a jelenleg működő 29 államilag finanszírozott egyetemből 12 maradna meg, az egyetemi férőhelyek száma pedig – a Széll Kálmán Tervben foglaltaknak megfelelően – a jelenlegi 54 ezerről a ciklus végére 30 ezerre csökkenne. A koncepcióban a Corvinus egyetem nem szerepel a megmaradó intézmények közt.

Valami mindenképp változik

Az államtitkárral való egyeztetés után Mészáros Tamás a Közgáz épületében tájékoztatta a hallgatókat a megbeszélés eredményéről. Konkrét híreket persze ő sem tudott közölni, óvatos optimizmusával azonban igyekezett megnyugtatni az egyetemistákat. Hangsúlyozta: ígéretet kapott Hoffmann Rózsától arra, hogy a konkrét döntés előtt ismét egyeztet az egyetem vezetésével. A rektor elmondása szerint erre "a következő napokban, hetekben" kerülhet sor.

Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora. Még nem a sírt ássa
Túry Gergely

Mészáros Tamás nem akarta minősíteni az egyeztetésen részt vevő öt másik egyetemet, ám azt elmondta, hogy a többi intézmény működésével szemben hangoztatott érvek a Corvinus esetében nem állják meg a helyüket. Mint mondta: a Corvinus Egyetem működése stabil, az intézmény nemzetközi szinten is elismert, színvonalas oktatást nyújt 18 ezer hallgató számára.

Abban azonban a rektor is biztos, hogy az egyetem működése változni fog, ennek szükségességét részben Mészáros Tamás is elismerte. Kijelentette: a Corvinuson túl sok szakon túl sokféle képzés zajlik, több forrást és energiát kellene fordítani a kutatásra, valamint a jelenleginél "nemzetközibbé" kell tenni az intézményt. A diákok kezdeményezésére a rektor megígérte: létrehoznak egy tárgyaló csapatot, amely a további - immár csak az államtitkárság és a Corvinus közötti - egyeztetéseken képviselik majd az intézményt.

Transzparencia kell

A tájékoztatót követően a rektor részt vett a Rajk László Szakkollégium - nemcsak "rajkosok" részvételével zajló - hallgatói fórumán, ahol elmondta: az egyetemi férőhelyek csökkentése demográfiai okokból indokolt, de nem ilyen mértékben. Már csak azért sem, mert ez ellentmond a konvergenciaprogramban vállaltaknak. (Magyarország korábban azt vállalta, hogy 2020-ig a jelenlegi 23-ról 40 százalékra nő a 30-34 évesek között a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya - olvasható a HVG legfrissebb számában.)

Mészáros Tamás szerint a Corvinus pénzügyi szempontból sincs rossz helyzetben; a válság ellenére nem kellett leépíteni vagy béreket csökkenteni. A rektor kijelentette: a kormány által tervezett forráskivonás csak épületek felszabadításával és az oktatók nyugdíjkorhatárának csökkentésével érhető el.

Egyetemisták a Közgáznál. Kívül tágasabb?
MTI - Beliczay László

Ilyés Márton, a Rajk László Szakkollégium igazgatója szerint nagyobb transzparenciára van szükség, arra, hogy megismerjék a végleges döntést megalapozó érveket, amelyekkel adott esetben vitatkozni tudnak. A hallgatók meg akarják ismerni a felsőoktatás koncepcióját, ugyanakkor az egyetem vezetésétől is azt várják, hogy konkrét javaslatokat fogalmazzanak meg az intézmény jövőjét illetően, amennyiben arra a jövőbeni egyeztetések során szükség lesz.

Az igazgató szerint sok baj van a magyar felsőoktatással, így a Budapesti Corvinus Egyetemmel is; kifogásolta például, hogy a felsőoktatási intézmény nem szerepel a világ legjobb 500 egyeteme közt.

Jobb együtt

A hallgatói fórumon elhangzottak egyébként jól mutatják az aktív egyetemi életben részt vevő diákok megosztottságát az ügyben. Az egyetemisták egy része radikálisan ellenzi a tervezett változásokat, ők nem a tárgyalásokra, hanem a tiltakozásra helyeznék a hangsúlyt. Akadt olyan vélemény, amely szerint a jelenlegi helyzetben nem volna szabad arról vitatkozni, hogy milyen problémákkal küzd a Corvinus, inkább egységesen kellene fellépni az intézmény megmaradása érdekében.

Mások szerint azonban az egyetemnek akkor is változni kell, ha az intézmény mégis a jelenlegi formájában működhet tovább. A hallgatók egy része nem tartja ördögtől valónak az integrációt sem, álláspontjuk szerint racionalizációra mindenképp szükség van. Ugyanakkor úgy vélik: a hallgatói létszám csökkentése helyett inkább a képzésben résztvevők munkaerőpiaci igényeknek megfelelő átcsoportosítására kellene figyelmet fordítani.

A hallgatók abban nagyrészt egyetértenek, hogy a Corvinus Egyetem közgáz karainak (a gazdálkodástudományinak, a közgazdaságtudományinak és a társadalomtudományinak) együtt kell maradnia akkor is, ha netán feldarabolnák és másik intézménybe integrálnák a Corvinust, vagy annak egy részét. A rektor erre reagálva elmondta: ahhoz nem adja a nevét, hogy a 2003-ban a Corvinus részévé vált agrártudományi karokat (az élelmiszertudományi, a kertészettudományi és a tájépítészeti karokat) leválasszák.

Mészáros Tamás ezt azzal indokolta, hogy az eszközigényesebb agrártudományi képzésnek köszönhetően a Corvinus többletforráshoz jutott, az agrárképzésben részt vevők "cserébe" corvinusos diplomát kapnak. Úgy fogalmazott: "mi használjuk az ő pénzüket, ők használják a mi nevünket".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Corvinus: a közgazdászképzés fellegvára szűnhet meg

A rektor szerint már "szétosztási terv" is készült, így a közigazgatási szakok a közszolgálati egyetemhez kerülnének, míg a többit az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Szent István Egyetem között osztanák el.

Index Karrier

Hoffmann tagadja, hogy bezárnák a Corvinust

A TV2 Mokka című reggeli műsorában Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár arra nem adott egyértelmű magyarázatot, hogy a rektorok egyzetetésére miért nem hívták meg Mészárost - írja az Index.

Karrier

Miért épp a Corvinust szüntetné meg a kormány?

Az Eduline oktatási oldal információi szerint igazak azok a sajtóhírek, melyek szerint a kormány a Budapesti Corvinus Egyetem – és több más vidéki, valamint fővárosi intézmény – megszüntetését tervezi. A Corvinus délutáni rendezvényén több mint ötszáz hallgató tette fel kérdéseit Mészáros Tamás rektornak.

hvg.hu Karrier

Mi lesz a Corvinus-szal? Hoffmann válaszolt

Egyelőre konzultációról van szó, nem egyeztetésről - reagált Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című reggeli műsorában a tegnapi sajtóhírekre, miszerint 29 állami felsőoktatási intézményből a jövőben csak 16 maradna.