szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar EU-elnökség célja igazságügyi szempontból az volt, hogy lépéseket tegyen egy polgárközeli Európa irányába, azaz olyan megoldásoknak az elfogadtatása, amelyek a hétköznapi emberek számára is könnyebbé teszik az életet az unióban - nyilatkozta Navracsics Tibor csütörtökön telefonon Lódz-ból, ahol átadta az EU igazságügyi elnökségét lengyel kollégájának.

A magyar miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter azt mondta, hogy a magyar igazságügyi elnökség komoly sikereket ért el például az alapjogok védelme és érvényesítése területén, az öröklési rendszer egységesítése, valamint a gyermekekkel szembeni szexuális bűncselekmények elleni fellépés ügyében. Kitért arra is, hogy - a magyar elnökség által kidolgozott tanácsi következtetésnek köszönhetően - az idei évtől kezdődően augusztus 23. a totalitárius rendszerek áldozatairól való megemlékezés napja lesz Európa-szerte. Idén augusztus 23-án a tagállamok Varsóban közösen róhatják le kegyeletüket az áldozatok emléke előtt - tette hozzá.

Navracsics Tibor emlékeztetett arra is, hogy a két szaktárca elindította a Lengyel-Magyar Együttműködés 2011 elnevezésű programot, amely egyebek mellett a lengyel-magyar múltról középiskolásoknak szervezett vetélkedőből, ösztöndíj-lehetőségekből, valamint újságírók látogatásának szervezéséből áll. Az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának igazságügyi formációját mostantól fél éven át vezető Krzysztof Kwiatkowski lengyel igazságügy-miniszterrel folytatott megbeszélés után, a közös sajtóértekezleten a magyar szakminiszter - a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint - úgy fogalmazott, hogy a lengyel-magyar barátságot új tartalommal kell megtölteni.

A sajtótájékoztatón - ugyancsak a KIM közlése szerint - Krzysztof Kwiatkowski, utalva a magyar és a lengyel EU-elnökségre, azt mondta: reméli, 2011 végén kijelenhető lesz, hogy egy sikeres közép-európai év volt az idei. Külön üdvözölte és szimbolikus jelentőségűnek nevezte, hogy a magyar elnökség idején fogadták el a totalitárius rezsimek áldozatairól való megemlékezésre vonatkozó magyar kezdeményezést, és hogy a lengyel elnökség idején lesz az első ilyen megemlékezésre, mert mint mondta, Közép-Európa különösen érintett ebben a kérdésben. A Lengyelország által is folytatni kívánt igazságügyi prioritások között említette az öröklési jog, az európai kereskedelmi ügyletek, valamint az áldozatvédelem területét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Magyar EU-elnökség: máshogy látja a Fidesz és máshogy az MSZP

A külügyminiszter szerint sok tekintetben erősebb lett Európa, mint amilyen hat hónappal korábban volt. Az MSZP ugyanakkor úgy látja, bár a szakmai feladatokat valóban jól látta el a magyar soros EU-elnökség, a "negatív politikai elemek" miatt összességében nem volt sikeres.

MTI Itthon

LMP: az EU-elnökség nem makulátlanul sikeres

"Önáltatás, önbecsapás lenne, ha makulátlanul sikeresnek minősítenénk (...) igenis vannak lehangoló tanulságok" - fogalmazott az Országgyűlés európai ügyek bizottságának alelnöke a magyar EU-elnökséggel kapcsolatban.

MTI Világ

Szijjártó: sikert sikerre halmozott a magyar EU-elnökség

Komoly sikerek vannak Magyarország mögött, senki nem vitatta, hogy a gazdasági kormányzással, az európai szemeszter bevezetésével, a roma-, illetve Duna-stratégiával valamint a horvát csatlakozási tárgyalások lezárásával 95 százalékban teljesültek a vállalások - értékelte az elmúlt fél évet a miniszterelnök szóvivője.