szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Rendvédelmi Kar létrehozásáról is rendelkezik a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény módosítása. A belügyi államtitkár szerint a javaslat kiszámítható és vonzó életpályát kínál a hivatásos állomány tagjainak. Az ellenzék a kötelező rendvédelmi kari tagságot sérelmezte, valamint az önszerveződő érdekképviseleti rendszer helyett a felülről szervezettet.

A kormány fontos célja a közend és közbiztonság megerősítése, a Belügyminisztérium pedig kiszámítható és vonzó életutat kínál a hivatásos állomány részére - mondta a javaslat expozéját ismertető Kontrát Károly. A belügyi államtitkár hozzátette, már a kormányprogramban is kiemelték, hogy a rendőrök számára a hivatásuk gyakorlása karrierpályát kell jelentsen, amelybe a kiszámítható és biztos jövedelemmel járó előremenetel is beletartozik.

A belügyminiszter irányítása alá tartozó fegyveres szervek hivatásos állományának tiszthelyettesei és zászlósai január 1-jétől havi 14 ezer forint kiegészítő juttatást kapnak majd. Ez több mint 42 ezer embert érint, a költségvetési kihatása pedig 9 milliárd forint - tette hozzá.

Az államtitkár indokolatlannak és fenntarthatatlannak nevezte a szakszervezetek kedvezményrendszerét. Kijelentette, hogy éppen ezért hozzák létre a Magyar Rendvédelmi Kart, ami a fegyveres szervek alkalmazottainak önkormányzattal rendelkező szakmai és érdekképviseleti köztestülete lesz. Hangsúlyozta, hogy a javaslat szerint az etikai eljárásokat is a Magyar Rendvédelmi Kar folytatja le.

Pintér Sándor a parlamentben
Túry Gergely

A törvény rendelkezik az ágazati érdekvédelmi tanács keretében zajló, legalább félévente megrendezendő rendvédelmi érdekegyeztetésről is - mondta Kontrát Károly. Kiemelte, hogy a szakszervezeti kifogás intézménye is megszűnik, és az érdekegyeztető fórumok szerepét egy szakmai érdekképviseleti köztestület veszi át.

Jámbor Nándor jobbikos képviselő azt mondta, hogy már a fedőlappal sincsenek kibékülve, amelyen az áll, Pintér Sándor belügyminiszter. Felidézte, hogy Pintér Sándor azt ígérte, két hét alatt rendet tesz az országban, de ezt az ígéretet nem tartotta be. Az ellenzéki politikus szerint politikai akarattal olyan területre akarnak benyomulni, amelyet eddig alulról szerveződő érdekképviseletek láttak el.

Kifogásolta, hogy a tagság kötelező lenne az állomány számára, és felmerül a kérdés, milyen szankcióval jár, ha valaki nem ért egyet és nem akar tagja lenni a rendvédelmi karnak. A szakszervezetek nehéz helyzetbe kerülhetnek és forrásoktól eshetnének el - jegyezte meg.

Bertha Szilvia szintén jobbikos felszólaóként arról beszélt, hogy a javaslat célja a szakszervezetek felszámolása az érdekvédelem területén. A kormány szabadságharcot folytat az érdekképviseletekkel szemben, ami teljesen érthetetlen - mondta. Elfogadhatatlan a szolgálati viszony egyoldalú módosítása is - tette hozzá a jobbikos képviselő, aki az etikai alapelveket gumiszabályoknak nevezte, és azt mondta, tulajdonképpen bárkit bármiért eljárás alá lehetne vonni. 

Dorosz Dávid LMP-s képviselő szerint a szakszervezetek minden jogosítványát elveszik, erről szól a javaslat, semmi másról. Ez bosszú, semmi más - fogalmazott. A rendőrség, rendvédelmi dolgozók további megfélemlítését tartalmazza az indítvány - állapította meg. A totális kontrollban hisznek, Önök félnek - hangoztatta, hozzátéve: az a tanulsága a javaslatnak, hogy az elnyomó társadalompolitikához elnyomott rendvédelmi dolgozókra van szükség. Az ellenzéki képviselő abszurdnak nevezte a szolgálati viszony egyoldalú módosításának lehetőségét. Az LMP nem támogatja a javaslatot, annak visszavonását kérik - szögezte le, és arra is kíváncsi volt, milyen egyeztetéseket folytattak a szakszervezetekkel.

Vadai Ágnes független képviselő (a Demokratikus Koalíció tagja) szerint a köztársaság alapjait lerombolták az elmúlt másfél évben, és ebben ez a javaslat egy újabb kis szösszenet. Tudomásul kell azt venni, ha egy kormánynak igénye van a demokratikus rend fenntartására, de az Orbán-kormány eddigi lépései nem ezt a legitim fellépést célozzák, hanem a saját politikai hatalmának a bebetonozása a cél.

Szerinte Pintér Sándor szégyelli azt ami a Belügyminisztériumban jogalkotás címén az elmúlt másfél évben folyt, és ezért nem jött be szerdán a vitára a parlamentbe. A javaslatot olvasva nem jut más eszébe, mint Mussolini, aki a tíz ujját megnyalná - fogalmazott a független képviselő, aki szerint a javaslat nem a rendőrök érdekeit szolgálja, és annak visszavonását kezdeményezte.

Harangozó Tamás
Túry Gergely

Harangozó Tamás az MSZP színeiben arra szeretett volna választ kapni, mi az indoka, hogy a végkielégítések ilyen szigorúan veszik. Ez a 14 ezer forint kiknek, hogyan jut el, és miért jár? - kérdezte. Szerinte azt egy évre adandó "vérdíjként" osztják ki a frissen felvett állománynak. Ugyanakkor ez az a pénz, amit az idős kollégáktól vesz el a kormány, és ez teljesen elfogadhatatlan - mondta. Szóvá tette, hogy a középfokú végzéshez kötést is kivennék a törvényből, ami nagyon keményen vissza fog ütni.

A vitában elhangzottakra válaszolva Kontrát Károly azt mondta, hogy Fidesz ellenzékben és kormányon is felelősséget érzett a rendőrség személyi állománya iránt. Az államtitkár egyúttal visszautasította a Mussolini féle fasiszta rendszerrel való összehasonlításokat is. Leszögezte, hogy a törvényjavaslat semmilyen nemzetközi szerződésben foglalt kötelezettséget nem sért. Az ellenzéki kérdésekre válaszul elmondta, hogy a belügyi szerveknél szolgáló tiszthelyettesek és zászlósok 2012-ben kapnak havi 14 ezer forintnyi juttatást. Hozzátette, hogy ezt a juttatást a nemzetgazdaság teherbíró képessége alapján szeretnék később is folyósítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!