szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ügyek bíróságok közötti mozgatása sértheti a törvényes bírósághoz való jogot és a tisztességes eljárás elvét, ezért az erre irányuló módosítások miatt magyar jogvédők szerint strasbourgi elmarasztalásra és kártérítés fizetésére készülhetünk.

Jogvédő szervezetek szerint súlyos következményekkel járhat az alkotmányügyi bizottság azon javaslatának elfogadása, amely lehetővé teszi, hogy az ügyek a legfőbb ügyész vagy az Országos Bírói Hivatal elnökének döntése alapján a törvény szerintitől eltérő bírósághoz kerüljenek; az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért erre nyílt levélben hívta fel az országgyűlési képviselők figyelmét.

A módosító javaslat elfogadása esetén az eljárások hosszabbá válnak, az ítéletek enyhébbek lesznek és a magyar államnak komoly kártérítéseket kell megfizetnie, hiszen az ügyek bíróságok közötti mozgatása sértheti a törvényes bírósághoz való jogot és a tisztességes eljárás elvét - írták a szervezetek eljuttatott közleményben. Véleményük szerint mindez ellentétes az Alkotmány és az Emberi Jogok Európai Egyezményének rendelkezéseivel is.

A jogvédők szerint a strasbourgi bíróság minden ilyen ügyben meg fogja állapítani az egyezménysértést, és várhatóan kártérítés megfizetésére kötelezi a magyar államot. Mivel ilyen esetben újra kell tárgyalni az ügyet, ez az eljárások jelentős elhúzódásával jár, ami pedig enyhébb ítéletetek megszületését eredményezi, mivel a cselekmény óta eltelt hosszú idő enyhítő körülménynek számít. A végleges jogerős döntés ésszerűtlenül késői megszületése újabb strasbourgi marasztalást és újabb kártérítési kötelezettséget jelent a magyar állam számára - írták.

A szervezetek a nyílt levélben emlékeztetik a képviselőket, hogy az Alkotmánybíróság a december 19-i ülésén alkotmányellenesnek nyilvánította a büntetőeljárási törvény azon rendelkezését, amely kiemelt jelentőségű büntetőügyekben tette lehetővé az illetékestől eltérő bíróság előtti vádemelést. Az Alkotmánybíróság indoklása szerint ugyanis "ez a szabály sérti az Alkotmánynak, valamint az Emberi Jogok Európai Egyezményének a pártatlan bírósághoz való jogot, valamint a fair eljárás elvét megfogalmazó rendelkezéseit" - olvasható a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!