szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A HÖOK szerint ez egy igazságtalan és ellenőrizhetetlen rendszer, az oktatáskutató azt mondja, nevetséges és el fogják törölni a szeptembertől élő hallgatói szerződéseket. Hoffmannék szerint ugyanakkor képtelenség, hogy közpénzből képzett emberek elvándoroljanak az országból, a rendeleten pedig jogilag sem lehet fogást találni.

Ismertté vált az érintettek által röghöz kötésként aposztrofált hallgatói szerződések feltételrendszere, mely szerint az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók vállalják, hogy a képzési idő kétszereséig, a végzés utáni 20 évben bármikor, Magyarországon dolgoznak. Ez hat, tíz vagy tizenkét évet jelenthet.

Felmerül a kérdés, hogy a múlt csütörtökön elfogadott kormányrendelet nem gátolja-e a szabad munkaerő-áramlást az Európai Unión belül. Az általunk megkérdezett jogászok azonban azt mondják: uniós jogi szempontból és a szabad mozgás szempontjából sem aggályos a rendelet, hiszen a lehetőség így is megvan a külföldi munkavállalásra, igaz, csak azzal a kikötéssel, hogy vissza kell fizetni a képzés költségét.

Ha politikailag vitatható is, jogilag nem lehet fogást találni a hallgatói szerződéseken - mondta a hvg.hu-nak Gyulavári Tamás, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karának egyetemi docense, munkajogász. A szakember szerint az oktatásnak ez a területe uniós szinten nem harmonizált, ezért nemzeti kompetenciába tartozik. Hasonlóképpen látják ezt a Dr. Viszló ügyvédi irodánál is: ha nem diszkriminatívan alkalmazzák a rendeletet, akkor nem támadható, ugyanakkor az felvet elvi kérdéseket, hogy előre szabályoznak egy jövőbeli munkaviszonyt.

Marasztalják vagy elüldözik a diplomásokat?

Bár Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár szerint a rendelet célja, hogy minél több képzett értelmiségi maradjon Magyarországon, Polónyi István oktatáskutató-közgazdász szerint épp az ellenkezőjét érik el vele.

Stiller Ákos

„Egy ilyen rendelkezésre kétféleképpen lehet reagálni: vagy komolyan veszi valaki és itthon marad, vagy elmegy külföldre, de nem jön haza, és a képzés költségeit sem fizeti vissza. Ha a hallgató hazajönne, az adóhivatal nyilván nyomon követné a tartozásait, ha viszont kint marad, nem hiszem, hogy nemzetközi pereket indítanának” – fejtette ki a hvg.hu-nak az oktatáskutató.

Polónyi szerint ezért a hallgatói szerződések bevezetése a legjobb módszer arra, hogy elüldözze Magyarországról a diplomásokat: „Ez egy beteg elme csapkodása, nevetséges dolog, a kormány kihasználja a gyerekek kiszolgáltatottságát. Úgy íratnak velük alá egy szerződést, hogy cserébe semmit sem tudnak garantálni, nem vállalnak felelősséget”. A szakember ezzel együtt úgy véli, nem fog kiderülni, hogy is működnének a hallgatói szerződések a gyakorlatban, mert ha az Orbán-kormány megbukik, ezt a rendeletet is eltörlik majd.

Büntetés helyett kiemelt javadalmazás

Hasonlóan ellenőrizhetetlennek tartja az új szerződéses rendszert a Hallgató Önkormányzatok Országos Szövetsége is (HÖOK), bár értik azt a társadalmi igényt, hogy a tandíjmentesen szerzett diploma itthon is kamatozzon.

Nagy Dávid, a HÖOK elnöke korábban azt mondta, alapjaiban nem ért egyet a hallgatói szerződés intézményével. Szerintük ez nem jelent megoldást, és azt sem látják, hogyan lehet majd nyomon követni, számon tartani. Ők nem a külföldre távozók büntetését, hanem az itthon maradók elhelyezkedésének kiemelt javadalmazását tartanák célravezetőnek.

A szerződések azért is igazságtalanok Nagy szerint, mert azonos képzési időhöz nem feltétlenül társulnak azonos költségek.

Kire vonatkozik?

A felsőoktatásban összesen ötvenezer olyan hely van, amelyet az állam teljesen vagy felében támogat, ezekre vonatkoznak a hallgatói szerződések. Az új felsőoktatási törvényben meghatározott három finanszírozási forma szerint mintegy 34 ezer hallgatónak - "értelemszerűen a legjobbaknak", legnagyobb arányban a műszaki, természettudományi és informatikai szakokon - száz százalékban fizeti majd az állam a tanulmányi költségét, 15 550 hallgató esetében pedig a képzési költség mintegy felét fogja fedezni az állam. A harmadik kategóriába azok tartoznak, akik nem kapnak állami ösztöndíjat, nekik elindul a Diákhitel 2.

Stiller Ákos

Aki aláírta a szerződést, de nem teljesíti a feltételeket, annak vissza kell fizetnie az évente több százezer forintnyi támogatást. Ha a diák nem tud maradni vagy nem tud végezni időben - ez az alapidő másfélszerese lehet -, akkor elkezdődik a visszafizetési procedúra. Akik nem tudnak diplomát szerezni, azoknak csak a támogatás felét kell visszafizetniük; a nőknek pedig, ha három gyereket szülnek, elengedik a visszafizetést.

Azokon a helyeken - a jogi vagy a gazdasági területen -, ahol csökkent az államilag finanszírozott helyek száma, az állam visszatérítheti a diákhiteleket, ha az állami szférában helyezkedik el később a tanuló. A továbbtanuláshoz minimálisan 240 pont kell; a szerződéseket az Oktatási Hivatal köti meg.

Megkérdeztük az oktatási államtitkárság sajtóosztályán, létezik-e az Európai Unión belül hasonló hallgatói szerződés, amelyben nem garantálják, hogy a hallgatók el tudnak majd helyezkedni a diploma megszerzése után, illetve hogy az új rendelet megalkotásakor alapul vették-e más országok mintáit is, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Hoffmann Rózsáék nem mondanak semmit Schmitt-ügyben

Nem kíván állást foglalni Schmitt Pál plágiumgyanús disszertációjával kapcsolatban a Hoffmann Rózsa vezette közoktatási államtitkárság, amely tavaly ősszel főiskolai és egyetemi hallgatók figyelmét hívta fel arra, hogy bűncselekményt követ el, aki sajátjaként nyújt be más által készített diplomamunkát.

MTI Karrier

"Nem engedheti meg magának az ország" - kiakadt a HÖOK Hoffmann számain

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) azt kéri a kormánytól, hogy a munkaerő-piaci igényeknek megfelelően változtassa meg a felvételi keretszámokról hozott döntését; a hallgatói szervezet indoklása szerint nem látszik, hogy a keretszámokat átgondolt módon, a különböző kutatások eredményeit figyelembe véve, szakmai alapon határozták meg.

hvg.hu Itthon

Itt a vágás: Hoffmann előrukkolt a számokkal

2012-re közel 50 ezer főben határozzák meg az államilag valamilyen formában támogatott képzésekre felvehető hallgatók számát - jelentette be Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a kormányszóvivői tájékoztatón csütörtökön. Ebből 33 927 főt támogatnak 100 százalékban, 15 550 főt pedig 50 százalékban. A keretszám 2011-ben 53 500 volt.

MTI Karrier

Hoffmann: "az állami keretszám felett a határ a csillagos ég"

Az államilag támogatott közel ötvenezres hallgatói keretszám felett "a határ a csillagos ég", azzal a feltétellel, hogy 240 pontot el kell érnie annak, aki a felsőoktatásba be akar kerülni - mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár hétfői budapesti sajtótájékoztatón.

Tossenberger Adél Itthon

Keményen odacsaptak Hoffmannék a jogászoknak és közgazdászoknak

Hozzávetőlegesen 20 ezerrel csökkentette az oktatási tárca az államilag teljes mértékben finanszírozott felsőoktatási férőhelyek számát. Szakemberek szerint ez példátlanul radikális vágás, és az intézmények 20 százalékának megszűnéséhez vezethet öt éven belül. A képzéseken belül a jogász és közgazdász szakok keretszámait nyirbálták meg a legszélsőségesebben. A bejelentés a HÖOK-ot is meglepte.