szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Heves Megyei Kormányhivatal megvizsgálja majd Gyöngyöspata önkormányzatának határozatát, amelyben kimondták, hogy a településen nemkívánatos személy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elnevezésű jogvédő szervezet - erről a hivatal illetékes főosztályának helyettes vezetője tájékoztatta szerdán az MTI-t.

A vizsgálatra - amelyben arra keresik majd a választ, hogy a döntés megfelel-e a hatályos jogszabályoknak - azt követően kerülhet sor, hogy az önkormányzati határozat hivatalosan megérkezik a törvényességi felügyeletet ellátó kormányhivatalba - közölte az MTI érdeklődésére Ungvári Tamás. Egyelőre csupán a sajtóból értesültek a történtekről. A vizsgálat eredményéről az eljárás befejezése után tájékoztatást adnak - tette hozzá a tisztviselő.

A község önkormányzata hétfői ülésén hivatalos határozatban nyilvánította nemkívánatos személlyé a településen Gyurcsány Ferenc volt szocialista miniszterelnököt és a TASZ-t. A falu polgármestere, a jobbikos Juhász Oszkár azt közölte: a döntés közvetlen kiváltó oka az volt, hogy úgy értesültek, Gyurcsány Ferenc a miskolci avasi lakótelepen tett látogatása után a Heves megyei Gyöngyöspatát kívánja felkeresni, ám szerintük a helybeliek "nem kérnek" ebből.

Juhász Oszkár, Gyöngyöspata polgármestere
Stiller Ákos

Juhász Oszkár a döntést - amelyet a képviselő-testület a polgármester és a jelenlévő öt független képviselő szavazatával hozott meg - azzal magyarázta: Gyurcsány és a TASZ aktív kezdeményezői annak a lejárató kampánynak, amely szerintük Magyarország és a magyar nemzet ellen folyik. A polgármester, amikor az MTI tudósítója emlékeztette arra, hogy egy hasonló gyöngyössolymosi döntésről a bíróság kimondta, hogy az jogsértő, azt mondta: "ezt megtehetik".

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet álláspontja szerint nincs jogi relevanciája a gyöngyöspatai önkormányzat döntésének. "Az önkormányzatnak ez egy szimbolikus döntése, fel nem merül bennünk, hogy ettől mi ne mennénk Gyöngyöspatára, vagy ne végeznénk ott a dolgunkat" - fogalmazott Dénes Balázs, aki az önkormányzati döntést "vudu átoknak" minősítette.

A Heves Megyei Bíróság 2011 novemberében jogsértőnek nyilvánította a gyöngyössolymosi önkormányzat tavaly februárban hozott határozatát, amellyel nemkívánatos személynek nyilvánítottak a településen hat embert, köztük két újságírót. A bíróság a kormányhivatal keresetére helyezte hatályon kívül az önkormányzati döntést; megállapította, hogy az mind tartalmi, mind eljárási szempontból jogsértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!