szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Schmitt Pál plágiumügyének az államfői interjú fényében három kimenetele lehetséges. Erre a Fideszben és a KDNP-ben is elkészült három állásfoglalás – tudta meg a hvg.hu kormánypárti forrásból. Az esetleges lemondásra, maradásra, illetve időkérésre készültek fel.

Az egyik kormányzati politikus a hvg.hu-nak úgy fogalmazott, ez a három verzió nagyjából ugyanaz, azaz a köztársasági elnök döntésének tudomásul vételét fogja tartalmazni, Schmitt döntését érdemben sem kritizálni, sem támogatni nem fogják, ezért a három szöveg között árnyalatbeli különbségek vannak.

Több fideszes forrás is azt mondta lapunknak, a párt befolyásos politikusai szinte kivétel nélkül tarthatatlannak látják a helyzetet, de sokan arra számítanak, hogy Schmitt nem adja fel, küzdeni fog. Mint egy forrásunk fogalmazott, egy igazi sportolóról van szó, aki soha nem adja fel harc nélkül, éppen ezért a kormánypártok az elmúlt napokban tartózkodtak attól, hogy nyíltan állást foglaljanak az ügyben, esetleg a helyzet tarthatatlanságát hangsúlyozzák, mert arra számítottak, hogy Schmitt teljesen önállósítja magát, és egy esetleges lemondásra való felszólítással előhívnák az államfő dacos reakcióit.

Egy forrásunk szerint ez azt jelentené, hogy Schmitt elszabadult hajóágyúként viselkedne, és akár sarokba is szoríthatná a Fideszt, és személyesen a pártelnök-miniszterelnököt. "Orbán őszintén úgy gondolja, hogy rosszul sülne el, ha az alkotmány államfői sérthetetlenségre vonatkozó passzusait semmibe véve lemondásra szólítana fel" - mondta egy forrásunk. Egy másik politikus szerint egy ilyen felszólítás akár alapot adhatna Schmittnek, ha sarokba szorítanák, hogy kikérje magának a jelzést, és később sértődött köztársasági elnökként viselkedjen, akár a Fidesszel szemben politizáljon.

Ráéghet-e a Fideszre az ügy?

Több fideszes forrás megerősítette a hvg.hu-nak az Origo információját, mely szerint ma egy befolyásos kormányzati szereplőkkel kiegészített elnökségi ülést tartott a Fidesz, ahol vita alakult ki arról, hogy mi a kormánypártok teendője, és ráéghet-e a Fideszre az ügy.

Éppen ezért a kompromisszumos megoldás abban körvonalazódott, hogy időt kell hagyni Schmitt Pálnak, hátha meg tudja védeni magát a közvélemény előtt, és megfordítja a helyzetet. Egy befolyásos politikus azt mondta, ennek ellenére nagyok az ellentétek a párt vezetőségében, és ezzel magyarázható az is szerinte, hogy a sajtóba szinte minden kikerül erről a vitáról, mert így próbálnak üzenni a miniszterelnöknek.

Nagyítás-fotógalériánk Schmitt Pál karrierjéről - kattintson a képre!
Stiller Ákos

Információink szerint Orbán Viktor az utóbbi napokban több befolyásos politikust, tudóst, értelmiségit, orvost (az ügyben a Semmelweis Egyetem érintett) megkérdezett, és ahogy egyik forrásunk fogalmazott, folyamatosan alakult a véleménye, ezért fogalmazott végig óvatosan és semmitmondóan. Egy fideszes forrásból úgy értesültünk, Orbán tanácsadója, Habony Árpád azon az állásponton van, hogy nem szabad visszalépni, harcolni kell, mert a Schmitt-ügy alapvetően az értelmiséget foglalkoztatja, nem egy olyan ügy, amelyet szélesebb rétegek értenének. Így akár a közvéleményben meg is lehet fordítani az esetleg bocsánatot kérő és emberi arcát mutató Schmitt helyzetét.

Az előzmények

A hvg.hu január 11-én írta meg, hogy az államfő kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató egy másik, 1987-ben hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával. Egy héttel később azt is feltártuk, hogy ezenfelül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása.

Schmitt Pál egyhetes hallgatás után január 18-án reagált először az egy héttel korábban megjelent, a plágiumgyanút felvető cikkünk állításaira. Az államfő a Kossuth Rádió reggeli műsorában utasította vissza a plágiumvádakat, és azt mondta, hogy a 180 oldalnyi – szerinte az egyes jegyzőkönyvekből mindenki, így Georgiev számára elérhető – „törzsanyagon” felül a dolgozatában a fennmaradó 30-35 oldalnyi szöveg (amely Schmitt szerint a következtetéseit tartalmazza) a saját munkája.

A hvg.hu az interjú után ugyanakkor azt is bemutatta, hogy Schmitt ebben sem mondott igazat, hiszen dolgozatának Következtetések című fejezete szinte teljes egészében a Georgiev-mű egyik fejezetének átvétele. A fentieket figyelembe véve Schmitt 215 oldalas dolgozatából mindösszesen hozzávetőleg 12 oldal maradt. A 10 számozatlan oldalt is a disszertációhoz számítva úgy tűnik, hogy 225 oldalból 213 oldal, vagyis a szöveg 94,6 százaléka más munkák átvétele. A Testnevelési Főiskola jogutódja, a Semmelweis Egyetem több héttel a hvg.hu első cikke után döntött úgy, hogy vizsgálóbizottságot állít fel.

A Schmitt Pál plágiumbotrányával foglalkozó anyagainkat itt olvashatják el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!