szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Legalább harmincezer hátrányos helyzetű gyermek esett el az önkormányzatok által biztosított nyári étkeztetéstől a Nefmi egy áprilisi rendelete miatt - írja a Népszabadság. Más számítások szerint azonban több százezren is lehetnek azok a gyerekek, akik rászorulnának a nyári étkeztetésre is.

Több önkormányzat elesett attól a lehetőségtől, hogy pályázzon a hátrányos helyzetű gyermekek nyári étkeztetésére, mert az áprilisban hozott szabályozás szerint csak az a település pályázhat szegény gyerekek nyári étkeztetésére, amelyik teljesíteni tudja, hogy melegkonyhán készült ételt biztosítanak a rászoruló gyerekeknek, illetve a felszolgált ételekhez szükséges élelmiszer-ipari alapanyagokat helyben – negyven kilométeres körzetben – állítják elő, termelik meg.

A pályázatok elbírálásánál előnyt jelent, ha a pályázó önkormányzat vállalta, hogy nemcsak étkezést, de programokat is szervez a gyerekeknek, illetve ha a költségekhez önrésszel is hozzájárul. Szabó Tímea LMP-s képviselő szerint azonban éppen a legszegényebb települések fognak így kiesni a nyári gyerekétkeztetés megszervezéséből, nekik ugyanis nincs melegkonyhájuk, illetve nem tudnak egyik évről a másikra átállni a saját termelésű élelmiszerek felvásárlására - írta a Népszabadság.

Több településen azonban azért nincs lehetőség a helyi élelmiszerek felvásárlására, mert a települést övező környezet iparilag szennyezett, és nem lehet a földeket növénytermesztésre használni.

A Balog Zoltán vezette minisztérium sajtóosztálya a Népszabadságnak megerősítette, hogy csak olyan „önkormányzat pályázhatott állami támogatásra a nyári gyermekétkeztetéshez, amelyhez harminc százalékban magyar kistermelő vagy mezőgazdasági vállalkozó szolgáltatja az alapanyagokat”.

A tárca válaszából az is kiderült, hogy ebben az évben az önkormányzatok több mint 110 ezer gyermek napi egyszeri meleg étkezését biztosítják, csaknem 50 napon át. Ez azt jelenti, hogy az új szabályozás következtében harmincezer gyerekről lemondott a kormány. A „Legyen jobb a gyermekeknek!” Nemzeti Stratégia Értékelő Bizottságának jelentésében ugyanis az olvasható, hogy tavaly 140 ezer gyermeknek a nyári étkezését sikerült megoldani.

Bass László szociológus szerint azonban több, mint 500 ezer gyerek részesül rendszeres gyerekvédelmi kedvezményben, ami azt jelenti, hogy korábban sem sikerült a leghátrányosabb helyzetű gyerekek zömének nyári étkezését biztosítani. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!