szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Április 30-ig kell nyilatkozniuk a távfűtést használóknak, ha mégsem akarják az éves elszámolási rendszert, amelyet május elsejétől vezetnek be a számukra is.

Megváltozik a díjfizetés és elszámolás rendje a Főtáv Zrt.-nél – hívta fel a figyelmet keddi közleményében a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ).

Az elmúlt napokban kezdte kiküldeni a Főtáv Zrt. a számlákkal együtt azt a hírlevelet, melyben a megváltozott elszámolásról tájékoztatja ügyfeleit. 2013. május 1-től alapvetően változik meg a rendszer, ezért fontos a fogyasztók kellő tájékozottsággal meghozott döntése – írták.

Eddig minden fogyasztó havonkénti, a hőközpontban mért tényfogyasztás alapján kapta a számláit, így a téli, illetve nyári hónapokban kapott számlák között nagy eltérés volt tapasztalható tekintettel az elhasznált mennyiségre.

Éves elszámolási rend

Ezen a rendszeren változtatott a Fővárosi Közgyűlés rendeletével. Bevezették a más szolgáltatóknál már ismert éves elszámolási rendszer, mely alapján a fogyasztó minden hónapban egységesen ugyanazt az összeget fizeti meg, majd a 12. hónapban a leolvasás után kapja meg az elszámoló számlát.

Az elszámoló számla azonban hasonlóan a többi szolgáltatónál folytatott gyakorlathoz sokszor kellemetlen meglepetést okozhat a fogyasztók részére, hiszen ekkor derül ki, hogy ténylegesen mennyi volt a fogyasztás a havonként fizetett részösszegekhez képest.

Ami viszont a FEOSZ álláspontja szerint egyértelműen nem szolgálja a fogyasztók érdekét, az a mód, ahogy a rendelet alapbeállításként a részszámlázásos rendszert teszi kötelezővé, és a fogyasztónak külön nyilatkoznia kell arról, hogyha továbbra is az eddigi gyakorlatnak megfelelően a havonkénti elszámolás szerint szeretné a számláit megkapni.

Április 30-ig kell nyilatkozni

Ez az jelenti, hogy ha a fogyasztó 2013. április 30-ig nem nyilatkozik arról a szolgáltató felé, hogy az eddigi rendszer szerint szeretné kapni a számláit, akkor május 1-től automatikusan átkerül a részszámlázásos rendszerbe. Annak ellenére történik ez meg, hogy a Polgári törvénykönyv rendelkezései szerint ha a szerződés módosítása a felek között korábban alkalmazott kikötéstől eltér, ilyen módosítás csak akkor válhat a szerződés részévé (tehát a részszámlás elszámolási mód akkor alkalmazható), ha azt a másik fél (a fogyasztó) – a külön, figyelemfelhívó tájékoztatást követően – kifejezetten elfogadta (tehát a ráutaló magatartás nem elég), mely jelen esetben nem történik meg.

Ezért a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége javaslata szerint, mindenki alaposan fontolja meg a döntést, hogy melyik számlázási módot választja, mert ha nem foglalkozik a kapott nyilatkozattal, ha nem küldi azt meg a szolgáltatónak, akkor automatikusan részszámlákat fog kapni május 1-jét követően – írta a FEOSZ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!