Magyarországon az első kegyeleti erdőt az agostyáni ökofaluban alakították ki, itt több hektáros területet biztosítotanak a temetésekre, szertartásokra - idézte a kemma.hu Czump Attila erdőüzemeltetőt, agrármérnököt.
Az üzemeltető szerint az elhunyt hamvait biológiai úton lebomló környezetbarát urnában egy erdei fa gyökérzónájában helyezik el, az elhunyt nevét pedig a fa törzsére helyezett időálló lapocskára írják fel. Ha a gyászolók azt szeretnék, a szertartás ugyanúgy is történhet, mint a hagyományos temetkezéseknél.
A környezettudatosabb országokban már régóta alkalmazzák ezt a temetkezést, ami az ősi magyar szokástól sem idegen - tette hozzá Czump Attila. Szerinte a kegyeleti erdő lényegében az örök körforgást szimbolizálja, megtestesíti mindazt, amire az ember vágyik, a békét, a nyugalmat, a harmóniát.
A hozzátartozók maguk választhatják ki, hogy melyik fa gyökerében kívánják elhunyt szeretteik hamvait elhelyezni. A temetkezések rendelkezésére bocsátott terület az Esterházy család idejében közbirtokossági erdő volt, rendkívül gazdag fafaj jellemzi, még 300 éves fák is találhatóak itt.
Az árak itt jóval kedvezőbbek, a búcsúztatás méltóságteljes és akár 99 évre is lehet rendelkezési jogot vásárolni - tették hozzá.