szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Financial Times és forrásainak csütörtöki híradása teljesen hamis és félrevezető a paksi bővítéssel kapcsolatban. Az ügyben folyó tárgyalások részletei minősített adatnak számítanak, így azokról nem adhatnak tájékoztatást – lényegében erről szólt Kovács Zoltán kormányszóvivő alig néhány perces reagálása péntek reggel a Financial Times csütörtök esti cikkével kapcsolatban. A sajtótájékoztatón nem tehettek fel kérdéseket az újságírók.

Magyar idő szerint csütörtök este tette közzé a Financial Times (FT), hogy értesülései szerint az Európai Bizottság blokkolta Magyarország 12 milliárd eurós atomenergetikai megállapodását Oroszországgal. Az Euratom nem hagyta jóvá ugyanis a leendő paksi blokkok fűtőanyagának Oroszországból történő kizárólagos importját, Magyarország fellebbezett ugyan, de az Európai Bizottság végül is a döntés mögé állt – írta a lap több forrásra hivatkozva.

A döntés állítólag múlt héten született meg. A Financial Times szerint Magyarország most két dolgot tehet: vagy új fűtőanyag-szerződést köt, vagy jogi lépéseket tesz az Európai Bizottság ellen. Hozzátették, hogy az Európai Bizottság a Roszatommal kötött szerződések közbeszerzési aspektusát is vizsgálja, de ezek a vizsgálatok még nem értek véget.

Giró-Szász András kommunikációs államtitkár csütörtök este tagadta a Financial Times értesülését, és jelezte: helyreigazítást kértek a laptól.

A helyzetet bonyolította, hogy az Index ugyancsak csütörtök este azt írta: az ő kérdésükre Navracsics Tibor EU-biztos is megerősítette a vétóról szóló értesülést, vagyis azt, hogy az Európai Bizottság megtárgyalta és szavazás nélkül jóváhagyta az Euratom javaslatát.

A kormány részéről pénteken kora délelőtt megszólalt a kormányszóvivő is, de lényegében csak az FT értesüléseit cáfolta, konkrétumok említése nélkül. Kovács Zoltán előre jelezte a sajtótájékoztatón, hogy egy közleményt (statement) olvas fel, és utána nem tehetnek fel kérdéseket a helyszínen lévő újságírók, de a felolvasott szöveget megkapják. 

MTI / Illyés Tibor

A közleményben emlékeztettek, hogy a kormány 2014 elején kötött kormányközi megállapodást az oroszokkal a paksi atomerőmű áramtermelő kapacitásának fenntartásáról. Az ezzel kapcsolatos dokumentumokat benyújtották az érintett uniós hatóságoknak, amelyek a szerződések tanulmányozása után nem emeltek kifogást.

A kormányközi megállapodások után a magyar meghatalmazott szervezet 2014. december 9-én három kivitelezési megállapodást kötött az orosz Roszatom egyik leányvállalatával. A szerződésekről még az aláírásuk előtt tájékozatták az Európai Bizottságot.

Az Euratom és az Euratom Ellátási Ügynöksége a nukleáris üzemanyag-ellátásra vonatkozó megállapodásokkal kapcsolatban változtatásokat kért, erről egyeztetések vannak folyamatban, de ezek „semmilyen formában nem blokkolják a beruházást”, és nincsenek hatással a 2015. január elsején hatályba lépett beruházási megállapodásra – írták.

A kormány arra számít, hogy az üzemanyag-ellátásról szóló szerződést az Euratom észrevételeinek figyelembevételével heteken belül véglegesíthetik.

A közleményben úgy fogalmaznak, hogy a „Financial Times és „forrásainak” tegnapi híradása hamis és teljesen félrevezető”.

A kormány az ügyben ugyanakkor nem ad további tájékoztatást, arra hivatkozva, hogy az ügyben érintett dokumentumokkal és a folyamatban lévő tárgyalásokkal kapcsolatban minden további részlet minősített adat – derült ki a párperces kormányszóvivői tájékoztatón.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!