szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Trócsányi László parlamenti expozéban vezette fel a menekültügyi törvénymódosításokat. Egyebek mellett lehetőség lesz arra, hogy a kormány átmeneti időre tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet hirdessen ki, szigorítják az illegális határátlépés szabályait.

Trócsányi László igazságügyi miniszter szerint a tömeges bevándorlás kezelésével összefüggő törvénymódosítások gyorsabbá és hatékonyabbá teszik a menekültügyi eljárásokat, bővítik az ország határainak védelméhez szükséges intézkedések körét, valamint szigorítják az embercsempészeket sújtó büntetőjogi szabályozást.

A törvénymódosításokat a kormány terjesztette be, várhatóan szeptember 15-én lépnek életbe. Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában azt mondta, "új időszámítás" kezdődik, ha a törvénycsomag életbe lép.

Trócsányi László országgyűlési expozéjában pénteken az mondta, az előterjesztés tíz törvényt érint. A hvg.hu egy hete átfogó cikkben értelmezte a hamarosan életbe lépő módosításokat.

hvg.hu

Válsághelyzetet hirdethetnek

Trócsányi László ismertette: a menedékjogi törvény módosításával az eljárásokat gyorsítanák, ezért bevezetik a határon lefolytatott eljárást. Az egészségügyi válsághelyzet mintájára felhatalmazást kap a kormány, hogy a törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén, átmeneti időre, az Országgyűlés rendészeti bizottságának tájékoztatása mellett, tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet hirdessen ki – közölte.

Mint mondta, ilyen válsághelyzetben kötelező kártalanítás ellenében lehetővé válna az ideiglenes igénybevétel lehetősége állami vagy önkormányzati tulajdonra, valamint a menekültek megfelelő ellátása érdekében könnyítenek egyes közigazgatási eljárásokon.

Trócsányi László reagált a válsághelyzettel kapcsolatos alkotmányossági aggályokra. Elmondta, ilyen esetekben az állami tulajdonnal kapcsolatos alkotmányossági probléma kizárt, az önkormányzati tulajdon esetében pedig alkalmazni kell a szükségesség-arányosság tesztjét.

A tranzitzóna nem minősül majd Magyarországnak

Azt mondta, az államhatár védelméről szóló törvény módosítása bevezeti a tranzitzóna fogalmát, amelynek lényege, hasonlóan a repülőtéri tranzithoz, hogy az adott állam felségterületén van, de az országba való belépés idegenrendészeti szempontból nem valósul meg. A menedékjog iránti kérelmeket – a határátkelőhelyeken túl – a tranzitzónákban is be lehet nyújtani, elbírálásuk gyorsított és helyszíni eljárásban lesz lehetséges – részletezte.

Túry Gergely

Módosul a polgári perrendtartás is – folytatta a miniszter. Elmondta, a határon lefolytatott menekültügyi eljárások felülvizsgálata során a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság kizárólagos illetékességgel jár el. 

Súlyos Btk.-módosítások

Értékelése szerint a büntető törvénykönyv (Btk.) és a büntetőeljárási törvény módosítása elsődlegesen az embercsempészek elleni szigorú és hatékony büntetőjogi fellépést szolgálja, ezért megemelik az embercsempészés büntetési tételeit. Három új tényállással is kiegészül a Btk., ezek: a határzár tiltott átlépése, a határzár megrongálása és a határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása. 

A tervezett változtatások enyhébb esetekben lehetővé tennék az új szabályokat megsértők kiutasítását a szabadságvesztés büntetés felfüggesztése mellett – közölte a miniszter.

Fazekas István

Trócsányi László új eljárási formákról is beszámolt a határzárral kapcsolatos büntetőeljárások esetén, és elmondta, hogy az eljárások lefolytatásának határideje rövidül.

Jelentős változás lesz – mondta –, hogy a határzárral kapcsolatos bűncselekmények esetén a terhelt a büntetési tételhatártól függetlenül bíróság elé lesz állítható. 

Trócsányi: Magyarország mindent megtesz

Úgy értékelt: az ország déli határain, valamint egyes budapesti pályaudvarain válságos a helyzet, a háborús konfliktusok elől menekülők, illetve az illegális bevándorlók is jelentős számban érkeznek határokhoz, illetve tartózkodnak az ország területén. 

Értékelése szerint Magyarország mindent megtesz annak érdekében, hogy a folyamatot az európai uniós jogi keretek között tartsa: regisztrálja a menedéket keresőket és lefolytassa az uniós szabályoknak megfelelő menekültügyi eljárásokat. Hozzátette ugyanakkor: fokozódó mértékben szembesülnek azzal, hogy az ide érkezők túlnyomó többsége illegálisan, a hatóságokat kijátszva érkezik az országba, számosan közülük együttműködni sem hajlandók a hatósági eljárások lefolytatása érdekében.

Börcsök Zsófia

Véleménye szerint a kialakult válsághelyzetet csak a jog uralma alatt és európai szinten lehet megoldani hosszú távon. A határok védelmével kapcsolatos mostani kényszerlépések arányosak, ugyanakkor szükségesek is ahhoz, hogy a közös európai határokat és ország állampolgárait megvédjék, a jogszabályoknak érvényt szerezzenek – közölte.

A miniszter beszámolt arról is, hogy idén eddig mintegy 147 ezer menekültkérelmet adtak le Magyarországon. Ezzel Magyarország Németország után a második legtöbb kérelmet regisztrálta – jegyezte meg. 

Trócsányi László szerint a mostani válság azzal a közvetlen veszéllyel is fenyeget, hogy az egész schengeni rendszer megrendül, különösen, amikor már vezető európai politikusok is Schengen válságáról beszélnek. 

Hozzátette: a menekültek problémáinak kezelésére hivatott nemzetközi, európai és nemzeti szintű jogszabályok többsége évekkel, évtizedekkel korábban, eltérő helyzetben született, így egyes normák esetében korrekcióra van szükség.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!