A honvédelmi bizottság támogatta a katonaság bevetését

Kósa Lajos is kiállt a magyar honvédség határra vezénylése mellett, az erről készült kormánypárti törvényjavaslatot a Jobbik is támogatta a parlament Honvédelmi és Rendészeti Bizottságában, így kétharmados szavazásra bocsájtják. A rendőrség bemehet a magánlakásokba hatósági engedély nélkül is,ha bevándorlókat feltételeznek egy telken. A honvédek bevetéséről szóló javaslatot a többi ellenzéki képviselő nem támogatta.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
A honvédelmi bizottság támogatta a katonaság bevetését

Alkotmányosnak és szükségesnek nevezte Kósa Lajos a honvédség határ menti alkalmazását a jelenlegi szükséghelyzetben a szerdai parlamenti bizottsági ülést követően. A kormánypárti javaslat mögé beállt a Jobbik is, Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő szerint indokolt lett volna az alaptörvény-módosítás, de a jelenlegi törvényjavaslatot is tudják támogatni - áll az MTI összefoglalójában.

A javaslat alapján a honvédség fegyverhasználati joggal látja el a bevándorlási hullám során rá háruló feladatokat. Ezek között szerepel az államhatár őrzése, az államhatár rendjét közvetlenül veszélyeztető konfliktushelyzet és a tömeges méretű migráció kezeléséhez szükséges intézkedések, valamint az államhatár rendje ellen irányuló erőszakos cselekmények megakadályozása. Azonban kizárólag válsághelyzetben, és kizárólag a rendőrség feladatai kiegészítve végezheti munkáját a honvédség.

MTI / Koszticsák Szilárd

A katona a jogosult gépjárművet a közúton megállítani, helyszínt biztosítani, területzárást végrehajtani, kényszerítő eszközt alkalmazni, illetve személyi szabadságot korlátozó és nem korlátozó intézkedéseket tenni. A katona bárkivel szemben testi sérülés okozására alkalmas kényszerítő eszközt is használhat, azonban annak használata a másképpen el nem hárítható személy elleni életet vagy testi épséget súlyosan veszélyeztető támadás kivételével nem irányulhat az emberi élet kioltására.

A rendőrség határrendészeti, bűnüldözési és bűnmegelőzési célból a nemzetbiztonsági szolgálatokkal együttműködve külföldön felderítő tevékenységet végezhet, a tömeges bevándorlás okozta kritikus helyzetben a járványügyi intézkedések biztosításában is új jogosítványokat kapott. A rendőrség bemehet a magánlakásokba, de kizárólag a kihirdetett vészhelyzet idején, ha egyértelműen bevándorlókat gyanítanak egy telken vagy épületben, ezt a korábbi jogszabálymódosítások már elérték, így a mostani javaslatból kikerült.

A javaslat menedékjogi eljárásokat szigorító, múlt hét pénteken elfogadott törvénnyel egy időben, szeptember 15-én életbe lépne. Ehhez a parlamentben a Jobbik szavazatai is szükségesek a kormánypártiak mellett a kétharmados többség biztosításához, ez vélhetően bekövetkezik.

Harangozó Tamás szocialista, Vadai Ágnes független képviselő, a DK politikusa és Szelényi Zsuzsanna független képviselő, az Együtt - Korszakváltók Pártja  politikusa ugyanakkor azt hangsúlyozta: jelenlegi formájában szükségtelen és alkotmányellenes a törvényjavaslat, hiszen a Belügyminisztérium tájékoztatása szerint a rendőrség és a bevándorlási hivatal képes kezelni a helyzetet, a fegyverhasználati jogosultsággal ellátott katonák bevetése pedig különösen aggályos.


  (A módosítással mellőzni kívánt rendelkezés szerint a rendőr magánlakásba bebocsátás vagy hatósági határozat nélkül nem léphet be, illetve nem hatolhat be, kivéve tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben, Magyarország területén jogellenesen tartózkodó személy felkutatása érdekében, ha alaposan feltételezhető, hogy a magánlakásban ilyen személyek tartózkodnak.)