szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miért pont most jön ennyi szír, ha már évek óta tart a polgárháború? A válasz körülbelül úgy foglalható össze, hogy az Iszlám Állam megjelenése annyival súlyosbította a helyzetet, hogy sok szír számára már a javulás reménye is meghalt.

Hiába tart évek óta a szír polgárháború, az Iszlám Állam megjelenéséig viszonylagos status quo volt a megszállási területekre szakadt országban. A Fotelkalandor blog 12 pontban foglalta össze a mostani szíriai menekülthullám okait.

2014 nyaráig leginkább a változatlan frontvonalakon zajlottak a harcok, a hátországban viszonylagos béke honolt. Az Iszlám Állam megjelenése azonban felborította a kormányerők és a felkelők közötti status quót, és a harcok az egész országra kiterjedtek. Az északi területeket azóta teljesen szétlőtték, innen minden civilnek menekülnie kellett, ha nem akart fegyvert ragadni. Palmüra elfoglalása után azok is megrettentek, akik korábban a kormány által ellenőrzött területre menekültek, abban bízva, hogy idővel jobbra fordul a háborús helyzet.

A békekonferenciák, tárgyalások elakadtak, a szövetséges légicsapások leginkább az infrastruktúrát rombolták tovább. A baj az, hogy az orosz, az amerikai és az iráni álláspont egymásnak homlokegyenest ellentmond, így hiába tarolhatná le mondjuk a NATO az Iszlám Államot, senki nem tudja, mi lenne a következő lépés.

A szír menekültek korábban főleg a szomszédos országokig mentek, a körülbelül 4 millió menekült nagy része még mindig Törökországban van. Azonban az ide menekülő kurdok miatt Törökországban is kiújultak az összecsapások, a közeli Irak pedig az Iszlám Állam terjeszkedése miatt nem opció.

Ezzel párhuzamosan Ciprasz kormánya lazított a határok védelmén, és Németországról is egy befogadó állam képe kezdett terjedni a szírek között. Az embercsempészek kapva kaptak az alkalmon, és kiépítették útvonalaikat a Balkánon keresztül.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!