szerző:
Tetszett a cikk?

Eldől pénteken, hogy a február óta tartó kopaszbalhét a választási bizottság elsunnyogja vagy legalább egy jelképes lépést tesz az igazság kiderítése felé. A hvg.hu úgy tudja, előbbi verzióra utaló jelek vannak a döntést előkészítő anyagokban.

Ma délután 14 órától ül össze a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), hogy eldöntse, tesz-e a bármit a kopaszbalhé miatti nyomozás leállítása miatt. Az utolsó igazi nyári hétvége előtt valószínűleg kevesen lesik izgatottan az eseményt, főleg, hogy a boltzár elleni népszavazási meccselés lecsengett, rég visszaszokott a szabad vasárnapi shoppingolásra az egyszeri választópolgár. Pedig a pénteki ülésnek óriási a tétje: eldől, hogy a magyar választási rendszer felett őrködő legfőbb testület totális arcvesztéssel megtagadja saját korábbi határozatát, miszerint jogsértés történt, vagy megpróbálja megőrizni hitelességének látszatát azzal, hogy további nyomozást kérve visszadobja a labdát a hatóságoknak.

Hiába lett a kopaszokkal felszerelkező Erdősiné húzása emblematikus sztorija a választási szabályok, sőt a jogállamiság kicselezésének, a rendőrség megszüntette az ügyben indult nyomozást. A Nemzeti Választási Iroda épületében zajló pankrációról külső és belső kamerafelvételek készültek, pontosan kiderült, mit tettek az alapjáraton szekuritivonalon nyomuló „erős testalkatú férfiak”, akiket a média szinte azonnal azonosított is. A nyomozók szerint viszont nem történt bűncselekmény, vagyis a hvg.hu-nak is birtokába került határozatuk alapján semmi gond nincs azzal, hogy a szocialista Nyakó Istvánt megakadályozták abban, hogy elsőként tudjon népszavazást kezdeményezni az akkor még hatályos vasárnapi boltzár ellen.

Nyakó István a Nemzeti Választási Iroda épületében 2016. február 23-án.
Stiller Ákos

Az ügy lekeverése ellen a pénteken összeülő NVB még fel tudna lépni: mivel – némi hezitálás után – március végén feljelentést tett, a testületnek lehetősége van panasszal élni a nyomozás lefújása miatt. Erről fog dönteni a fideszes delegáltak többségével működő bizottság, amely így újra/utoljára megmérettetik, mennyiben működik független, a választási rendszer tisztaságán őrködő szervezetként. Így tanulságos lesz, a két lehetséges forgatókönyv közül melyik valósul meg:

1. Korábban jogsértésnek tartották, mégis simán hagyják megszüntetni a nyomozást:

A választási bizottság közvetlenül a balhé után hozott határozatában teljesen egyértelműen úgy foglalt állást, hogy a kopasz választópolgárok „nyilatkozatuk ellenére nem népszavazási kezdeményezés benyújtása céljából jöttek”, és „magatartásukkal megsértették a választási eljárásról szóló törvényt”. A gyakorlatban ez volt az a mozzanat, hogy a kopasz csapat tagjai mappát lobogtatva odatömörültek Erdősiné köré, félrevezetve a választási iroda szemfüles munkatársait, akik amúgy nem ellenőrizték, bevásárlólista vagy tényleg önálló, szabályos indítvány van-e a dossziéjukban. A határozat szerint így csak utólag rakták össze, mire ment ki a játék, miután az érkeztető bélyegző felé tartó Nyakó „elgáncsolása” után azonnal távoztak a kopasz állampolgárok.

A bizottság saját határozatában konkrétan kimondta: „egyértelműen visszaélésszerű” joggyakorlás történt. Ezek után elég aggályos lesz, ha mégsem tesz panaszt, amiért a rendőrség nem hajlandó tovább nyomozni az ügyben.

2. Panaszt tesznek, aztán majd Polt Péter elintézi

Az NVB az előbbiek miatt csak akkor tudna arcvesztés nélkül kijönni a sztoriból, ha panaszt tenne a BRFK korrupciós bűnözés elleni osztályának határozata ellen. Főleg, mert utólag is erősen kínos, hogy az NVB eredetileg rábólintott a verőlegények által fedezett Erdősiné kérdésére, amit utána a Kúriának kellett visszacsinálnia. Korábban írtunk arról, hogy még a bizottság fideszes delegáltjai is kiakadtak, mert állítólag ők sem látták a kopaszok egyértelmű összejátszását bizonyító kamerafelvételeket, így gyakorlatilag rájuk égett a nyilvánvalóan törvénytelen akció szentesítése.

Egy bizottsághoz közeli, névtelenséget kérő forrásunk szerint ezért van esély arra, hogy a fideszes többség ellenére a testület végül a rendőrség határozatának bepanaszolása mellett voksol. „A józan belátási képesség ezt diktálná, hiszen korábban több tag is egyértelműen arra hivatkozott, máshogy döntöttek volna, ha időben látják a felvételeket. Az biztos, hogy csak így tudnának jól kijönni a történtekből” – mondta. Több forrásunk azt is hozzátette ugyanakkor, hogy veszítenivalójuk a tagoknak nagyon úgysincs, a rendőrség-ügyészség még utána is lekeverheti az egészet – ahogy az utóbbi időben több esetben gondoskodtak arról, hogy ne nagyon piszkáljanak politikailag kínos ügyeket.

Előre mosakodnak az ülést előkészítő anyagokban

A hvg.hu ugyanakkor a választási irodához közeli forrásból úgy tudja, hogy a pénteki döntést megalapozó anyagokban több olyan állítás is szerepel, ami már előre hárítani próbál. Így például már a döntés előkészítésében azt fejtegetik, hogy az NVB-nek csak az a törvény adta feladata, hogy „választójogi szempontból minősítse” a kopaszbalhét. Szigorúan jogilag amúgy vitathatatlanul a hatóságokra mutogatnak azzal, hogy a székháznál történt események „tisztázása, a következmények levonása” az ő hatáskörükbe tartozik. Nekik annyi volt a dolguk, hogy kezdeményezzék a büntetőügyekben illetékes szervek eljárását, amit a feljelentéssel kipipáltak – ez is szerepel állítólag a pénteki ülésen tárgyalt anyagban.

Részlet a külső kamera által rögzített hajnali felvételből
Youtube

Ráadásul információink szerint azt is felhozzák: amikor a panaszról szavazva igent/nemet nyomnak a tagok, vegyék figyelembe azt, hogy a botrányosan beadott népszavazási kérdésekből úgysem lett semmi. Hiszen az Erdősiné kérdését átengedő NVB-határozatok nem emelkedtek jogerőre, mert a Kúria elmeszelte azokat. Így „nehezen értelmezhető, miként minősülne bűncselekménynek”, hogy bizonyos jogi elemeket – így Nyakó akadályozását – máshogy ítélt meg az NVB, illetve a bíróság – ez is olvasható az NVB elé kerülő anyagban.

Ezek az előzetes hivatkozások nem pont azt prognosztizálják, hogy az NVB harcosan kikéri magának, amiért a rendőrség nem kíváncsi arra, kik, miért és kinek az érdekében akarták megakadályozni a többség által utált boltzárról szóló népszavazást. De történhet/történjen meglepetés, és akkor – közvetlenül a kvótanépszavazás előtt – legalább formálisan megőrzi hitelességét a választási rendszer egyik legfőbb szervezete azzal, hogy nem megy szembe saját korábbi döntésével.

Elvették a szocialistáktól a pótmagánvád fegyverét

Az NVB tehát legalább tehetne valamit a nyomozás megszüntetése miatt, de azok, akik ezt már csak politikai motivációból is biztosan meglépnék, vagyis az MSZP-sek, nem. Ezt a rendőrség egy jogilag minimum furcsa húzással intézte el: a kopaszok által szabályosan közrefogott, fizikailag akadályozott Nyakó István szerintük az eljárásnak nem volt a sértettje. Amit kérdésünkre több névtelenséget kérő jogász eljárásjogilag nem tudott hova tenni, hiszen még a Kúria döntésében is szó szerint az szerepel, hogy Nyakót akadályozták a verőlegény-team tagjai – vagyis népszavazás-kezdeményezőként az ő jogai sérültek. Márpedig a büntetőeljárási törvény definíciója szerint sértett az, „akinek a jogát vagy a jogos érdekét a bűncselekmény sértette vagy veszélyeztette”.

Az MSZP-sek persze ezt nem fogadják el, Nyakó a héten jelentette be, hogy az NVB-vel ellentétben ő már megtámadta a nyomozást megszüntető határozatot. Csakhogy ha a hatóság szerint nem sértett, akkor erre hivatkozva lazán visszadobhatják „ellenkérelmét” Polt Péter ügyészei.

Ezzel a húzással ráadásul még valamit bebiztosítanak, ami talán csak a jogászoknak tűnhetett fel: ha valaki nem sértett, akkor nem élhet pótmagánváddal sem. Vagyis ha az NVB ma lezárja az ügyet, akkor Nyakónak nem lesz lehetősége arra, hogy pótmagánváddal kikerülve az ügyészséget mégiscsak bíróság elé vigye a választójog kopaszokkal elkövetett meghekkelését.

Itt a feljelentés: így hívják rá a zsarukat a kopaszokra

Megszereztük a választási iroda feljelentését, amit a kopaszbalhét okozó „Csoport" miatt végül csak sikerült megtenni több mint egy hónappal az események után. Most az aznap elküldött rendőrséget kérik, nyomozzák ki, „erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel befolyásoltak-e" bárkit az erős testalkatú személyek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!