szerző:
Tetszett a cikk?

Megszereztük a választási iroda feljelentését, amit a kopaszbalhét okozó „Csoport” miatt végül csak sikerült megtenni több mint egy hónappal az események után. Most az aznap elküldött rendőrséget kérik, nyomozzák ki, „erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel befolyásoltak-e” bárkit az erős testalkatú személyek.

A hvg.hu birtokába került a Nemzeti Választási Bizottság (NVI) ismeretlen tettesek elleni feljelentése, amit a februári kopaszbalhé miatt a múlt héten adtak be a rendőrségen.

hvg.hu

Ebben, ahogy kell, ismertetik a február 23-i történéseket, kezdve onnan, hogy a Kúria döntésére vártak a vasárnapi boltzár miatt kezdeményezett népszavazási kérdésekben. Az NVI még azt is gondosan megmutatta, lassítva a belső videófelvételen, hogy a bírósági honlapon „a 11 óra 33 perc 25 másodperckor” nyilvánosságra hozott döntéstől kezdődött a cirkusz, ettől kezdve lehetett újra kérdést benyújtani ebben a tárgyban.

A feljelentés alapján azt jobbnak látták nem konkretizálni, mi minden zajlott már hajnali 4 órától kezdve a székház előtt a kopaszok szállingózásától kezdve a mappaosztáson át Erdősiné befutásáig. Inkább egy kalap alá vesznek mindenkit, így lesz az egész bandából az MSZP-s Nyakó Istvánnal együtt tömören „olyan személyek” gyülekezése, akiknek „feltételezhető célja az volt”, hogy elsőként adják be a kérdésüket.

Picit lefelé kerekíthették a létszámot

Köztük volt „a Csoport”, a választási iroda feljelentése szerint kb. 10 fő. Ezt kissé alulbecsülték, vagy ezek szerint meg sem számolták, mert ha megnézzük a külső térfigyelő kamerák később kikerült felvételeit, azon már 4.41-kor egészen pontosan 15 „erős testalkatú személy” gyülekezik a székház előtt.

A feljelentés rögzíti, hogy ők a beengedést követően az NVI képviselőjének úgy nyilatkoztak, hogy ők is népszavazást jöttek kezdeményezni, viszont miután a másik két beadványozó – ez volt Erdősiné kísérője, majd Nyakó – bélyegzett, „haladéktalanul elhagyták az NVI székházának előterét”. Méghozzá úgy, hogy „kísérletet sem tettek arra, hogy beadványt nyújtsanak be” – foglalják össze a rendőrségnek a problémát.

Stiller Ákos

Az NVI maga nem taglalja a Pillanatot, amikor az ezek szerint ürüggyel érkező „erős testalkatú személyek” fizikailag elállják Nyakó útját az időbélyegző felé, ezt a részt inkább a választási bizottság határozatából idézik. Miszerint ezek az ismeretlen személyek „nyilatkozatuk ellenére” mégsem kérdést jöttek beadni, és „magatartásukkal megsértették a választási eljárásról szóló törvény több pontját" – így a választás tisztaságának, az esélyegyenlőségnek, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét.

Hivatkoznak arra is, hogy a Kúria ezután megsemmisítette az NVB-döntést, mert kimondták, hogy Nyakó „haladását 1-2 másodpercen keresztül” valóban akadályozták az érkeztető gép felé. Tettlegesség ugyan nem történt, de „akadályozták a kérelmezőt az előtérben közlekedésben”, így abban, hogy időben odaérjen az érkeztetőhöz.

Bűncselekmény volt-e, amiért aznap ki sem hívták őket?

Mindezek alapján a március 29-re datált – vagyis a történtek után több mint egy hónappal megszületett – feljelentésben Pálffy Ilona, az NVI-elnök azt írja: „indokoltnak tartja annak nyomozóhatósági vizsgálatát, hogy a csoport tagjai büntetőjogi értelemben is akadályoztak-e, vagy erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel befolyásolni törekedtek-e arra jogosult személyt a népszavazási kezdeményezésben, és ezzel elkövette-e valaki a választás, népszavazás és európai polgári kezdeményezés elleni vagy más bűncselekményt”.

Túry Gergely

A többhetes balhét generáló napon amúgy információink szerint kétszer is megjelentek a rendőrök, azonban nem az NVI kérésére. Utólag már maguk is azt írják, csak kifogás volt a népszavazás kezdeményezés benyújtása, de az iroda aznap azt sem ellenőrizte, hogy a kopaszoknál lévő dossziéban van-e népszavazási kezdeményezés, Pálffy Ilona szerint ugyanis erre nem volt jogszabály adta lehetőségük. Sőt, az elnök az ATV Egyenes beszéd című műsorában beszélt arról, hogy a kiérkező rendőröket elküldte.

A rendőrség így viszont már az NVI kérésére is a kopaszok nyomába eredhet, a választási bizottság szintén megtette a maga feljelentését, ahogy a szocialisták is. Pont kedden írtunk arról, hogy a kopaszok közül többen szabályosan beregisztráltak a balhé közben, így simán meg lehetne találni őket, de a jogkövető NVI 24 órán belül megsemmisítette az adataikat – erről itt olvashat tovább! 

Közben a Kúria szerda reggel hipergyors döntéssel Nyakóék kérdését hozták ki nyertesnek, és még időgép-touchdownt is sikerült volna feltalálni – már ha ezúttal nem csak az MSZP-sek keringtek volna az érkeztető körül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!