Joó Hajnalka
Joó Hajnalka
Tetszett a cikk?

„Nem hinném, hogy a városfejlesztési terveken túl másról is fogunk beszélni, a magam részéről ugyanis nem tudok olyan témát, amiben egyet tudnánk érteni” – mondta a hvg.hu-nak Szeged MSZP-s polgármestere arra a kérdése, milyen témákkal készül a miniszterelnökkel való január végi találkozójára.

A Miniszterelnökséget vezető Lázár János a múlt heti kormányinfón jelentette be, hogy a Modern Városok program újabb – huszadik – állomásaként Orbán Viktor január 30-án Szegedre látogat. A miniszterelnöki vizitet nemcsak amiatt övezi figyelem, mert a program közel két éve alatt a kormányfő eddig kizárólag fideszes vezetésű megyei jogú városokat keresett fel, hanem azért is, mert a Fidesz 2010-es kormányra kerülése óta nem volt rá példa, hogy a miniszterelnök ellenzéki – pláne MSZP-s – polgármesterrel ült volna asztalhoz.

Botka László elmondása szerint a január végi megbeszélés nem kegy, hanem kötelező kör a kormány, illetve a miniszterelnök részéről. A megyeszékhely fejlesztése és az uniós források lehívása – mint mondta – ugyanis Magyarország érdeke is, különösen, hogy az előző, 2009-14-ig tartó uniós költségvetési ciklusban a legtöbb uniós forrást Szeged használta fel.

Orbán Viktort a polgármester elmondása szerint egyébként közel két éve várják a városban: 2015-ben és 2016-ban is több alkalommal felröppent, hogy Szegedre jön, de aztán nem lett semmi a látogatásból.

A megyei jogú városoknak bőséges fejlesztési forrásokat juttató programba belépve Szeged amúgy azt „kapja” majd, amit a program 2015 eleji indulásakor saját maga kért a kormánytól: 2015 elején ugyanis a Miniszterelnökség kérte a településvezetőket, hogy írják meg az igényeiket.

Az akkori biztatás szerint – akárcsak a mesében – három dolgot kérhettek a polgármesterek: közlekedésfejlesztéshez, hosszú távú gazdaságfejlesztéshez és sportberuházáshoz kapcsolódó támogatásokat. Az elsőhöz Szeged a tíz éve megvalósítatlan déli Tisza-híd megépítését, a másodikhoz a tavaly elkészült lézerközpont mellett kialakítandó 200 hektáros tudományos ipari park, a harmadik kategóriában pedig egy fedett uszoda építésének támogatását jelölte meg, amiket négy héttel ezelőtti ülésén jóvá is hagyott a kormány.

A déli híd és a megvalósításához szükséges vasúti fejlesztések a polgármester kalkulációi szerint 35-40, az ipari park tíz, a fedett uszoda megépítése pedig nagyjából öt és fél milliárdba kerülhet, de várakozásai szerint „betuszkolják” majd a kormány által szerinte csak kommunikációs eszközként használt programba a Szeged és Hódmezővásárhely között közlekedő tramtrain megépítésének költségeit is, annak ellenére, hogy az elsősorban az utóbbi városban élők érdekeit szolgálja.

A miniszterelnöki vizit programjáról és menetrendjéről Botka László még semmilyen tájékoztatást nem kapott a Miniszterelnökségtől, így azt sem tudja, hogy Orbán Viktorral négyszemközt vagy többek kíséretében tárgyal-e majd. A résztvevők száma azonban az ő részéről mindegy is, mondta, tekintve, hogy Szeged fejlesztésén túl állítása szerint nincs más, amiben egy nyelvet beszélnének a miniszterelnökkel.

Mindez annak ismeretében pikáns, hogy Botka szerdán az MSZP hivatalos miniszterelnök-jelöltje – vagyis Orbán Viktor potenciális 2018-as kihívója – lehet.

Orbán a huszonhárom megyei jogú városból négyben nem volt még eddig, Szeged és az ugyancsak szocialista vezetésű Salgótarján mellett a fideszes irányítású Győrben és a Miniszterelnökség vezetőjének városában, Hódmezővásárhelyen sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!