A felsőoktatási törvény tervezett módosításai alkotmányellenesek, mivel önkényesen korlátozzák a kutatás, valamint a tanítás és a tanulás szabadságát – közölte a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).
A felsőoktatási törvény tervezett módosítása után jelentős nehézségekbe ütközne ugyanis a külföldi egyetemek hazai működése, és bár a törvénytervezet látszólag általánosságban változtatja meg a külföldi akkreditációjú egyetemek magyarországi működésének feltételeit, Palkovics László felsőoktatási államtitkár megerősítette, hogy nincs más Magyarországon működő külföldi egyetem, amelynek a Közép-európai Egyetemhez (CEU) hasonló terhet jelentene az új szabályozás.
A tervezet a TASZ szerint azonban attól függetlenül is alkotmányellenes, hogy melyik egyetemet érinti hátrányosan. Az egyetemek és általánosságban a felsőoktatási szektor szabad, autonóm működése a kutatás, a tanítás és a tanulás szabadságából eredő alkotmányos jog és követelmény. A külföldi egyetemek magyarországi tevékenysége elé gördített újabb feltételek alkotmányos jogokat korlátoznak anélkül, hogy ezt racionális okok igazolnák – hívja fel a figyelmet a szervezet. A törvényjavaslat a külföldi egyetemek hazai működését ezt “támogató” nemzetközi szerződések, vagyis politikai akarat kérdésévé tenné.
"Szabadságjogok érvényesülése azonban nem lehet a kormány politikai akaratának függvénye. A tervezet tehát újabb lépés afelé, hogy a kormány mind nagyobb politikai kontrollt gyakoroljon a felsőoktatás kutatási és oktatási tevékenysége felett" – írták.
Szabó Máté, a TASZ szakmai igazgatója azt mondta, a szabad oktatást és kutatást a kormány pillanatnyi kommunikációs céljainak alárendelni "ostoba jogsértés", és veszélyezteti azt a munkát, aminek eredményei mindannyiunk életében nélkülözhetetlenek. "A TASZ szolidáris mindenkivel, akinek alkotmányos szabadságát önkényesen korlátozzák Magyarországon, jelen esetben a CEU-val. Bár egy egyetem nem feltétlenül szorul erre, a TASZ a szabadságjogok jogi védelmében szerzett tapasztalataival szívesen segíti a CEU-t, ha ez szükséges” – mondta.
A TASZ egyébként emlékeztetet rá, hogy a CEU a küldetésnyilatkozata szerint a nyílt társadalom értékei, az egyenlő emberi méltóság, az emberi jogok, és a demokrácia mellett elkötelezett felsőoktatási intézmény. Értékvállalásai tükrében az egyetem számos alkalommal fejtett ki véleményt közéleti kérdésekben, például 2015-ben az intézmény megnyitotta a képzéseit a Magyarországra érkező menekültek előtt, ezzel is támogatva az üldöztetések áldozatait.
"Mindezek olyan világnézeti elköteleződést jelentenek, amelyet a jelenlegi kormányzat nem tart kívánatosnak Magyarországon. Nyilvánvaló, hogy a kormány egy újabb törekvését látjuk, amelynek célja, hogy felszámoljon minden olyan szellemi közösséget, amellyel nem ért egyet. Ugyanebbe a sorba illeszkedik a közéleti kérdésekben kritikus civil szervezetek kormányzati vegzálása, és a kormánykritikus média bedarálása" – írták.
További híreink a témában itt olvashatók!