szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A helyiek megpróbálták menteni, ami még menthető, de a kár így is hatalmas.

Rejtélyes események borzolják a kedélyeket Pilisvörösváron: a horgászok által igen kedvelt Nagy-tóból egyetlen éjszaka alatt, vasárnapról hétfőre virradóra tömegesen pusztultak ki a halak. Az Index szerint mérgezésre utaló jel nincs, az állatok egész egyszerűen megfulladhattak, mivel a víz oxigénszintje alig negyede a szükségesnek.

A tó hatvanéves történetében még nem fordult elő hasonló. A katasztrófa után a hatóságok és a helyiek közösen próbálták menteni, ami még menthető: miután a partra lapátoltak többtucatnyi döglött halat, a katasztrófavédelem egy vízforgatót telepített a tó közepére, a tó szélén pedig egy horgászegyesületi tag saját pénzén bérelt aggregátorral juttatott friss oxigént a vízbe. Ez azonban csak ideiglenes megoldás: ha leállnak a gépek, az oxigénszint újra csökkenni kezd, a halak pedig tovább pusztulnak. Pilisvörösvár környékén összesen öt horgásztó van, de csak a Nagy-tóban jelentkezett a probléma, a többi négynél minden rendben van.

A tóban pontyok, harcsák, hüllők, gébek és busák is vannak telepítve. Az utóbbiakból pusztult el a legtöbb, mivel az akár 30 éves, 50-60 kilós halak oxigénigénye is nagyobb.

A helyiek nem értik, mi történhetett. Az Indexnek azt mesélték, előző nap még sokan horgásztak a tónál, semmi szokatlant nem tapasztaltak. Az ügyet vizsgálja a Nébih és a Katasztrófavédelem is, de a vízminták alapján még ők sem tudják, mi okozhatta az oxigénszint brutális csökkenését. A horgászok közül volt, aki úgy vélte: a tó körül készülő futópálya építése közben kerülhetett valami a vízbe.

Az oxigénszint csökkenésének és a halpusztulásnak viszont természetes oka is lehet: a természetes vizekben a lebontást baktériumok végzik, ehhez oldott oxigént vonnak el. Ha ez kevés, akkor a vízben megtalálható szulfátionokból vonják el azt, ekkor kénhidrogén és metán képződik, utóbbi már mérgező is lehet. Mindez azonban a víz mélyén zajlik, baj csak akkor van, ha ezek az iszapban felhalmozódott gázok egyszerre szabadulnak fel. A meleg idő után ráadásul szombaton hirtelen hidegfront érkezett, ami szintén közrejátszhatott a vízben lévő gázok elszabadulásában. A többi tónál mindez azért nem jelenthettek problémát, mert jóvel sekélyebbek, mint az érintett Nagy-tó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!