szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Volner János otthagyta a Jobbikot, ahogy Fülöp Erik és Apáti István is. A Political Capital 5 pontban foglalta össze, mit érdemes tudni a Jobbik válságáról.

Kilépett a Jobbikból Volner János, a párt frakciójából másfél hete kizárt volt alelnök. Közölte, a kizárása miatt a képviselőcsoportból távozó két képviselő közül Fülöp Erik már elhagyta a pártot, Apáti István pedig követni fogja példájukat.

A Political Capital gyorselemzése szerint a Jobbik válsága, akárcsak az LMP-é, a választások óta húzódó stratégiai útkeresés újabb állomása. A konfliktus hátterében az elemzőintézet szerint stratégiai nézetkülönbségek állnak, de ezt nem lehet leegyszerűsíteni a „radikálisok” és a „mérsékeltek” ellentétére. Bár a szembenálló felek egyetértenek a néppárti politika folytatásában, a más pártokhoz való viszonyban gyökeresen eltérnek az álláspontok. Míg Volner János az önálló, karakteres politika híve volt, a vezetőség a „21. századi pártokkal” történő együttműködés még Vona Gábor által megtervezett útján menne előre – írják.

Meglátásuk szerint a konfliktus nem új, a korábban az EP-listavezetésre készülő Volner még augusztusban elhalasztotta az erről való végleges döntést, mondván „az elnökségben van feladata”. A pártegységet mindig megőrizni akaró, és a pártfegyelmet mindig követő Volner körül most fogyhatott el végleg a levegő. Kérdés, hogy ő és a vele együtt távozó társai is csatlakoznak-e a Mi Hazánk Mozgalomhoz.

A távozókkal tisztulhat a Jobbik profilja, ha a párt képes lesz karakteres politikával alakítani a közbeszédet, amire a választások óta nem volt példa.

A Jobbik válságához és széteséséhez tevékenyen hozzájárult a Fidesz is, gondoljunk csak a párt pénzügyi szankcionálására (pl. ÁSZ-büntetés), a lejárató kampányokra, a radikálisok átcsábítására, vagy a többek között Budaházy Györgynek, Morvai Krisztinának és Toroczkai Lászlónak nyújtott baráti médiaháttérre.

Írásukat azzal zárják, a „Jobbikon túl kevés figyelmet kap, hogy a Magyarországon az egész szélsőjobboldali szcéna válságban van. Példa erre a nagy reményekkel indult Erő és Elszántság jelentéktelensége, az Identitás Generáció érdektelenségbe fulladó minirendezvényei, a Hatvannégy Vármegye Mozgalom belső konfliktusából kinövő új szervezet, a Légió Hungária megjelenése, valamint az, hogy a Mi Hazánk is inkább az ellenzék ellenzéke, mint a kormányé. A sajátos helyzet oka, hogy az egyre radikalizálódó kormánypárt számos témában kisajátította a szélsőjobboldali narratívát, és elszívja a levegőt a szélsőjobboldali szereplők elől.”

A teljes leírás itt olvasható:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!