szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új szabályozás értelmében a hajléktalanok azon holmiját, amit nem tudnak vagy nem akarnak magukkal vinni a közterületről az előállítás során, a hatóságoknak leltárba kell venniük. De mi lesz a hajléktalanok állataival?

A rendelet alapján törekedni kell az ingóságok tárolására, ha viszont gyorsan romló, bomló vagy tárolhatatlan dolog, akkor megsemmisíthetik. A 24.hu azt írja, hogy arról nem szól a normaszöveg, hogy mi az eljárás akkor, ha a hajléktalan állatokat tart.

Az Állatmentő Sereg korábban felhívta a figyelmet, hogy a törvény úgy szól, hogy az életvitelszerű közterületen tartózkodás a „közterületen alvást, tisztálkodást, étkezést, állattartást” jelent, vagyis a jogalkotó számolt ezzel a lehetőséggel. Ráadásul, ha csak minden tizedik hajléktalannak van kutyája, már az is több ezer állat.

Seres Zoltán az Orpheus Állatvédő Egyesület elnöke az Inforádiónak elmondta, az új rendelet következtében országszerte több ezer kutya kerülhet be a már egyébként is túlterhelt menhelyekre, ha a hajléktalanokat szállókra kényszerítik vagy előállítják. Ha a kutyában nincs chip, két hét után legálisan elaltathatják az állatot. Az állatvédő egyesület elnöke jelezte, egyelőre nem világos, a hajléktalanok visszakaphatják-e állataikat, feltéve, ha addig nem adják örökbe vagy altatják el őket.

A 24.hu a kérdéseivel megkereste az ORFK-t, ott azt mondták:

a rendőrség az életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése miatt előállított személyek kutyáinak elhelyezése érdekében együttműködési megállapodásokat kötött állatvédő szervezetekkel, menhelyekkel, illetve önkormányzatokkal.

A fővárosban két állatvédő szervezettel kötöttek megállapodást, a szociális ellátórendszerben pedig kialakítottak egy olyan intézetet, ahol a hajléktalanok kutyáinak elhelyezésére is van lehetőség.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma is érdemi részletek nélkül reagált, a lap annyit tudott meg, hogy „a hajléktalanok ellátása mellett a hajléktalanokkal élő kutyákról is gondoskodnak, a fővárosban jelenleg is több férőhely alkalmas a hajléktalanokkal élő kutyák befogadására is”. A minisztérium is kiemelte, hogy együttműködési megállapodásokat kötöttek állatvédő szervezetekkel, illetve menhelyekkel is.

Az egyik együttműködő az Állatmentő Liga, ők nemrég jelezték, a BRFK-val kötött egyezségük szerint este héttől reggel hét óráig segítenek a hajléktalanok állatainak, amik maximum 72 óráig fűtött kennelekben lehetnek a telephelyükön. A gazda egy jegyzőkönyvet kap, és ha az éjszakát a szállón kellett töltenie, reggel visszakaphatja a kutyáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!