szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új EU-s fejlesztés előzetes azonosítást kérne a beutazni kívánóktól, akiknek egy mesterséges intelligencia által működtetett hazugságvizsgálaton is át kellene esnie.

Többek között a magyar határon fogják tesztelni az Európai Unió új határrendészeti fejlesztését, amely IBORDERCTRL néven fut, és amely például okos hazugságvizgsálók alkalmazását is jelenti - derül ki az Európai Bizottság honlapján október végén megjelent közleményből.

A teljesen az EU által finanszírozott, mintegy 4,5 millió euróba kerülő IBORDERCTRL projekt lényege, hogy egy új, "intelligens ellenőrzési rendszert" alakítson ki a schengeni határoknál, amely leegyszerűsítené az EU-ba belépni kívánók azonosítását.

A leírás szerint a szimpla biometrikus adatoknál jóval többről van itt szó, az utazóknak ugyanis egy online applikációt használva előre fel kellene tölteniük az útlevelük fényképét és az EU-ba lépéshez szükséges dokumentumokat, majd egy webkamera használatával személyre szabott kérdésekre kellene válaszolniuk, amelyeket egy számítógép animált határőr tenne fel nekik. A mesterséges intelligencia ezután a webkamera felvételei, és az arckifejezések kielemzése alapján azt is meg tudná mondani, hogy az illető hazudott-e vagy sem.

Az előzetes online átvilágítás viszont a kétfázisú ellenőrzés első fele lenne csak, a második lépés a határon következne be, itt az alacsony kockázatúnak ítélt utazók esetén csak újra leellenőriznék az információkat, míg a magas kockázatúnak ítélt utazóknak egy részletetsebb vizsgálaton kellene átesnie.

A második ellenőrzéshez a határellenőrök kézi eszközöket kapnának, amelyekkel újra beazonosítanák az illetőt, ujjlenyomatvétel és vénaszkennelés után pedig a program újrakalkulálná az adott utazó által jelentett kockázatot, a határőrök pedig csak ezután vennék át az eljárást az automatizált rendszertől.

Az Európai Bizottság a honlapján azt írja, a programot hamarosan elkezdik teszleni Magyarországon, Görögországban és Lettországban, amelynek részeként először a határőröket ismertetik meg a rendszerrel, majd valós körülmények között a határon is ki fogják próbálni.

A New Scientist ráadásul azt írja, hogy egy hat hónapos tesztüzem már ebben a hónapban elindul összesen négy határállomáson a három országban, ezt pedig a magyar rendőrség koordinálja. A rendőrség honlapján idén májusban egy határrendészeti gyakorlattal kapcsolatban merült fel az IBORDERCTRL neve, ekkor azt írták az új fejlesztésről, hogy

"ez egy nemzetközileg kifejlesztett, többszintű határbeléptetési, -ellenőrzési rendszer, mely biometrikus azonosítással vizsgálja az utasok személyazonosságát. A gyakran utazó uniós polgárok vénaszkenner­adatai bekerülnek az adatbázisba, így az ő ki- és belépésük az intelligens ellenőrzéssel meggyorsul, ezzel együtt könnyebben kiszűrhetők az adatbázisban nem szereplő határátlépők is. A rendszer még tesztfázisban van, a gyakorlat során vizsgálták az alkalmazhatóságát, valamint az adatkapcsolati lefedettségét is."

Cikkünk megjelenésével párhuzamosan feltettük kérdéseinket a Belügyminisztériumnak és a Magyar Rendőrségnek is.

Kérdéseinkre az Országos Rendőr-főkapitányság azt válaszolta, hogy a cikk feltehetően egy jövőbeli Európai Uniós fejlesztésről írhat. "Jelenleg a magyar rendőrség ilyen projektet nem koordinál, ehhez hasonló technikai eszközt nem tesztel" - írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!