szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormánybarát napilap érdekképviseleti információk alapján figyelmeztet, akár néhány napos, országos munkabeszüntetés is lassítaná a gazdaságot, visszavetné a bérfelzárkóztatást.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

Január 5-én szombaton újra nagyszabású ellenzéki demonstráció lesz a fővárosban (a napokban többi vidéki nagyvárosban is voltak tüntetések, így Szegeden is), ellenzéki pártok, civilek, szakszervezetek, elégedetlen tömegek lesznek az utcán.

Érzik ezt a Magyar Idők szerkesztőségében is, ugyanis a pénteki lap címoldalán hozzák, hogy „Nem érezhető sztrájkhangulat a dolgozók körében”.

Arra alapozva írják ezt, hogy érdekképviseletek felhívták a figyelmüket, akár néhány napos, országos munkabeszüntetés lassítaná a gazdasági növekedést, visszavetné a bérfelzárkóztatást. „A tapasztalatok azt mutatják, a munkavállalók is mérlegelték ezt, mivel sem a szakszervezetek, sem a vállalati szféra képviseletei nem kaptak általános sztrájkhajlandóságra jelzéseket.”

Hozzáteszik, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a munkaadói képviseletek egybehangzóan úgy látják: „nem élnek vissza a munkáltatók a túlórakeret emelésével, ráadásul a legtöbb helyen nincs is erre igény” – így a kormánylap.

A hvg.hu információja szerint, ahogy azt korábban megírtuk, a szombati tüntetést megelőző tárgyalássorozat jelenleg úgy áll, hogy január 5-én egyelőre nem országos sztrájkot, hanem ultimátumot jelentenek be. Ezzel együtt a szakszervezetek bejelentik négypontos követelésüket is, ezeket:

  1. Módosítsák a Munka törvénykönyvét, hogy az a mostaninál sokkal jobban vegye figyelembe a munkavállalók érdekeit, a rabszolgatörvényként elhíresült túlóra-szabályozást pedig vonja vissza a kormány!
  2. Béremelést, többek között a minimálbér két számjegyű emelését, a cafetéria visszaállítását, a közszféra béreinek rendezését!
  3. Követelik a sztrájkjog újraszabályozását, érdemi párbeszédet, előzetes egyeztetést várnak el a dolgozókat érintő törvények módosításánál!
  4. Rugalmasabb nyugdíjba vonulási rendszer kidolgozását, a korengedményes nyugdíjak korszerűbb formában történő visszahozásától a megváltozott munkaképességű dolgozók tisztességes támogatásáig!

Ezek mellé intéznek ultimátumot a kormány felé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!