szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Liberálisok főpolgármester-jelöltje közleményében felsorolja annak a négy szép fizetéssel rendelkező főtanácsadónak a nevét, akiknek feladata volt az elektronikus jegyrendszer ügyének menedzselése is.

Sermer Ádám, a Liberálisok főpolgármester-jelöltje azt írta közleményében: a Tarlós István összesen évi 40 millió forintért kapott tanácsokat az e-jegyrendszer ügyében is.

A politikus a Főpolgármesteri Hivataltól kikért dokumentumok alapján azt állítja, a főpolgármesternek négy főtanácsadója is volt, akinek feladata volt, hogy felügyelje és segítse az elektronikus jegyrendszer beruházását. Ennek ellenére a BKK felbontotta a szerződést a kivitelezővel, a projekt megvalósulása a távoli jövőbe tolódott.

A főtanácsadók egyike Dorner Lajos, aki közlekedésügyi főtanácsadóként havi 600 ezer forintot keres. Munkaköri leírása alapján felelős a BKK közlekedési beruházásainak nyomon követéséért, különös tekintettel az elektronikus jegyrendszerre. Az ő feladata, hogy Tarlós tanácsadójaként folyamatosan kapcsolatot tartson a BKK-val és a BKV-val, és megfigyelőként részt vegyen a BKK és BKV igazgatói ülésein, és tanácsaival segítse Tarlóst és helyettesét.

Szegvári Péter főállású tanácsadóként havi 1 millió forintot kap havonta azért, hogy közreműködjön a fővárosi fejlesztések előkészítésében, kidolgozásában és megvalósításában. Szegvárinak – aki nem mellesleg a BKK igazgatóságának elnöke, egyben Tarlós legjobban fizetett tanácsadója – az lenne a feladata, hogy a BKK fejlesztésével és korszerűsítésével kapcsolatban írásos javaslatokat adjon Tarlósnak, áll a közleményben.

Szabadvári Péter Ottóné szintén főtanácsadói minőségben véleményezi és felülvizsgálja a BKK Főpolgármesteri Irodához érkező szerződéseit, jogi tartalmú iratait, havi 850 ezer forintért. Ő biztosan látta azokat a dokumentumokat, amik alapján látni lehetett, hogy az e-jegyrendszer be fog dőlni – írja Sermer.

Szemenyei László szintén 850 ezer forintot keres havonta, feladata, hogy pénzügyi kontrollt gyakoroljon a BKK és BKV felett. Az ő feladata lett volna, hogy tanácsadóként a közösségi közlekedés hatékony gazdálkodását felügyelje, biztosítsa, és a közösségi közlekedés költségeit érdemben csökkentse.

A kikért adatokból látható, hogy Tarlós Istvánnak és helyettesének, Bagdy Gábornak kellett, hogy legyen tudomása a dologról a Liberálisok politikusa szerint. Márpedig Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes korábbi sajtótájékoztatóján hosszan magyarázkodott arról, hogy nem tudott semmit a projekt állásáról.

Ami elég furcsa annak tükrében is, hogy egyedül ő volt jogosult a főváros szervezeti működési szabyálzata szerint arra, hogy Budapest pénzügyeiről tárgyaljon, és ő is tárgyalt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) a budapesti elektronikus jegyrendszernek nyújtott hitelről.

Tarlós pedig most éppen Bagdyra ruházta át a városfejlesztési feladatot Szeneczeytől, amikor az e-jegyrendszeres balhé kirobbanásakor menesztette Dabóczit, és ezzel együtt lefokozta Szeneczey Balázst, másik helyettesét is.

Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes cikkünk megjelenése után közleményben jelezte, a hír számukra „kezelhetetlen.” Innentől idézet:

„A felsorolt nevek közül kettő nem is Tarlós István tanácsadója, de ettől függetlenül sem kaptak ilyen megbízást, még kevésbé 5 éve. Egyiküknek volt esetileg rövid érintkezése a pénzügyi főpolgármester-helyettes munkatársaként a BKK jegyrendszerével, mikor a BKK tagi kölcsönt kért a Fővárostól, amit még tárgyévben vissza is fizetett. Ilyen munkáért a felsorolt két ember semmilyen juttatást nem kapott, és a programban egyáltalán nem vettek részt.

Szabadváriné dr. valóban a főpolgármester tanácsadója, ő foglalkozott egyéb feladatai mellett az üggyel – de nem 5 évig, hanem – 2018 november és 2018 december között, vizsgálta, hogy mi történt, mikor a BKK felmondta a szerződését. Ezért a munkáért Szabadváriné dr. semmi külön juttatást nem kapott.

Dr. Szegvári Péter pedig nem tanácsadói munkakörében foglalkozott a BKK-val, és tanácsadói munkakörét nem érinti a feladat, hanem őt a Közgyűlés választotta meg a BKK igazgatósága elnökének. Részt vesz ugyan a főpolgármesteri vezetői értekezleten, de ellenőrzött információ, hogy ott a BKK-jegyrendszer szerződéssel kapcsolatos problémát – legalábbis 2016-17-18-ban biztosan (korábban nemigen lehetett oka sem) – egyszer sem vetett fel sem a BKK vezérigazgatója, sem az igazgatóság. Tanácsadóként ezért a feladatáért dr. Szegvári Péter semmilyen juttatásban nem részesült. A liberális feltehetőleg kikérhette tanácsadók fizetését, és értelmezni igyekezett a feladataikat.

Azt sem értjük, hogy emlegethet nekünk épp a liberális politikus 2006-os céldátumot (!), miután a jelenlegi városvezetés 2010-ben került pozícióba. 2006-ot céldátumként legfeljebb liberális kollégája tűzhetett ki, aki 2010 végéig vezette a várost.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!