Mike Pompeo amerikai külügyminiszter mai magyarországi látogatása előtt az amerikai Külügyinisztérium közleményt adott ki, amelyben bejelentették, mit tartanak kívánatosnak fejleszteni a magyar-amerikai viszonyban, és mivel elégedettek. (Ezek erős összhangban állnak a tegnap ismertetettekkel, és előrevetítik, nem ez lesz a legkönnyebb tárgyalása Orbánnak.) Az USA elismeri a magyar erőfeszítéseket a rendszerváltás fordulatában és az azóta eltelt időben, valamin a NATO-tagságunkkal kapcsolatosan is. Kiemeli, erősíteni kell a nyugati kapcsolatokat, ahogy az kihívásokkal néz szembe az erősödő orosz és kínai nyomás miatt.
A NATO-val kapcsolatosan a Külügyminisztérium kiemeli, hogy míg Szlovákia F-16-osokat vásárol, mi a pápai légibázis felajánlásával, amely a Nehéz Légiszállító Ezred légi szállító katonai szervezetnek ad otthont, segítjük a szövetséget. Természetesen Ukrajna sem maradhat ki a felsorolásból, amely elkötelezett a NATO felé, bízva a későbbi tagságban.
"A szövetségeseinket akként is kezeljük, és elvárjuk, hogy megtartsák vállalásaikat", ez az inkább számonkérő, mint udvarias mondat vezeti be a civiltársadalom és a szabad média követelményének amerikai felvállalását. Az USA erősítené a magyar-amerikai tudományos-kutatási kapcsolatokat. Az USA azt is bejelenti, jobban fogja támogatni a helyi független médiát is a V4-es országokban. Valamint a korrupció elleni harcot is támogatni fogják, beleértve az oknyomozó újságírást is, különös tekintettel az orosz és kínai befolyás tanulmányozására.
A gazdasággal kapcsolatos amerikai megjegyzések lényege: folytatni kell a magyar energiadiverzifikációt, a térségi energiabiztonságnak fontos eleme lenne a Krk szigeti folyékonygáz-állomás, ami már korábban is az amerikaiak egyik fontos szempontja volt, valamint a Turkstream gázvezeték mellett és a Nordstream II gázvezeték elleni fellépést is sürgeti és elvárja az amerikai Külügyminisztérium Magyarországtól és Szlovákiától.