szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szokatlanul kemény fejmosást kaphat az amerikai külügyminisztertől hétfőn Orbán Viktor; Mike Pompeo közeli munkatársai legalábbis erőteljes váltásról beszéltek az eddig megengedőbbnek és passzívnak mutatkozó amerikai diplomáciában.

A magyarországi korrupció megágyazott az orosz és a kínai nyomulásnak - többek között ez hangzott el az amerikai külügyminisztérium vezető munkatársai által tartott háttérbeszélgetésen, amit Mike Pompeo jövő heti diplomáciai látogatásairól, köztük a hétfői budapesti találkozóiról tájékoztatták a sajtót.

A telefonkonferenciát a külügyminiszter két vezető tisztviselője tartotta, akik elmondták, Pompeo Budapesten kezdi a hetét, majd Pozsonyba, Varsóba, Brüsszelbe, végül pedig Reykjavikba látogat. Budapesten Orbán Viktor miniszterelnökkel, Szijjártó Péter külügy- és Benkő Tibor honvédelmi miniszterrel fog találkozni. A tárgyalás fontosabb témái:

  • a biztonsági együttműködés erősítése
  • az orosz agresszió elleni fellépés
  • a NATO elrettentő erejének erősítése.

Pompeo munkatársa külön kiemelte a védelmi együttműködést , ezen belül a légvédelmi és rakétavédelmi együttműködést, valamint az afganisztáni koalícióban való magyar hozzájárulást (a rakétavédelmet nem részletezte, az afganisztáni misszió pedig egy gesztus a magyar erőfeszítések elismerésére).

 A másik fontos téma  Közép-Kelet-Európa energiaellátásának diverzifikálása - magyarán az orosz energiafüggőség csökkentése. Pompeo arra fogja kérni a magyar kormányt, hogy álljon be az alternatív vezetékek támogatóinak sorába, és ellenezzea TurkStream projektet.

Pompeo arra is kérni fogja Orbán Viktort, hogy ne blokkolja többé Ukrajna NATO-csatlakozását. Az amerikai miniszter ezen kívül a találkozón ki fogja fejezni a civil társadalom melletti elköteleződését (ami az Orbán-kormány civilek elleni hadjáratának fényében jelzésértékűnek tekinthető -a szerk.), és több civil szervezet képviselőivel is találkozni fog.

Pompeo több új kezdeményezést is bejelent majd a korrupció ellenes fellépésről, a sajtóról, diákcserékről - mindezt a rendszerváltás 30. évordulójához kapcsolva.

Ahogy arról már mi is írtunk, a külügyminiszter Kína térnyeréséről is tárgyal majd a térség vezetőivel, ezzel kapcsolatban a háttérebeszélgetésen kiemelték, hogy az USA kormánya különösen a Huawei magyarországi erősödése miatt aggódik.

Újságírói kérdésre válaszolva, Pompeo munkatársai az orosz és a kínai befolyás erősödéséről is beszéltek Kelet-Európában, példaként említve, hogy míg amerikai elnök utoljára 2006-ban járt Budapesten, Vlagyimir Putyin orosz elnök csak tavaly kétszer is ide látogatott.

Az üzenetünk tehát az, hogy nekünk is meg kell itt jelennünk, különben készülhetünk a vereségre.

Ebben önkritikát is megfogalmaztak, elismerve, hogy az USA az elmúlt évtizedben meglehetősen passzív volt a térségünkben, amivel egy vákum keletkezett, ezt igyekszik betölteni Oroszország és Kína, ráadásul igen agresszíven. Ezért az USA is magasabb sebességbe kapcsol, erről szól majd Pompeo útja is.

Legalább ilyen súlyos megállapítás volt, hogy a térségben - így Magyarországon is - jellemző korrupció az orosz és kínai befolyás melegágya, így a két problémát együttesen kell kezelni. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!