A részletekben rejlik a siker kulcsa – mutatunk egy módszert, amivel könnyebben elérheti a céljait

A háromszoros olimpiai bajnok kardvívó Szilágyi Áron és Kenyeres András mentáltréner hozott egy egyszerű gyakorlatot a Penge podcast első évadának záró adásában.

  • HVG HVG
A részletekben rejlik a siker kulcsa – mutatunk egy módszert, amivel könnyebben elérheti a céljait

Ha sikereket akar elérni, fontos, hogy célokat tűzzön ki, ám nagyon nem mindegy, hogyan teszi ezt. A jól meghatározott cél iránytűként szolgál, mutatja az utat, és biztonságérzetet ad. A célok meghatározásánál érdemes minél konkrétabban megfogalmazni, mit is akar elérni. 

Erre hozott egy technikát Kenyeres András mentáltréner és az olimpiai bajnok kardvívó Szilágyi Áron a Penge podcast első évadának záró epizódjában, amelyben Valter Attilával beszélgettek. A SMART-technika neve egy betűszóból ered, amely megválaszolja a legfontosabb kérdéseket céljaink eléréséhez:

  • S: Specifikus – minél konkrétabban meg tudjuk határozni a célunkat;
  • M: Mérhető – ez határozza meg, hogy a célomat teljesítettem-e, vagy sem;
  • A: Elérhető – reálisan meg tudom-e valósítani;
  • R: Releváns – érdemes feltenni a kérdést, hogy miért fontos, lényeges ez a cél számomra;
  • T: Időben meghatározott – mennyi időt fordítok rá, milyen rendszerességgel teszek azért, hogy elérjem a célomat.

penge valtera gyak

Olvass még több prémium tartalmat a hvg360-on! Próbáld ki a hvg360-at most féláron 👉 https://bit.ly/hvg360-havi 💌 Iratkozz fel a hírleveleinkre: https://bit.ly/hvg-hirlevelek 📍 Itt is megtalálsz minket: 🔗 Weboldal: https://bit.ly/hvg-webpage 🤝 Támogass minket: https://tamogatas.hvg.hu/ 🎟️ Klub360: info.hvg.hu/klub360 💳 HVG Klubkártya: https://hvgklubkartya.hu 📚 HVG Könyvek: https://hvgkonyvek.hu/ 📘 Facebook: facebook.com/hvg.hu 📸 Instagram: instagram.com/hvg.hu

„Fiatalabb koromban hajlamos voltam úgy lemenni edzésre, hogy nem volt pontosan meghatározva, mi ezzel a célom” – mondja Szilágyi Áron, aki viszonylag hamar felismerte, hogy ez így nem hatékony. Ettől kezdve úgy érkezett a tréningekre, hogy pontosan tudta, mennyi asszót szeretne vívni, mire akar koncentrálni az edzésen, milyen hosszú legyen az, mennyi pihenőt szeretne tartani és milyen eredményeket akar elérni ezáltal. 

Természetesen nem kell ehhez a tervhez foggal, körömmel ragaszkodni, változások mindig elképzelhetőek, de a háromszoros olimpiai bajnok kardvívó tapasztalatai szerint eredményesebb úgy a munka, ha konkrét célokat fogalmaz meg magának. 

Ha további mentális gyakorlatokat próbálna ki céljai eléréséhez, akkor ajánljuk a self-talk, a mind map, vagy az ismerd meg a másikat nevű gyakorlatokat, de hasznos lehet a pozitív imaginációs technika az önbizalma növeléséhez, a tökéletes nap, ha lankadna a motivációja, illetve a négyszer négy elnevezésű légzőgyakorlat is a negatív stressz kezelésére.

Penge podcast első évadának adásait alább tudja visszanézni:

  1. Schäfer András: A két legjobb időszakom a Covid és a sérülésem volt
  2. Gulyás Michelle: Egy pszichológiai könyvet írhatnék lassan
  3. Cseh László: Nem voltam elég nagyképű
  4. Kásás Tamás: Nem azt látták bennem, aki vagyok
  5. Kökény Beatrix: Nekem nagyon sokat segített, de a mai fiatalokat nem így nevelném
  6. Érdi Mária: Sírva könyörögtem az edzőmnek, hogy haza szeretnék menni
  7. Ekler Luca: Évek óta éreztem, hogy valami vár rám
  8. Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

A műsor a Magyar Élsportolók Érdekvédelmi Fóruma közreműködésével készült.

Nyitókép: Veres Viktor