szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A 23. kerületben 25 éve minden választást a független Geiger Ferenc nyert. A népszerű polgármester most visszavonul, a Fidesz pedig saját jelölt helyett taktikusan amögé áll be, akit utódául ajánlott a választók figyelmébe a távozó kerületvezető. A fővárosi kerületek közül alighanem Soroksár lesz az egyetlen, ahol – papíron legalábbis – csupa független polgármesterjelölt harcolhat a szavazatokért.

Önkormányzati választás 2019
Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.
Friss cikkek a témában

Nemcsak az ex-MSZP-s, most független polgármester vezette Pesterzsébeten, de a szomszédos Soroksáron sem indít saját jelöltet az őszi önkormányzati választáson a Fidesz: a pesti oldal legdélebbi kerületében a kormánypártok információink szerint a függetlenként induló Bese Ferenc mögé állnak be.

A XXIII. kerületet 1994 óta a hivatalosan mindig függetlenként, a helyi Civil Szervezetek Egyesülete színeiben indult, de éveken át az MSZP–SZDSZ támogatását is bíró Geiger Ferenc vezette. A politikus év elején azonban bejelentette, hogy 25 év után nem indul többet a tisztségért, néhány héttel később pedig azt is, hogy utódaként a kerület 1994–98 közötti alpolgármesterét, Bese Ferencet ajánlja a helyieknek.

Az ajánlást „véletlenül” egy nappal azutánra időzítette, hogy Bese – szintén a Facebookon – bejelentkezett a tisztségre.

A polgármester bejelentése után nem sokkal az általa vezetett, a kerületben önálló politikai erőnek számító Civil Szervezetek és Személyek Egyesülete is jelezte, hogy hivatalos jelöltjük Bese Ferenc lesz – ez a tagság körében utóbb okozott némi feszültséget, hiszen a döntést az egyesület tagjaival hivatalosan nem szavaztatták meg.

Bese Ferenc
Facebook/Bese Ferenc

Bese Ferenc 1998-ban az akkori jobboldali koalíció (Fidesz–FKGP–MDF–KDNP) jelöltjeként egyébként maga is elindult a választáson, de alulmaradt a posztját a választók 67,5 százalékának voksával megerősítő Geiger Ferenccel szemben. A vereség után ugyanakkor alpolgármesteri posztot kapott, majd négy év múlva, az első Orbán-kormány idején a Honvédelmi Minisztérium Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatalának főigazgatója lett. Több haditechnikai korszerűsítési programon dolgozott: ő irányította például a Gripen vadászgépek beszerzését, és a kecskeméti, pápai és ferihegyi repülőterek fejlesztését. A megbízása a 2002-es kormányváltás után sem szűnt meg: az MSZP-s Juhász Ferenc minisztersége alatt a Magyar Honvédség tulajdonában lévő HM Arzenált vezette.

A szenvedélyes vadász hírében álló, a Budapest–Déli Református Egyházmegye tanácsosaként is szolgáló egykori alpolgármester viszont nem az utóbbi néhány hónapban kezdett rákészülni a jövőre: szűk körben már 2017-ben kinyilvánította, hogy indulni fog polgármesterjelöltként, az utóbbi egy évben pedig szinte az összes létező programon megjelent a kerületben. Idén május 1-jén külön kisvonatjáratot indított a majálisra menő gyerekeknek, a rendezvény helyszínén pedig egész nap ingyensörrel és sült kolbásszal vendégelte meg a helyieket (ez utóbbit, illetve a vonatot bevallása szerint a támogatói finanszírozták, akiket viszont nem akart megnevezni a hvg.hu kérdésére). Nemrég egy fejlécében is a nevét és fényképét viselő magazin is indult a kerületben, Helló Soroksár néven.

A majálison Geiger Ferenc polgármesterrel (jobbra)
Facebook / Bese Ferenc

Bese Ferenc a hvg.hu-nak a hivatalos bejelentésig nem akarta megerősíteni, hogy a Fidesz és a KDNP is támogatja majd, azt ugyanakkor elismerte: csak a kormánypártokkal tárgyalt erről, az ellenzékkel nem.

Bár Soroksár egyik, közélettel foglalkozó Facebook-csoportjában gyakorlatilag kész tényként kezelik, hogy ha Bese nyer, akkor tanácsadói posztot kap majd mellette a vele régi és jó kapcsolatot ápoló jelenlegi polgármester (illetve maga Geiger Ferenc is azt írta áprilisban, hogy igény esetén tanácsaival, kapcsolataival és rutinjával támogatni fogja utódját és az új képviselő-testületet), Bese Ferenc erről azt mondta: természetesen megfontolandó, hogy hasznát vegyék Geiger Ferenc 25 évnyi kerületi tapasztalatának, de ez nem jelenti azt, hogy előre bármilyen posztot ígért volna neki vagy bárkinek.

Pártjelölt? Kösz, nem

Abból, hogy a Fidesz a korábbi választásokkal ellentétben nem állít saját jelöltet, úgy tűnik, hogy a párt tanult a korábbi évek tapasztalataiból – Budapest legkisebb népességű kerületének nagyjából 16-17 ezer választójából hagyományosan legfeljebb nyolc-kilencezer megy el egyáltalán szavazni (Geiger Ferenc legutóbb a voksok 37,2 százalékával nyert, ami mindössze háromezer szavazót jelentett), és jellemzően nem vevők a Fidesz, illetve általában a jobboldal, még nagyobb általánosságban pedig a pártok polgármesterjelöltjeire.

Első, 1994-es megválasztásakor Geiger Ferenc 16 százalékot vert az FKGP–MDF és a KDNP indulójára, négy évvel később viszont már 40 százalékkal verte a Fidesszel kiegészült jobboldali koalíció jelöltjét (magát Besét, ugye). 2014-ben pedig úgy előzte meg több mint 11 százalékkal a 26 százalékkal második helyen végzett fideszes Orbán Gyöngyit (jelenlegi alpolgármestert), hogy összesen nyolcan indultak, vagyis eléggé szétaprózódtak a szavazatok. Az egyetlen, amikor a Fidesz jelöltje győzelemközeli helyzetben volt, az a 2010-es, országosan földindulásszerű Fidesz-sikereket hozó 2010-es voksolás volt, de 1 százalékkal akkor is a Civil Egyesület jelöltje, azaz Geiger Ferenc nyert.

Geiger Ferenc
Horváth Szabolcs

A tanulság Geiger Ferenc személyétől függetlenül is levonható: az erős civil hagyományokkal rendelkező, több mint hetven különböző szervezetnek – köztük számos lokálpatrióta és hagyományőrző egyesületnek – otthont adó Soroksáron pártkatonák helyett egy helyben ismert civilnek lehet a legnagyobb esélye megszólítani a helyieket.

A képet árnyalja, hogy a jelenlegi polgármester vezette helyi Civil Szervezetek és Személyek Egyesülete néhány éve kettészakadt, a kivált tagok pedig öt éve már Itthon Vagyunk Egyesület (IVE) néven indítottak polgármester- és helyi jelölteket.

Idén sem lesz másként: a kerület kultúráért felelős alpolgármestere, a Soroksári Német Kisebbségi Önkormányzatot és a Soroksári Német Nemzetiségi Egyesületet is vezető Weinmann Antal két hete jelentette be, hogy „választói nyomásra” elindul a polgármesteri székért – hivatalosan függetlenként, de információink szerint az IVE és a Német Nemzetiségi Egyesület támogatja majd.

Az ellenzéki pártok közül – hosszadalmas alkujuk eredményeként – a kerületben egyedül a Jobbik indít jelöltet: a tavalyi országgyűlési választáson is indult Bereczki Miklóst, ám a Soroksárra érvényes általános stratégiának megfelelően a hírek szerint ő sem pártja jelöltjeként indul, hanem szintén függetlenként.

Az Index múlt heti információi szerint Soroksárt egy olyan alku részeként kapta meg a Jobbik, amely szerint a polgármester-jelölés jogáért cserébe a párt minden további fővárosi kerületben koordinálja majd a jelöltjeit a baloldali ellenzéki pártokkal. Ennek az alkunak a része lehetett az is, amikor a Jobbik az ellenzéki főpolgármester-előválasztás után bejelentette: nem állítanak főpolgármester-jelöltet az előválasztáson győztes Karácsony Gergellyel szemben.

A teljes ellenzéki megállapodásról, amelyet péntek délelőtt jelentett be Karácsony Gergely, ide kattintva olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Joó Hajnalka Itthon

Példátlan húzás: ex-MSZP-s polgármester mögé állhat be a Fidesz Pesterzsébeten

A Fidesz 1994 óta nem tudott nyerni a döntően inkább baloldali beállítottságú XX. kerületben, ezért most új taktikát eszelt ki: saját vagy "álcivil" jelölt indítása helyett a városrészt 21 éve irányító polgármestert készül támogatni. Szabados Ákos négy éve független ugyan, de 17 évig MSZP-sként vezette Erzsébetet, nem mellesleg pedig a mai napig a baloldali ellenzéki összefogás jelöltje a kerületben. A nem mindennapi felállás tétje nagy: kinek a Szabadosa nyerhet októberben?