szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A számok alapján még nem lehet enyhíteni – közölték az operatív törzs ülése után.

Az új fertőzöttek, valamint a halottak száma és megoszlása alapján indokolt fenntartani a kijárási korlátozásokat és az üzletekre vonatkozó szabályokat Budapesten és Pest megyében – mondta az operatív törzs ülése után tartott sajtótájékoztatón Kiss Róbert rendőr alezredes. A kormány a tájékoztatóval egy időben is ülésezik, az ott hozott döntésekről csütörtökön számol majd be Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón.

Kiss beszél arról is, vidéken az emberek a maszkviselésre és a távolságtartásra vonatkozó szabályokat szegik meg. Eddig összesen 325 büntetőeljárás indult rémhírterjesztés, közveszéllyel fenyegetés és más szabálysértések miatt, több mint 60 gyanúsítottat hallgattak ki eddig.

Müller Cecília országos tiszti főorvos arról beszél, két napja csökken az aktív fertőzöttek száma (az összes fertőzöttből levonják a gyógyultak és halottak számát, ez mutatja, mennyien betegek épp). Eddig összesen 3111 igazolt koronavírus-fertőzöttet regisztráltak itthon, az aktív fertőzöttek száma 1979. Eddig összesen 759 ember gyógyult meg, 373-an pedig elhunytak.

Hosszan beszél az újranyíló egészségügyi ellátásról. Kedden az alap- és fogászati ellátásról beszélt, most a járóbeteg-szakellátás volt soron. Többször elmondta, ide is kizárólag telefonon előre leegyeztetett időpontban lehet érkezni, itt is legfeljebb négy beteget lehet ellátni óránként.

A személyes konzultációra nincs is mindig szükség: a beteg telefonon első körben a szakorvossal tud beszélni, aki – ha elegendőnek tartja – távkonzultációban tanácsokat adhat vagy gyógyszert írhat fel. Müller azt tanácsolja, a telefonos konzultáció után később ismét hívja fel az orvost a beteg, és tájékoztassa állapotáról. A telefonos konzultációt is dokumentálni kell, az ott elhangzottak fontos támpontot jelentenek a háziorvosnak is.

Van, hogy nem lehet elkerülni a találkozót, ilyenkor kell a megadott időpontra érkezni. Ekkor felmérik – hőmérőzéssel és kérdőívvel –, hogy fertőzés-gyanús esetről van-e szó. Ha igen, akkor egy elkülönített helyiségben, megfelelő védőfelszerelést viselve látják el, és a gyanúról az elektronikus egészségügyi rendszeren (EESZT) keresztül tájékoztatják a háziorvost, kérve a tesztelés elrendelését.

A szakmai kollégiumok által meghatározott magas kockázatú beavatkozások előtt viszont kötelező PCR-tesztet csináltatni, a beavatkozás elvégzéséhez negatív laboreredményre van szükség. A teszt eredménye a már említett EESZT rendszerbe kerül fel, tehát amiatt nem kell újra bemenni a rendelésre, a beteg pedig azután kap egy időpontot – mondta a tiszti főorvos.

Müller a tájékoztatón arról beszélt, a tesztet ott végzik, ahol majd a beavatkozást is, a laborvizsgálatot pedig ez esetben a szolgáltató kéri. Müller elmondta, a fekvőbeteg-ellátásban egyelőre a rehabilitációs és transzplantációs beavatkozások indulnak el, de majd a nem sürgős kórházi műtétek előtt is mindenképp kell a negatív PCR-teszt. A magánellátókra ugyanezek a szabályok érvényesek.

Müller hangsúlyozta, a nem magas kockázatú beavatkozásokhoz nem kell tesztet végeztetni.

Müller szerint pontos leiratot küldtek az egészségügyi szolgáltatóknak arról, hogyan történik a mintavétel, a mintákat a 10 kijelölt laborban vizsgálják meg. Müller később a hvg.hu által feltett kérdésre elmondta, ennyi labor egyelőre elég, de ha kell, a számukat növelik. A hvg.hu kérdése (sokból egyet tettek fel) az utolsó volt, most is a kormányoldali médiával kezdtek.

Az Origo a budapesti és Pest megyei ellenőrzésekre kérdez rá, különös tekintettel a kerékpárosok ellenőrzésére. Kiss azt mondja, ebben a régióban is ellenőrzik a szabályok betartását, a kerékpárosok csak alapos indokkal hagyhatják el a lakást.

A Vas megyei lap arra kérdez rá, a megyében több játszótér és sportpark is megnyílik, lehet-e ezeket használni. Lehet, csak a működtető figyeljen az eszközök tisztítására, fertőtlenítésére, napjában többször is töröljék át az eszközöket, de a biztonság kedvéért a szülő is áttörölheti a fogantyúkat. A gyerek kezét is érdemes többször fertőtleníteni, otthon pedig mossanak kezet.

A HírTv a külföldi utakra kérdez rá: repülővel ki hagyhatja el az országot (kell-e hozzá negatív teszt), illetve hazatérve kinek kell karanténba vonulnia. Erre Kiss válaszol, azt mondja, azokat nem engedik gépre szállni, akiknek a gyakorlatban kötelező házi karanténban kell lenniük (nyilván ellenük aztán eljárás is indul). Negatív teszt a válasz alapján nem kell, de azt tanácsolja, utazás előtt mindenképp nézzük meg a konzuli szolgálat honlapján, hogy milyen feltétellel lehet beérni az adott országba. A jelenlegi szabályok szerint itthon annak nem kell karanténba vonulnia, aki már átesett a betegségen (vagyis a mostani tudásunk szerint immunis a betegségre), vagy két hét kinti karantén után érkezik haza.

A Ripost arra kíváncsi, a társasházban élők hogyan használják a liftet. Müller azt tanácsolja, a liftet óránként fertőtlenítsék, megfelelő vírusölő szerrel. Az egy háztartásban élők liftezhetnek együtt, mással viszont inkább ne szálljunk egy liftbe, mert nem lehet megtartani a 1,5 méteres távolságot. Aki fél, a liftben is használhat maszkot.

A Lokál arra kíváncsi, milyen anyagból érdemes maszkot készíteni, hogyan kell azt tisztítani, kölcsönadjuk-e bárki másnak? Müller azt mondja, ahogy a törölközőt, úgy a maszkot se adjuk kölcsön senkinek. 100 százalék pamutból érdemes maszkot készíteni, mert azt jól lehet fertőtleníteni, anélkül viszont ne használjuk újra ugyanazt a maszkot.

Az MTV híradó, az Origo és a Ripost is ugyanazt kérdezi: mi a helyzet az idősotthonokban indított vizsgálatokkal. Müller erre elmondja, a nagyobb otthonokban már lezárult a vizsgálat, a beérkezett adatokat összegzi, az eredményekről is hamarosan beszámol. 31 idősotthonban jelent meg a koronavírus, van, ahol csak egy-egy betegről tudnak. A Kamaraerdei úti idősotthonban már 40 fertőzöttet (köztük gondozókat) tartanak számon, a betegek közül két ember elhunyt.

A Pesti úton a járvány kezdete óta 269 fertőzöttet regisztráltak, 26 gondozó is pozitív 154 ember még mindig kórházban van, ők csak negatív teszttel mehetnek vissza. 40 ember elhunyt, 41-en viszont gyógyultan térhettek vissza az otthonba.

Az RTL azt kérdezi, az egészségügy újraindításakor kaptak-e megfelelő védőfelszerelést a dolgozók, mire Müller elmondja, az ellátás folyamatos, a kórházaknál ráálltak a 7-10 napos ellátmányra, vagyis a helyszínen biztosított a védőeszköz-mennyiség. Az alapellátókhoz kedden érkezett újabb adag védőfelszerelés, a járási hivatalokban létrehoztak egy depót, hogy szükség esetén onnan is lehessen vinni védőfelszerelést.

Részletes választ nem kapott a csatorna arra, ki és hogyan ellenőrzi, hogy a budapestiek elmennek-e vidékre étterembe vagy kávézni, esetleg a nyaralóba. Kiss annyit mond, a szabályok betartását a rendőrség ellenőrzi, aki pedig megszegi a kijárási korlátozást, szabálysértést követ el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!